Reklama

Nová éra? Prvá továreň na humanoidné roboty spustí hromadnú výrobu v roku 2024

Zdroj | Agility Robotics
Juraj Procházka
Zdroj | Agility Robotics
Zdroj | Agility Robotics

Spoločnosť Agility Robotics sa venuje vývoju a výrobe humanoidných robotov už niekoľko rokov. Svojho dvojnohého robota Digit, vybaveného kamerovým videním a LiDARom zviditeľnila v spolupráci s automobilkou Ford už v roku 2019. Digit bol vtedy navrhnutý ako súčasť autonómnych kuriérskych dodávok, aby doručoval balíky od auta k dverám zákazníka.

Pozrite si

Ford predsatvil projekt hororového kuriérskeho robota

Robot Cassie, takisto od spoločnosti Agility Robotics, v roku 2022 prekonal Guinnessov svetový rekord v najrýchlejšom šprinte dvojnohého robota na 100 metrov (za 24,73 sekúnd). Firma však teraz prechádza od vývoja a demonštrácie senzačných kúskov k hromadnej výrobe a nasadzovaniu humanitných robotov. Žeby skutočný začiatok robotickej éry? Zdá sa, že všetko to začalo už dávnejšie – viď robotického psa Spot a humanoidného robota Atlas od Boston Dynamics. Proces sa iba zrýchľuje.

Obsah pokračuje pod reklamou

Agility Robotics aktuálne stavia závod s rozlohou 6 500 m2 v Saleme v štáte Oregon s kapacitou na výrobu viac ako 10 000 kusov humanoidných robotov Digit. Nový výrobný závod „RoboFab“ sa má otvoriť už koncom tohto roka a výroba bude nabiehať postupne. Dodávky zákazníkom sa začnú v roku 2024, „všeobecná dostupnosť na trhu“ bude od roku 2025.

Agility očakáva, že v prvom roku vyrobí „stovky“ humanoidov Digit, a výroba bude postupne narastať. Výrobná šéfka Agility Andrea Campbell vo videu vyššie porovnáva továreň RoboFab s prvou výrobnou prevádzkou Henryho Forda, ktorá odštartovala éru automobilizmu.

Zdroj | Agility Robotics

Aký je robot Digit? Je to 175 cm vysoký dvojnohý humanoidný robot s hmotnosťou približne 65 kg, ktorý zvládne uniesť 16 kg bremená. Sám nabíja svoje batérie, aby teoreticky zvládol pracovať 16 hodín denne, čo zodpovedá pokrytiu dvojzmennej prevádzky.

Tak ako „šprintér“ Cassie, aj Digit  má kratšie horné končatiny, zvyčajne orientované dopredu a dlhé nohy v kĺbe zalomené smerom dozadu. Výhodou je, že Digit môže zložiť nohy za seba a dokáže sa prikrčiť pred policami pri uchopení krabíc bez toho, aby mu kolená vyčnievali dopredu. Môže preto zdvihnúť bremená s menšou potrebou nakláňať sa dopredu.

Digit sa dá ovládať pomocou tabletu v štýle gamepadu a možno mu naprogramovať rôzne úlohy, hlavne v štýle „vyzdvihnutie a odloženie vecí“. V poslednom období však Agility Robotics experimentuje s používaním AI s veľkým jazykovým modelom (large language model, LLM). Cieľom je efektívne umožniť, aby sa Digit sám naprogramoval v reakcii na hlasové príkazy v prirodzenom jazyku.

Pozrite si

Robotický pes Go2 od Unitree šokuje svojimi kúskami, aj relatívne nízkou cenou

Prvé nasadzovanie robotov Digit bude spočívať v presúvaní krabíc a predmetov po vlastnej továrni Agility a vo výrobných, alebo skladových prevádzkach prvých zákazníkov. Výrobca zároveň verí, že sa Digit uplatní aj pri nakládkach a vykládkach kamiónov. O zložitejších úlohách zatiaľ neuvažuje, ale niekde začať treba.

A humanoidná robotizácia sa zrejme začína práve rozbiehať. V podobe fixných robotov a manipulátorov je už dávno integrálnou súčasťou strojárskych a elektrotechnických fabrík.

Zdroj | Agility Robotics

Napriek deklarácii Agility Robotics zrejme RoboFab nebude prvou fabrikou na humanoidné roboty na svete. A nebude ani jedinou. Čínska spoločnosť Fourier Intelligence v júli oznámila, že vyrobí 100 svojich humanoidných robotov GT-1 a dodá ich zákazníkom do konca tohto roka. Robot GT-1 je pritom s nosnosťou až 50 kg podstatne silnejší „pracant“ ako Digit.

V každom prípade to vyzerá, že umelá inteligencia a automatizácia v budúcnosti neohrozí len pracovné pozície „bielych golierov“. Remeselníci sa však určite obávať nemusia, keďže na klampiarov, inštalatérov, či stolárov sa humanoidné roboty zatiaľ nechytajú ani náhodou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.