Výhody
- Originálny a jedinečný dizajn
- Držanie v uchu
- Funkcia ANC
- Zvuk zodpovedajúci cene
- Prehľadná aplikácia
- Dostatočná výdrž
- Bezdrôtové nabíjanie
- Adekvátna cenovka 99 eur
Nevýhody
- Väčšie rozmery puzdra
- Ľahko poškrabateľný dizajn
- Zmätočné otváranie puzdra
- Iba AAC a SBC kodeky
V redakcii sme otestovali slúchadlá Nothing Ear (1). Slúchadlá sú vyvedené v originálnom dizajne z priehľadného plastu, čím môžete nahliadnuť aj do ich útrob. Okrem toho ponúkajú pohodlné nosenie, kvalitný zvuk a skvelú výdrž.
Ak ste o tejto značke doposiaľ nepočuli, je to tým, že je pomerne nová. Založil ju jeden zo zakladateľov spoločnosti OnePlus, Carl Pei. Londýnsky Nothing vznikol v októbri 2020. Ešte do konca roka stihol získať v prvom kole financovanie 7 miliónov dolárov.
Pei chcel prísť s niečím originálnym, a to sa mu aj podarilo. Konštrukcia slúchadiel aj nabíjacieho puzdra je sčasti z priehľadného plastu, a tak vidíte aj „vnútornosti“. Ide jednoznačne o nevšedný kúsok, ktorým sa na ulici odlíšite.
Samotné slúchadlá k vám prídu v čiernej nenápadnej škatuľke, kde na prednej strane je vyobrazený profil slúchadla. Balenie obsahuje puzdro so slúchadlami, nabíjací USB-C kábel a dvojicu gumených nadstavcov vo veľkostiach S a L. Veľkosť M už máte nasadené priamo na slúchadlách a tá mi subjektívne sedela najviac.
Nabíjacie puzdro má rozmery 58,6 x 58,6 x 23,7 mm, a tak ide o štvorcový tvar, ktorý nepatrí úplne medzi najmenšie na trhu. Slúchadlá Samsung Galaxy Buds Pro majú o poznanie ešte menšie puzdro. Hmotnosť je veľmi príjemných 57,4 gramu a pri nosení ho určite nepocítite. Je dobré podotknúť, že sme testovali Black Edition, ktorá prišla do predaja neskôr ako klasické biele prevedenie. Čierna puzdru aj slúchadlám pristane a určite pôsobia elegantnejšie.
Hlavným materiálom je lesklý plast, čo sa nepríjemne podpísalo na jemné škrabančeky, ktoré na puzdre vznikli už po pár dňovom testovaní a neviem si predstaviť, čo to bude po takom roku. Veko puzdra tiež nepôsobí veľmi dôverčivo. Nedrží v každej polohe, ale vyklopí sa rovno do pravouhlej pozície.
Trochu zmätok nastáva po uchopení puzdra. Slúchadlá sú tam totiž uložené do diagonály a vy presne neviete, ktorou stranou ho máte otvoriť a výrobca nepridal ani žiadne označenie. Veľakrát sa mi stalo, že po uchopení som vykonal minimálne dve zlé otvorenia, až kým som našiel to správne. Samozrejme, po pár dňoch už na to prídete a malou pomôckou je magnet na kraji veka, ktorý pri zatvorení drží puzdro v zavretom stave. Tam kde sa magnet nachádza, tam ide veko hore.
K zmätočnému otvoreniu sa pridáva aj konektor USB-C spolu s párovacím tlačidlom. Ako by ste čakali, mali by sa nachádzať na zadnej strane puzdra, ale nachádzajú sa na pravom boku. Na toto rozloženie si jednoducho treba zvyknúť a po pár dňoch budete ako doma. K lepšiemu uchopeniu slúži aj praktická „jamka“ na veku. Dokonca je tu prítomná aj certifikácia IPX4, čo znamená odolnosť voči potu a jemnému dažďu.
Po otvorení na vás „vykuknú“ dve slúchadlá, ktoré na svojich miestach držia pomocou silného magnetu. Ich pozíciu vidíte aj keď je puzdro zatvorené, práve vďaka priehľadnému plastu. Ich dizajn pripomína AirPods Pro a telo je celoplastové. Vo vnútri sa nachádza ešte informačná LED dióda, ktorá sa rozsvieti pri otvorení puzdra a pri nabíjaní slúchadiel. Farba odzrkadľuje stav nabitia a biele svetlo svieti pri párovaní. Na nožičke sa nachádza napísaný názov slúchadiel a farebná bodka. Červená označuje pravé slúchadlo a biela zase to ľavé. Práve tu si všimnete opäť priehľadný plast a vidíte vnútorné tranzistory aj dotykovú plochu slúžiacu na ovládanie hudby. Na tele slúchadla nájdete aj dokopy tri mikrofóny. Vyskúšal som s nimi aj telefonovať a druhá strana nespoznala, že hovor prebieha prostredníctvom Nothing Ear (1).
Aj keď nie som fanúšikom tohto typu slúchadiel s gumenými nadstavcami, pretože mi neustále vypadávali, tak Nothing Ear (1) ma presvedčili o tom, že to nemusí byť také márne. V uchu držali naozaj ako „pribité“ a ani po hodinách počúvania hudby som necítil tlak alebo bolesť ušnice. Nožička slúži aj na praktické vyberanie z ucha.
Dotykové ovládanie tiež funguje skvelo. Dvojitým poklepaním hudbu pozastavíte alebo opäť spustíte a dlhým podržaním aktivujete funkciu aktívneho potláčania okolitých ruchov (ANC). Trojité poklepanie je konfigurovateľné a môže byť nastavená iná funkcia pre každé slúchadlo. Na výber je nasledujúca skladba, predošlá skladba alebo aktivovanie hlasového asistenta. Veľkým prekvapením a príjemnou funkciou je ovládanie hlasitosti prechádzaním hore a dole po dotykovej ploche. To častokrát neponúka ani drahšia konkurencia, napríklad AirPods Pro.
Na správu slúchadiel slúži aplikácia ear (1), ktorú nájdete v App Store aj Google Play. Má jednoduchú grafiku a pár nastavení. Práve tu uvidíte nabitie každého slúchadla aj puzdra (zobrazí sa to aj v hornej lište smartfónu), nastavíte si správanie dotykových gest aj upravíte režim slúchadiel. Na výber je Noise Cancellation (ANC), Transparency a Off. ANC má dokonca dva režimy podľa intenzity. K dispozícii je aj ekvalizér, ale ten v konečnom dôsledku výraznejšie skresľuje zvuk, a tak som ho nechal radšej v prednastavenom režime.
V ďalších nastaveniach viete zapnúť detekciu ucha, takže keď slúchadlo vyberiete, skladba sa pozastaví a po opätovnom nasadení sa spustí. Táto funkcia nefungovala vždy správne a občas sa mi stalo, že sa skladba sama pozastavila, pretože senzor v uchu chybne vyhodnotil, že som si slúchadlo dal von. Preto som túto funkciu radšej vypol a nič podobné sa už nezopakovalo. Nájdete tu je aj „Low Latency Mode“, ktorý zníži omeškanie zvuku, čo sa hodí najmä pre hráčov mobilných hier. Rozdiel však nebol taký výrazný, ako by som očakával a latencia tam stále bola, aj keď menej výrazná. Praktickou funkciou je aj nájdenie slúchadiel pomocou zvuku. Len to neskúšajte s nasadenými slúchadlami, pretože si môžete vážnejšie poškodiť zvuk. Ide o vysoký, pravidelne sa opakujúci tón.
V oboch slúchadlách sa nachádzajú 11-milimetrové meniče, ktoré zabezpečujú na svoju cenu naozaj kvalitný zvuk. Samozrejme, nečakajte rovnaký zvuk ako v našom megasúboji slúchadiel do 299 eur. Bežného poslucháča príjemne prekvapí, je plný, hutný, ale čo je hlavné, nie je prebasovaný, ako to bolo veľakrát v prípade slúchadiel od spoločnosti Beats. Prítomné sú tu však len základné kodeky AAC a SBC. Na pripojenie slúži Bluetooth 5.2. To bolo stabilné a nestalo sa mi, že by sa slúchadlá samovoľne odpojili alebo odmietli pripojiť.
Vyskúšal som aj funkciu ANC. Tá dokáže stlmiť hlboké tóny, ale vysoké frekvencie budete počuť stále. Napríklad v MHD si vychutnáte ticho a doma vás zase nebude rušiť ani vŕtajúci sused. V prípade vysávania tento zvuk budete počuť stále, ale tak pocitovo o 50 % menej. Zvolená intenzita ANC má len nepatrné zmeny. S vetrom si to, ako v prípade všetkých modelov s ANC, neporadí. Vďaka konštrukcii slúchadlá tlmia zvuk aj pasívne. Opakom funkcie ANC je „Transparency Mode“, čím sa aktivujú vonkajšie mikrofóny a tie vám prepúšťajú zvuk dnu. Na konverzáciu je to skvelá voľba, aj keď slušnosť vraví dať si ich von. Na zaplatenie v obchode pri pokladni to však úplne stačí.
Výrobca udáva kombinovanú výdrž až 24 hodín s aktivovanou funkciou ANC. Samotné slúchadlá vydržia v rozmedzí od 5 do 6 hodín, závisí od nastavenej hlasitosti a funkcie ANC. Výdrž vás ale jednoznačne nesklame a môžete si ich so sebou zobrať aj na dlhšiu cestu vlakom. Prítomné je aj rýchle nabíjanie, kde po 10 minútach v puzdre máte k dispozícii hodinu počúvania. Puzdro nabijete dvojakým spôsobom. Buď USB-C konektorom na pravej strane alebo bezdrôtovo, pretože výrobca tu zakomponoval cievku pre bezdrôtové nabíjanie v štandarde Qi.
Nothing Ear (1) sú so svojou cenovkou okolo 100 eur výborná voľba. Kvalitný zvuk, prehľadná aplikácia, ANC a dostatočná výdrž sú prednosťami tohto modelu. K tomu si ešte pripočítajte naozaj originálny dizajn, ktorý u konkurencie naozaj nenájdete.
Škoda len trochu väčších rozmerov, základnej ponuky kodekov a niekedy lacno vyzerajúcej konštrukcie puzdra, ktoré sa ľahko poškrabe. Aj tak by som ich odporúčal a sám som nad ich kúpou uvažoval, ale nepresvedčila ma veľkosť puzdra, pretože z modelu Samsung Galaxy Buds Live som zvyknutý na niečo menšie. Ktovie, snáď sa dočkám v druhej generácii.
Slúchadlá Notihing Ear (1) si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.