V dobe, keď technologický pokrok neustále zvyšuje nároky na výkonnosť a funkčnosť zariadení, sa stáva výber správneho notebooku kľúčovým. Mnoho z nás pri nákupe hľadá výhodnú cenu, ale je dôležité si uvedomiť, že nie všetky „výhodné“ notebooky sú skutočne vo výsledku aj dobrou kúpou.
Aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, ponúkame vám zoznam vlastností, ktorým by ste sa mali pri nákupe notebooku radšej vyhnúť, aby ste krátko po kúpe takéhoto modelu už pomaly nemuseli začať premýšľať aj nad jeho nástupcom.
Nízka kapacita RAM za to nestojí
Apple nás tento týždeň nepríjemne prekvapilo tým, že v novej generácii svojich profesionálnych notebookoch MacBook Pro, v základnej konfigurácii stále začína iba na 8 GB RAM. Čo je ale ešte menej pochopiteľné, na trhu ešte stále nájdete desiatky notebookov, ktoré ponúkajú iba 4 GB RAM.
Hardvérové nároky programov z roka na rok rastú a dnes už nie je výnimkou, ak vám veľkú časť operačnej pamäte (RAM) zaberie aj prostý internetový prehliadač (áno Chrome, pozeráme sa na teba). Dávnejší štandard 4 GB RAM tak dnes už rozhodne nestačí a pokiaľ toho na počítači robíte aj viac, než si len prehliadate internet, otáznych môže byť aj 8 GB RAM.
To je však stále minimálna hranica, pod ktorú by ste pri kúpe nového notebooku určite nemali ísť. V prípade výberu 8 GB RAM je možné, že v niektorých momentoch vám systém a programy túto kapacitu zaplnia. Vtedy dochádza k tzv. swappovaniu pamäte, kedy sa kapacita RAM čiastočne dopĺňa o kapacitu úložiska. V takejto chvíli je dobré mať v počítači čo najrýchlejší disk.
Na HDD zabudnite, no ani SSD si nie sú rovné
Modelov, ktoré by ešte stále využívali mechanické disky, je už dnes našťastie na trhu ako šafranu. Pokiaľ však uvažujete o kúpe staršieho modelu, notebooku z druhej ruky alebo repasovanému kúsku, ešte stále na HDD môžete naraziť. Táto voľba môže mať zmysel, pokiaľ ide o notebook, ktorý ponúka možnosť výmeny disku a tak si upgrade na SSD budete môcť vykonať sami alebo za pomoci technika. Pre úschovu dát je HDD v poriadku, systém a programy však už dnes odporúčame využívať iba na SSD.
Pokiaľ si už kúpite model s SSD diskom, je dobré si vopred premyslieť, akú kapacitu budete potrebovať a prípadne, či je možné ju v tomto notebooku v budúcnosti navýšiť výmenou disku za iný. Väčšina modelov dnes ponúka v základe 256 GB, čo je pre systém a bežné programy v poriadku, avšak v prípade úschovy hudby, filmov a hier, už v tomto prípade môžete pamäť strádať. V krajnom prípade je samozrejme vždy možnosťou kúpa externého disku, kde už dnes taktiež môžete siahnuť aj po rýchlejších SSD diskoch s vyššími prenosovými rýchlosťami.
Vek notebooku spoznáte podľa procesora
Od návratu do škôl až po Vianoce, sú letáky predajcov elektroniky plné lákavých zliav často aj v hladine stoviek eur. Okrem názvu notebooku a obrázkov sa však treba pozrieť aj na „malé písmenká“, pričom tentokrát na mysli nemáme obchodné podmienky. Hoci notebook vo výpredaji môže mať rovnaký názov ako ten, ktorý ste si už pred časom vyhliadli, podľa modelu procesora či grafickej karty môžete prísť na to, že sa v skutočnosti jedná o minuloročný model.
Vývoj procesorov a grafických kariet napreduje a bola by škoda kupovať si minuloročný (či dokonca aj starší) model, ak za menší doplatok môžete mať aktuálne najnovší dostupný hardvér. Postačí teda model procesora či grafickej karty prepísať do internetového vyhľadávača a napr. na stránke výrobcu sa pozrieť, kedy bol procesor či karta vydaná. Kúpa staršieho modelu nemusí byť krokom vedľa, avšak v porovnaní s jeho nástupcom sa musí tento výber cenovo vyplatiť.
Neuspokojte sa so slabým displejom
Pri výbere nového notebooku sa zvyčajne pozeráme na procesor, pamäť a cenu, zatiaľ čo displeju venujeme myšlienku len pokiaľ ide o uhlopriečku. Našťastie, štandardom aj v cenovo dostupnejších kategóriách, je už dnes väčšinou rozlíšenie Full HD a podliezť ho by sme vám už ani neodporúčali.
Dôležité sú však aj ostatné parametre. Čo môžete pocítiť každý deň pri jeho používaní, je napr. maximálny jas, pri ktorom by ste si mali premyslieť, v akých podmienkach budete notebook používať. Pokiaľ musíte počítať s protisvetlom či používaním v exteriéri, jas na úrovni 200 nitov vám stačiť nebude. Minimom je 250 nitov, avšak ideálnych je až 300 – 350 nitov.
Pokiaľ vám záleží na kvalite obrazu, presnosti farieb či absencii tzv. svetelného pretekania, odporúčame vám pred kúpou pozrieť sa aj na recenzie danej konkrétnej konfigurácie. Nemusíte priamo siahať po OLED paneli, hoci bude zrejme najkvalitnejší, no v nižších cenových kategóriách môžu niekedy sklamať i milo prekvapiť aj IPS a TN technológie, všetko záleží od konkrétneho panelu v konkrétnom modeli, resp. konfigurácii.
Minimalizmus konektivity sa už nenosí
Keď pred niekoľkými rokmi do sféry notebookov v plnej miere nastúpilo USB-C, niektorí výrobcovia to vzali takpovediac po hlave a najmä na svojich prémiových modeloch ponechali práve iba tento port. Je pravdou, že USB-C dokáže nahradiť takmer každý port, ale iba ak máte po ruke ten správny adaptér, resp. hub, čo je však v praxi pre spotrebiteľov drahé a nepraktické.
Notebook by vám tak mal fyzicky ponúknuť každý port, ktorý potrebujete pravidelne používať. Nie je dôvod, aby mu chýbalo plnohodnotné HDMI a aspoň jeden či dva klasické USB-A. Naopak, pokiaľ nejde o výkonný herný notebook či pracovnú stanicu, nie je dôvod, aby sa notebook už nenabíjal práve prostredníctvom USB-C alebo aby minimálne takúto možnosť neponúkal, hoc aj môže ešte využívať proprietárny nabíjací port.
Napokon to, či je vami vybraný notebook skutočne dobrou kúpou, závisí od vašich potrieb, jeho konkrétneho hardvéru a ceny, za ktorú je ponúkaný. Ani v predvianočnom zhone by ste sa tak nemali unáhliť a notebook, ktorý máte v hľadáčiku, si určite preverte prostredníctvom recenzií, videí na YouTube a určite si ho preverte aj prostredníctvom cenových porovnávačov, ktoré vám zobrazia nielen e-shopy, kde ho aktuálne kúpite najlacnejšie, ale aj historický vývoj jeho ceny.
Pri takomto skúmaní konkrétneho notebooku je dôležité vedieť, že výrobcovia v rámci jedného modelu pod rovnakým názvom ponúkajú mnoho rôznych konfigurácií, ktoré sa môžu líšiť procesormi, grafickými kartami, kapacitou pamätí, displejom a dokonca aj takými drobnosťami, ako je podsvietenie klávesnice či rozlíšenie webkamery. Pri preverovaní konkrétneho notebooku tak nepracujte iba s jeho marketingovým názvom, povedzme MacBook Air, ale aj produktovým označením, čo zvyčajne predstavuje dlhší zhluk písmen a čísiel, v tomto prípade napr. MLXY3CZ/A)