Čaru smart hodiniek prepadli milióny používateľov, nosia ich aj členovia našej redakcie. Nasledujúce riadky môžu vyznieť šokujúco, nič to však nezmení na realite.
Zistilo sa totiž, že remienky na hodinkách obsahujú vysoké koncentrácie toxických chemikálií, ktoré sú známe aj ako PFAS (per- a polyfluóralkylové látky).
PFAS sa nerozkladajú ľahko a časom sa v ľudskom tele ukladajú. Práve preto dostali prezývku forever chemicals (večné chemikálie).
Tieto látky sa napriek tomu používajú v rôznych spotrebných tovaroch, vrátane nepriľnavého riadu, vodeodolného oblečenia, kobercov, matracov, či dokonca obalov na potraviny.
PFAS sú spájané s vážnymi zdravotnými problémami, nevynímajúc zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny, narušenia hormónov, oslabeného imunitného systému a vývojových oneskorení u detí. Tieto chemikálie sa môžu vylúhovať do vody, pôdy a potravín, čo z nich robí rastúci problém verejného zdravia na celom svete.
V časopise Environmental Science & Technology Letters bola publiková štúdia, ktorá zistila, že remienky smart hodiniek vyrobené z fluórových elastomérov obsahujú veľmi vysokú koncentráciu látky typu forever chemicals, známej ako kyselina perfluórhexánová (PFHxA).
Je to ešte horšie. Štúdia totiž zistila, že väčšina náramkov, ktoré obsahujú „večnú“ chemikáliu, bola propagovaná, že je vhodná na šport a fitness, čo naznačuje, že používateľ by mohol počas nosenia cvičiť. A cvičenie – to je zvýšený kontakt s potom a otvorené kožné póry.
Hlavný autor štúdie, Graham F. Peaslee povedal, že výskumníci na PFAS v remienkoch naďabili náhodou, keď uvideli veľkú reklamu na remienky z fluoroelastoméru. Pri bližšej analýze boli výskumníci prekvapení, keď našli vysoké množstvá PFHxA.
Mnoho známych výrobcov smart hodiniek a fitness trackerov ponúka fluoroelastomérové remienky kvôli ich odolnosti. Plný rozsah možných zdravotných rizík, ktoré predstavujú forever chemicals v týchto remienkoch zostáva stále nejasný, preto výskumníci zo štúdie vyzvali vedeckú komunitu, aby uvedené materiály ďalej skúmala.
Experti odporúčajú používateľom prejsť na remienky vyrobené z alternatívnych materiálov, ktoré neobsahujú fluoroelastoméry. Väčšina značiek, ktoré predávajú remienky na hodinky vyrobené z fluoroelastoméru, to aj uvádza na svojich westránkach.
Majitelia hodiniek tak môžu jednoducho skontrolovať značku a materiály pred ich zakúpením. Hlavným problémom je, že fluoroelastomérové remienky sú špeciálne navrhnuté tak, aby dobre odolávali vode a potu – preto sú obľúbené medzi športovcami a aktívnymi ľuďmi.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.