- #Smart watch
- 8 min.
- 23.10.2024
Noname značky s históriou, alebo poznáte výrobcu smart hodiniek Amazfit?
S našim seriálom o noname značkách rozhodne nekončíme. Dnes sa po vzore minulého týždňa opäť pozrieme na českého výrobcu. Dnes ním bude spoločnosť Amazfit.
Ide o čínsku spoločnosť, ktorá sa zaoberá primárne nositeľnou elektronikou. Bola založená v roku 2015, čo znamená, že budúci rok oslávi prvú desaťročnicu na trhu. Jej sídlo je v meste Che-fej v Číne, ale pôsobí na medzinárodnom trhu.
Zaujímavosťou je, že jej produkty vyrába a vlastní spoločnosť Zepp Health. Dokonca spolu v roku 2021 vytvorili vlastný operačný systém Zepp OS, ktorý nasadzujú do svojich smart hodiniek a ktorý vyniká svojou plynulosťou a nenáročnosťou na hardvér.
Amazfit je popredná globálna značka inteligentných nositeľných zariadení, ktorú vlastní Zepp Health, spoločnosť zaoberajúca sa zdravotníckymi technológiami, ktorá sa venuje poskytovaniu služieb komunitám wellness a fitness na celom svete.
Spoločnosť sa podľa vlastných slov zameriava hlavne na dizajn a zdravie. Dizajn je veľmi subjektívna záležitosť, ale Amazfit už niekoľkokrát získal ocenenia iF Design a Red Dot Design Awards práve za dizajn a funkčnosť. Každý z produktov tohto výrobcu by mal byť zameraný na wellness a fitness, a to od čipsetu a senzorov až po operačný systém, algoritmy a aplikácie.
Prvé modely smart hodiniek sa častokrát označovali ako smart náramky v tele hodiniek. To znamená, že vedeli prijímať notifikácie z pripojeného smartfónu, spustiť športové aktivity a merať základné metriky, teda to, čo vtedy dokázali smart náramky, ale celé to bolo zabalené v tele hodiniek s väčším displejom.
Dnešné smart hodinky od tohto výrobcu sa postupne naučili telefonovať, odpovedať na správy predpripravenými možnosťami, využívať hlasového asistenta Amazon Alexa alebo napríklad aj platiť pomocou integrovaného NFC čipu a Zepp Pay.
Prvými smart hodinkami, s ktorými sme sa mohli reálne stretnúť, bol lacný model Amazfit Bip, ktorý mal obdĺžnikové plastové telo. Tam bola hlavne prívetivá cena okolo 50 eur, no dnes je na trhu už neho piata generácia.
Avšak skutočne prerazili až modelmi Amazfit GTR a GTS. Išlo o dvojičky, pričom jeden model mal kruhový displej a ten druhý bol obdĺžnikový. Cena bola okolo 150 eur.
Odvtedy Amazfit predstavil už ďalšie tri generácie, pričom posun nielen v dizajn, ale hlavne vo funkciách je tu skutočne badateľný. Amazfit GTS 4 sme v našej redakcii aj otestovali a ide o veľmi zaujímavé smart hodinky v cene okolo 200 eur. Pribudli k nim však modely GTR Mini a GTR 4 Ltd Edition.
Tento výrobca však má aj iné série svojich smart hodiniek. Napríklad rozruch spôsobila séria T-Rex, ktorá ponúka odolné smart hodinky pre skutočných dobrodruhov, a tak trochu ide do remesla športovým hodinkám od Garminu, avšak za oveľa nižšiu cenu.
Na trhu je aktuálne už tretia generácia Amazfit T-Rex 3. Vpredu sa nachádza 1,5-palcový AMOLED displej s maximálnym jasom 2 000 nitov a k odolnosti pomáha hlavne oceľové puzdro smart hodiniek s odolnosťou 10 ATM.
Vo vnútri sa nachádza vlastný operačný systém Zepp OS 4 s hlasovým AI asistentom s podporou ChatGPT. Tento model meria až 170 športových režimov a niektoré zdravotné metriky. Výdrž môže dosiahnuť až 27 dní.
Spomenieme ešte sériu Amazfit Cheetah, a to hlavne model Pro, ktorý cieli predovšetkým na bežcov. K dispozícii je 1,45-palcový AMOLED displej s maximálnym jasom 1 000 nitov. Zaujme aj nízka váha 34 gramov a hrúbka 11,8 mm.
Model však zaujme napríklad funkciou Zepp Coach, ktorá generuje odporúčania na bežecké a iné tréningy, ale prednosťou sú aj offline mapy alebo tvorba vlastných tréningov. Kapacita batérie je 440 mAh spolu s výdržou okolo 14 dní.
Amazfit má vo svojom portfóliu aj slúchadlá, pričom úplnou novinkou je model Up, ktorý nasadol na vlak s otvorenými bezdrôtovými slúchadlami, ktoré sa v podstate dajú za ucho, tým pádom sú pri nosení skutočne pohodlné a hlavne nezapchávajú zvukovod, čo sa hodí najmä pri športových aktivitách.
Hmotnosť samotného slúchadla je 5 gramov a k dispozícii je aj certifikácia IPX4. Ovládanie prebieha pomocou tlačidiel, takže nie je potrebné žiadne vyťahovanie smartfónu z vrecka. Na jedno nabitie by mali vydržať až 6 hodín, s nabíjacím puzdrom dokopy 24 hodín.
V arzenáli spoločnosti Amazfit nájdete aj ďalšie príslušenstvo týkajúce sa zdravia, a to smart váhu Amazfit Smart Scale. Tá zvládne presné meranie 16 telesných metrík vrátane percenta telesného tuku, svalovej hmoty či obsahu vody a dá sa prepojiť aj s mobilnou aplikáciou, ale môžete využiť aj integrovaný displej.
Aplikácia navyše poskytuje presný výpočet kalórií spálených každých 30 minút v 18 podporovaných pohybových aktivitách. Smart váha Amazfit Smart Scale je použiteľná aj do väčšej domácnosti, keďže podporuje až 10 Amazfit účtov.
Po novom už aj Amazfit dorazil do kategórie smart prsteňov, kde predstavil svoj Helio Ring, ktorý si môžete zakúpiť aj na Slovensku napríklad cez Alzu alebo NAY, pričom je dostupný aktuálne v troch veľkostiach, čo však nemusí vyhovovať každému, pretože konkurencia ponúka oveľa viac veľkostí.
Smart prsteň je vyrobený zo zliatiny titánu, má prémiové a mimoriadne odolné telo s hmotnosťou menšou ako 4 gramy a hrúbkou len 2,6 mm. Je vhodný napríklad pre športovcov, pretože senzory dokážu snímať a analyzovať množstvo dát, od tréningovej záťaže, cez kvalitu spánku až po mentálnu stránku.
Čo sa týka sociálnych sietí, tak na Facebooku má Amazfit okolo 1,1 milióna odoberateľov, na Instagrame má aktuálne 138-tisíc sledovateľov, na TikToku 1 923 sledovateľov a na platforme YouTube má 201-tisíc fanúšikov, pričom stihol tam už dať 304 videí, ktoré sa týkajú propagácie jeho produktov.