Nokia predstavila svoj čipset FP4, ktorý je šesťkrát rýchlejší ako aktuálne dostupné sieťové procesory. Procesor je schopný preniesť 2,4 terabitov za sekundu a firma tvrdí, že FP4 je prvý multi-terabitový kremíkový procesor na svete.
Procesor uviedol na podujatí “IP Networks Reimagined” 14. júna v San Franciscu generálny riaditeľ Nokie Rajeev Suri.
Príprava na siete 5G?
Distribúcia videa vo vysokom rozlíšení ku koncovým zákazníkom prostredníctvom internetu a internetového protokolu všeobecne (napríklad IPTV) kladie čoraz vyššie nároky na infraštruktúru operátorov. A bude horšie! Alebo, z hľadiska rozvoja potenciálnych trhov, možno naopak lepšie.
„Posledných desať rokov bolo všetko orientované na dopravu videa, takže sme v tomto duchu postavili topológiu internetu a optimalizovali sme ho v súvislosti s výzvami, ako distribuovať a doručovať video koncovým používateľom,“ povedal v rozhovore pre portál VentureBeat technický riaditeľ Nokia IP and opticals Steve Vogelsang.
Laboratóriá Bell Labs, ktoré sú dnes súčasťou spoločnosti Nokia, odhadujú, že IP prevádzka sa v nasledujúcich piatich rokoch viac ako zdvojnásobí. Dôvodom sú prichádzajúce technológie ako autonómne autá, strojové učenie a nárast senzorov pripojených do internetu.
Podľa Vogelsanga v najbližších 10 rokoch pribudne do siete 100 miliárd nových zariadení – sny telekomunikačných operátorov s plnia. Pritom tieto zariadenia nie sú len koncovými bodmi na príjem informácií, ale čoraz viac sú senzormi, ktoré informácie zhromažďujú a zároveň generujú veľkú prevádzku pri ich odosielaní do siete.
Práve nový čip má pomôcť vytvoriť sieťovú infraštruktúru pripravenú na nové výzvy.
Okrem rýchlosti aj vyššia bezpečnosť
Vďaka technológii na báze FP4 podporuje jednoskriňový router Nokia 7750 konfiguráciu 144 Tbit/s a jeho kapacitu je možné zvýšiť až na 288 Tbit/s. Nokia 7950 XRS prinesie kapacitu až 576 Tbit/s.
Smerovače s takýmito schopnosťami nám pomôžu zvládnuť nároky, ktoré prinesú siete 5G a internet vecí (IoT). Ten s nimi síce súvisí len čiastočne, ale ide o vzájomný prienik digitálnych technológií.
Ale obrovské množstvo senzorov, zariadení a „prístrojčekov“ (keďže nechceme módne operovať anglickým výrazom „gadget“) zapojených on-line, predstavuje aj riziko. Kvôli nízkemu, alebo žiadnemu zabezpečeniu sa totiž zariadenia IoT stávajú čoraz častejším terčom hackerov a prostriedkom na útoky DDoS.
Dobrou správou je, že okrem nárastu rýchlosti sľubuje FP4 aj zlepšenie bezpečnosti. Nový kremíkový čip je nástrojom, ktorý môže zabezpečiť prevažnú časť ochrany siete proti útokom DDoS (distributed denial-of-service).
Pripomeňme, že DDoS útoky sú založené na generovaní obrovskej prevádzky a veľkého počtu požiadaviek smerovaných na určený server z infikovaných zariadení, čo nakoniec spôsobí jeho zahltenie a kolaps.
„Asi 90 percent prevádzky, čo je hodnota schopná spôsobiť veľký problém v dátových prenosoch, môžeme vďaka FP4 v podstate blokovať v samotnej sieti“ , povedal Vogelsang. Každý smerovač v sieti sa zrazu stane zariadením schopným zmierniť DDoS, čo je naozaj zaujímavé.