Laboratóriá Bell Labs, ktoré sú dnes súčasťou spoločnosti Nokia, predpokladajú rast IP prevádzky v nasledujúcich piatich rokoch na viac ako dvojnásobok. Hlavným dôvodom budú nové technológie ako autonómne autá, strojové učenie a nárast počtu senzorov a iných zariadení v rámci internetu vecí.
Stavebné prvky novej sieťovej architektúry
Nasýtiť tento dopyt pomôžu aj mobilné siete 5G. Ponúknu latenciu pod 5 ms a rýchlosti niekoľkokrát vyššie než používame dnes s pevným pripojením do internetu, vrátane optiky FTTx. Sieťová divízia spoločnosti Nokia patrí k čelným vývojárom a dodávateľom infraštruktúry pre mobilné siete najnovších generácií – 4G, 4,5G, 4,5G Pro, 4,9G, a inak tomu nebude ani v sieťach 5G.
Nokia spolupracuje s 30 telekomunikačnými operátormi na vybudovaní mobilných sietí budúcej generácie na báze svojej najnovšej čipovej sady ReefShark. V tomto prípade nejde o čipovú sadu, ktorá by sa mohla objaviť vo vašom budúcom mobile, ale umožní fungovať základňovým staniciam novej generácie sietí.
Čipová sada ReefShark využíva skúsenosti Nokie v oblasti mikroelektroniky na výrazné zníženie veľkosti, nákladov a spotreby energie v mobilných sieťach. Zároveň spĺňa nároky na robustný výpočtový výkon a rádiové požiadavky sietí 5G.
Medzi základné benefity a vylepšenia patrí markantné zvýšenie dátovej priepustnosti (v 5G bude potrebná ako soľ), zmenšenie MIMO antén a zníženie energetickej spotreby.
Čipsety ReefShark budú dodávané ako zásuvné jednotky do komerčne dostupného základného modulu Nokia AirScale. Ide o softvérový doplnok pre upgrade na plnú funkčnosť technológie 5G. AirScale pritom už dnes dosahuje dátovú priepustnosť 28 Gbit/s, čo je špička v telekomunikačnom sektore. So zásuvným modulom ReefShark sa jeho dátová kapacita zvýši až trojnásobne na 84 Gbit/s na jeden modul.
Pritom však bude možné z modulov AirScale vytvoriť reťazové systémy, ktoré potom umožnia dosiahnuť dátové prenosy základňových staníc až 6 terabitov za sekundu. Operátorom sa tak otvoria možnosti zvládnuť enormné požiadavky na konektivitu v 5G sieťach v husto zastavaných oblastiach veľkomiest.
Na trhu už tento rok
Nezanedbateľným prínosom nového čipsetu je aj masívne zmenšenie antén MIMO až o polovicu a zníženie spotreby elektrickej energie v základnej jednotke o 64%. Odborníci z Nokia Bell Labs implementovali do architektúry základňových staníc 5G aj umelú inteligenciu (UI).
UI v sieťach 5G umožňuje sledovanie a optimalizáciu rádiového systému v reálnom čase a pridáva schopnosť aplikovať techniky, ako napríklad delenie siete (network slicing), s cieľom uspokojiť nároky na nové služby a zdieľanie infraštruktúry virtuálnymi operátormi.
Henri Tervonen, výkonný riaditeľ spoločnosti Nokia Mobile Networks a šéf výskumnej a vývojovej nadácie, povedal: „Nokia ReefShark vytvára jasnú konkurenčnú výhodu. Je kombináciou výkonu, inteligencie a efektívnosti, a predstavuje ideálne riešenie pre rýchle sa blížiace siete 5G.“
Nové čipsety ReefShark začne Nokia na masový trh dodávať už v treťom štvrťroku tohto roka. Je to v súlade so zámerom niektorých operátorov (napríklad Telefónica, AT&T) spustiť pilotné siete 5G už tento rok.