Dnes je tomu presne 156 rokov, keď vo Fínsku vznikla spoločnosť, ktorá je aj dnes svetoznáma. Aj keď sa zdá, že má svoje najlepšie roky za sebou, jej meno sa nezmazateľne zapísalo do histórie technologického sveta.
Nokia začala svoju dlhodobú púť v roku 1865 ako výrobca celulózy a jej produktov. Jedným z prvých produktov Nokie bol viacvrstvový toaletný papier. S nadsázkou sa dá povedať, že pre mnohých je rovnako užitočný, ako mobilný telefón.
Nokia sa neskôr rozšírila do viacerých priemyselných odvetví, okrem papierových výrobkov podnikala v produkcii káblov, gumových čižiem, pneumatík a neskôr aj v elektronike (televízory, sieťová infraštruktúra a mobilné telefóny).
Fínska nadnárodná spoločnosť Nokia Oyj sa stala známa širokej verejnosti najmä v 90. rokoch minulého storočia a to vďaka mobilom. Práve vtedy sa začala Nokia naplno venovať telekomunikáciám. Historicky prvý hovor pomocou technológie GSM sa realizoval v roku 1991 práve pomocou mobilného telefónu značky Nokia.
Obrovský rozmach s mobilnými telefónmi urobil z Nokie už v roku 1998 najpredávanejšiu značku mobilov na svete. Začiatkom nového tisícročia však ignorovala vývoj nových systémov a tvrdošijne (až do roku 2010) podporovala operačný systém Symbian.
Nokia sa vývoju mobilných telefónov venovala už od roku 1981, kedy sa rozbiehala prvá mobilná sieť NMT (1G). O rok neskôr sa objavil v ponuke Nokie autotelefón s označením Mobira Senator, ktorý vážil 9,8 kg. Mobira Talkman prišiel na trh o dva roky, ten mal už len 5 kg.
Prvým GSM mobilným telefónom sa stal model Nokia 1011 s dvojriadkovým čiernobielym displejom, pamäťou na 99 kontaktov a schopnosťou prijímať SMS. Tento model sa stal zároveň produktom, ktorý odštartoval dve desaťročia trvajúcu vedúcu úlohu Nokie ako úspešného výrobcu mobilných telefónov.
Zásahom do čierneho bola Nokia 2100, predalo sa jej až 2 milióny (pričom sa plánovalo predať 400 000 kusov). Obrovský úspech zaznamenal model 3310, ktorý sa stal najpopulárnejším GSM telefónom nielen Nokie, ale aj celkovo – predalo sa ho 126 miliónov kusov.
Nasledovalo množstvo ďalších modelov, ktoré ukazovali, že sa Nokia vezie na víťaznej vlne. Je modely boli azda v každom filme, ktorý sa v tej dobe natočil, vrátane kultového Matrixu. Nokia ako prvá integrovala do mobilu fotoaparát, prinášala biznis modely s textovou klávesnicou a postupne pridávala pokrokové technológie (GPS, Bluetooth 3.5, HSDPA, IrDA, FM Radio, webový prehliadač). Vynikajúcim príkladom je populárna Nokia N95.
Ďalšie roky už pre Nokiu neboli veľmi úspešné. Nešťastné rozhodnutie ignorovať príchod Androidu sa jej škaredo vypomstil. Kontroverzná spolupráca s Microsoftom, ktorý nakoniec spoločnosť pohltil a takmer zmazal zo zemského povrchu, je dnes už len smutným príkladom pokračovania biznisu akýmkoľvek spôsobom.
So smartfónmi značky Nokia sa našťastie môžete stretnúť aj dnes – vďaka konzorciu HMD Global, ktorá v roku 2017 prevzala mobilnú divíziu Nokie a po rokoch oživila slávnu i sériu X.