Poskytovatelia káblovej TV síce nemôžu súťažiť s telekomunikačnými operátormi v hustote pokrytia na perifériách miest a na vidieku, ale v pokrytých oblastiach sa nemusia obávať ani konkurencie optiky do domu. Technológiu DSL vrátane ADSL2+ a VDSL2 pritom káblovka hravo strčí do vrecka.
DOCSIS čelí optike
Siete tradičnej káblovej televízie postavené na infraštruktúre Hybrid Fiber Coax (HFC) používajú technológie DOCSIS (v Európe euroDOCSIS), schvaľované štandardizačnou autoritou CableLabs. Momentálne je najrozšírenejšou verziou DOCSIS 3.0.
Používajú ju aj slovenskí poskytovatelia CaTV a určite sa stala silnou motiváciou na znižovanie cien a zrýchľovanie pripojenia v konkurencii s Telekomom, Orangeom a ďalšími poskytovateľmi rôznych typov optického pripojenia (FTTx).
Napríklad UPC BROADBAND SLOVAKIA dnes ponúka (primárne pre podnikateľov) internetové pripojenie UPC Fiber Power 500 s rýchlosťou sťahovania dát 500 Mbit/s a uploadom 20 Mbit/s za 28,90 € mesačne (vrátane prenájmu modemu). Takáto rýchlosť pritom nie je pri DOCSIS 3.0 stropom.
Jeho výkonnosť rastie s počtom nasadených kanálov a pri maximálnom spriahnutí 32 kanálov pre sťahovanie (DL) a 8 kanálov pre odosielanie (UL) dát je možné dosiahnuť rýchlosti až 1600 / 216 Mbit/s. Za takéto čísla sa nemusí hanbiť ani optika do domu (FTTH), pričom operátori dnes poskytujú na optike väčšinou rýchlosti o rád nižšie.
https://www.youtube.com/watch?v=ys7Zhc0WMTU
Tu však možnosti káblovky nekončia. V októbri 2013 schválená špecifikácia DOCSIS 3.1 podporuje downstream 10 Gbit/s a upstream 1 Gbit/s s použitím modulácie 4096 QAM. Prvé komerčné nasadenia tejto technológie prebehli na jar tohto roku.
Ako na rýchlejší uplink?
Tak ako pri ADSL, aj pri káblových modemoch robí problémy rýchlosť v smere od užívateľa. Aj preto sú produkty pripojenia ponúkané ako asymetrické, s výrazne pomalším uplinkom. Bell Labs, ktoré po akvizícii Lucent Technologies pripadli Nokii, však na tento hendikep objavili liek.
Technológia XG-CABLE totiž umožňuje symetrickú rýchlosť prenosu dát cez HFC 10Gbit/s pri využití 1,2 GHz spektra.
Ide o svetové prvenstvo a znamená to, že takouto rýchlosťou je možné dáta nielen sťahovať, ale aj odosielať. Úspech je výsledkom výskumu, ktorý prebiehal v Nokia Bell Labs od roku 2014. Pri teste bol použitý kábel s dĺžkou 100m prepojený bod-bod pri technológii nazývanej Fibre to the Last Tap, čiže optika k poslednej odbočke.
XG-CABLE nie je štandardizovanou technológiou, ale podľa Nokie by sa mohla stať súčasťou modifikovaného štandardu CableLabs – Full Duplex DOCSIS 3.1. Vďaka nemu budú môcť operátori využiť existujúce koaxiálne káble na poslednom 200 metrovom úseku k užívateľovi, pričom budú môcť výrazne zvýšiť rýchlosť odosielania dát. Podľa portálu TelecomTV však bude tento koncept komerčne dostupný až o dva, až tri roky.