Kuriéra, ktorý mi mal priniesť zásielku s novou Nokiou 808 PureView som očakával ako malý chlapec svoju vytúženú hračku. Moje nadšenie podporené reklamnou kampaňou a recenziami ospevujúcimi integrovaný fotoaparát však utrpelo hneď pri začiatkoch používania ranu. Chcete vedieť čo ju spôsobilo?
Nokia 808 je často neprajníkmi označovaná ako posledný výkrik z paluby potápajúcej sa lode fínskeho mobilného giganta, ktorého legendárne telefóny sme ešte pred pár rokmi hojne používali. Asi sa budeme musieť zmieriť s faktom, že časy keď bola Nokia to najlepšie čo sme mali a o značkách ako HTC, Sony, alebo o ikone v podobe iPhonu sa nám ešte ani nesnívalo, sú už dávno preč. Áno, Nokia má problémy. To však neznamená, že by bola PureView iba nejakým posledným výstrelom a to si dovolím tvrdiť aj napriek jej chybám, ktorých má niekoľko.
Hrb v dizajne
Nokia PureView má svojský dizajn, ktorý neosloví každého. No jednu podstatnú vlastnosť jej nezapriete. Jedinečnosť. V dobe placiek, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu, si 808 nespletiete s ničím iným. Síce plastový, ale vynikajúco spracovaný kryt, s displejom na prednej strane, trojicou tlačidiel pod ním a ovládaním hlasitosti, fotoaparátu a uzamykania na bokoch je štandardom. Stačí však PureView otočiť a zo zadnej strany na vás vyskočí Quasimodov hrb. Presne tak totižto pôsobí okolie šošovky fotoaparátu. Jasné, je tam mega-super-bomba čip, ale aj tak by mohol byť ten hrb o niečo menší. Darmo, je to daň za fotoaparát, ktorý nikde inde nenájdete. Ten sa rovnako podpísal aj na hmotnosti. 173 gramov už budete skutočne cítiť a je jedno, či ho budete držať v ruke, alebo ho budete mať vo vrecku nohavíc. Nokia 808 PureView je proste smartfón v objemovke. Vynikajúcou vlastnosťou celého krytu je jeho matná povrchová úprava. Vďaka nej sa telefón dobre drží a vy nemáte pocit, že sa vám kedykoľvek vyšmykne. Okrem toho matný povrch výborne odoláva nečistotám a odtlačkom.
Hardvér nesklame, ale ani neprekvapí
Ak javíte čo i len malý záujem o novú Nokiu, istotne ste si už neraz prečítali všetky jej parametre. Viete teda, že niekde na základnej doske Nokia umiestnila 1,3 GHz procesor, ktorý má jedno jadro. V dobe štvorjadier to nie je nič moc, ale v skutočnosti to stačí na beh operačného systému Symbian. Problémom však je len 512 MB operačnej pamäte. Je to hodnota, ktorá je už na hrane. Niežeby pol giga nestačilo, ale aj tak odporúčam, aby ste sa spriatelili so správcom aplikácií, ktorý je dostupný po podržaní stredového tlačidla, prípadne môžete aplikácie uzatvárať stlačením červeného telefónu. Ak budete takto udržiavať množstvo spustených aplikácií na minime, Nokia sa vám odvďačí plynulým chodom a svižnými reakciami. Dokonca sa s výdržou hravo dostanete aj na hranicu dvoch pracovných dní priemerného používania a to aj napriek tomu, že pri skutočne aktívnom používaní som mal problém udržať telefón pri živote jeden deň. Za čo musím pred Nokiou 808 sňať klobúk je jej displej. Použitý 4“ AMOLED displej je jednoducho nádherný. Aj napriek, na dnešné pomery, menšiemu rozlíšeniu 640 x 360 bodov, je perfektne čitateľný aj na priamom slnku, čierna je skutočne čierna a navyše sú farby nádherne sýte. Možnosti pripojenia smartfónu sú bohaté, dátová konektivita zahŕňa Wi-Fi, Bluetooth 3.0, ale aj GPS, NFC a DLNA. Poteší aj microHDMI konektor, ktorý hravo prenesie obraz v HD rozlíšení.
Prečo Symbian?
Za názov tohto odseku ma asi skalní priaznivci operačného systému Symbian ukameňujú, ale nemôžem si pomôcť. Nokia zvolila do tohto super smartfónu operačný systém, ktorý má svoje najlepšie roky už dávno za sebou. Osobne by som oveľa radšej v PureView videl MeeGo, ktoré by jej určite pridalo na obľúbenosti. Už po prvom zapnutí ma čakala skúška trpezlivosti. V priebehu dvoch dní zažiť niekoľko desiatok reštartov a dva krát kompletné vymazanie systému s dúfaním, že po reštarte sa telefón zapne a bude normálne rýchly, alebo aspoň použiteľný, je už trošku veľa. Po prvých dvoch dňoch však všetko akoby mávnutím zázračného prútika zmizlo a Nokia 808 fungovala celý týždeň, bez najmenšieho zaváhania. V dnešnej dobe plnej obchodov s miliónmi aplikácií, mi prišiel nokiácky OVI Store ako vtip. Jasné, po urputnom hľadaní som tam našiel alternatívu takmer na všetky denne využívané aplikácie, ale v obchode je vidieť, že Symbian už pre vývojárov nehrá prím. Jednoducho márne hľadáte multiplatformové aplikácie, ako napríklad Evernote, alebo kvalitnú RSS čítačku, či aplikáciu na čítanie článkov v službe „Pocket“.
Symbian v skutočnosti nie je až tak zlý systém, je však určený skôr priaznivcom systému, ktorí ho poznajú a vedia čo majú očakávať, alebo menej náročným užívateľom. V poslednej verzii označovanej ako Belle, ktorú nájdete aj v Nokii 808 poteší jednoduché a rýchle nastavovanie domácich obrazoviek a ich plná personalizácia. Tá sa netýka len widgetov a skratiek, ale na každej obrazovke môžete mať aj ľubovoľnú tapetu. Konečne si užijete aj QWERTY klávesnicu v režime na výšku. Aj keď tá nie je tak vydarená, ako v prípade konkurencie. Rýchlo ju však viete nahradiť alternatívou, ktorou je SWYPE klávesnica. Nokia pribalila do PureView aj množstvo doplnkového softvéru. Priamo z výroby tak v nej okrem plnohodnotnej navigácie od Nokie nájdete aj aplikáciu pre vytvorenie Hotspotu, zdieľanie obsahu cez DLNA, aplikáciu určenú na editáciu videa, rozpoznávanie prehrávanej skladby, antivírus, slovník a množstvo iných aplikácií, ktoré istotne potešia.
To, čo tu hrá prím..
Aj napriek tomu, že Nokia 808 PureView je smartfón so všetkým, čo k tomu patrí, pre niekoho to zjavne bude fotoaparát, ktorý vie telefonovať. A ono to skutočne funguje. 808-čka totižto hravo zastúpi bežný kompaktný fotoaparát. A práve fotoaparát je tou hlavnou a najväčšou výhodou Nokie 808. Poznáte tú krčmovú diskusiu: „Super telefón s foťákom, koľko megapixlov to má?“ Ak odpoviete číslovkou 41, stretnete sa s rôznymi reakciami. Dočkal som sa aj reakcie: „To je nejaký fake z Číny?“ Skutočnosť je taká, že toto sa Nokii podarilo. Integrovaný fotoaparát s 41 Mpx a technológiou PureView je niečo úžasné. Hravo schová všetky súčasné fotomobily, ale dokonca naplaší aj množstvo kompaktných fotoaparátov. Fotografie však nie sú vytvárané v plnom rozlíšení 41 Mpx, maximálne rozlíšenie je 38 Mpx. Viac jednoducho neodfotíte. Toto však nie je vojna o počte pixlov. Pre bežné použitie tak plne postačuje rozlíšenie 8 Mpx, prípadne aj 5 Mpx, vďaka čomu budete mať k dispozícii takmer trojnásobné priblíženie bez straty kvality.
Ovládanie fotoaparátu je jednoduché. Aj v prípade zamknutej obrazovky ho okamžite spustíte podržaním tlačidla spúšte. Oveľa príjemnejšie mi však prišlo ostrenie a fotografovanie pomocou dotyku na obrazovke, ktoré je rýchle a presné. Tlačidlo je totiž pomerne tvrdé a tak sa môže ľahko stať, že pri použití manuálneho nastavenia ISO (auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1 600) stlačením spúšte rozmažete fotografiu. Okrem automatického režimu máte k dispozícii scénické režimy a samozrejme kreatívny. V tom poslednom si môžete nastaviť tri obľúbené nastavenia (rozlíšenie, kvalita fotografie, farebné podanie, saturáciu, ostrosť a kontrast). V Nokii sa rozhodli, že ukončia vojnu ohľadom toho, či je lepší LED blesk alebo ten xenónový, a tak v 808-čke nájdete hneď oba. LED blesk slúži ako pomocné svetlo automatickému zaostreniu, prípadne pri natáčaní Full HD videa a xenónový blesk následne dostatočne scénu osvetlí. Ak by sa vám výsledné fotografie zdali málo farebné, postačí použiť nastavenie farby „Vivid“ a fotografie budú žiariť.
Nokia 808 PureView je fotomobilom, ktorý hravo nahradí kompaktný fotoaparát a na dovolenku si tak namiesto navigácie, telefónu a fotoaparátu zoberiete iba jedno zariadenie. Budete jej však musieť prepáčiť občasné pomalšie reakcie a hlavne cenu. Zaplatiť za Nokiu 808 PureView 559 € nebude totižto ochotný ktokoľvek.
Foto: TECHBOX