Reklama

Nokia 6 - stredná trieda s výzorom high-endu

Števo Porubský
87 %
Nokia po svojom znovuzrodení ponúka potenciálnym zákazníkom hlavne slabšie, alebo priemerne vybavené smartfóny s Androidom. Nokia 6 je momentálne najvybavenejšia Nokia na trhu s priemerným hardvérom, ale výborným spracovaním a slušnou cenou.

Výhody

  • kvalitné spracovanie
  • slušná cena
  • Full HD displej

Nevýhody

  • priemerný hardvér
  • pomalší systém
  • slabšia foto appka

Nokia 6 je aktuálne ten najvybavenejší model Nokie, ktorý nájdete na trhu, no už sa k nám chystá aj veľmi slušne vybavená Nokia 8 a hovorí sa už aj o Nokii 9. Každopádne, Nokia 6 patrí k tým lepším vo svojej kategórii.

Má celokovové telo s mierne zaoblenou zadnou časťou, vďaka čomu sa výborne drží v ruke. Dokonca môžete mať pocit, že v ruke držíte high-end a nie strednú triedu s cenou pod 250 €.

Za spracovanie si tak Nokia zaslúži veľkú pochvalu. Mínusom je pre mňa dvojica ovládacích tlačidiel na pravej strane. Majú pomerne nízky zdvih a navyše sú z rovnako hladkého materiálu, ako ostatné časti okolo.

Okrem toho ich HMD ale umiestnilo nezvyčajne vysoko a tak napríklad pri telefonovaní nemáte šancu bez prehmatu dočiahnuť na ovládanie hlasitosti.

Aj zadná strana má svoje muchy, akoby detské choroby. Časť okolo fotoaparátu zbytočne vyčnieva o milimeter z tela. Telefón pritom nie je až taký tenký, aby to bolo potrebné a optika aj tak nie je stabilizovaná.

Sklo optiky nie je nijako chránené a tak po čase hrozí, že sa poškriabe. Inak ale novinke niet čo v rámci dizajnu a funkčnosti vytknúť. Ak by ste čakali, že telo je odolné voči prachu a vode, musím vás sklamať. V tejto triede sa to veľmi nenosí.

Nad fotoaparátom je ale aj druhý mikrofón, ktorý slúži na odbúravanie okolitého hluku pri telefonovaní. V spodnej stene je okrem microUSB portu aj mriežka reproduktora, ktorý vie byť poriadne hlasný.

Počas prehrávania multimédií mu dokonca sekunduje reproduktor nad displejom, no ten hrá výrazne tichšie, akoby slúžil hlavne na vysoké tóny. Výrobca hovorí o podpore Dolby Atmos, no z malého reproduktora rozdiel aj tak nepocítite.

Ide tak skôr o lepší zvuk po pripojení slúchadiel. Slot na microSD a nano SIM karty je v ľavej strane. Ak si kúpite dual SIM smartfón a chcete využívať obe SIM karty, musíte zabudnúť na pamäťovku. Je to škoda, pretože 32 GB vnútorná pamäť sa vie pomerne rýchlo zaplniť. Už po zapnutí máte k dispozícii len 22 GB.

5,5“ IPS displej je ukrytý pod zaobleným Gorilla Glass sklom. Displej má síce svietivosť len 450 nitov, no aj tak je celkom dobre čitateľný aj na priamom slnku. Full HD rozlíšenie je aj na takto veľký displej stále dostatočné, pixle voľným okom neuvidíte.

Operačným systémom je Android, no ešte stále vo verzii 7.1.1. Čaká ho našťastie aktualizácia na verziu 8.0, no momentálne netušíme kedy. Android je však čistý, bez akejkoľvek nadstavby, čo je veľkým pozitívom, žiaľ, občas zlyháva priemerný hardvér.

Ten tvorí 4-jadrový Snapdragon 430 s grafickým čipom Adreno 505. Rovnaký procesor využíva aj Nokia 5. 3 GB pamäť RAM je ale dostatočná. Vo verzii Arte Black môžete mať aj 4 GB RAM-ku. Slabší procesor v praxi nemá veľkú silu.

Aplikácie síce väčšinou bežia, ako majú, no rozdiel pocítite pri „multitaskingu“, kedy prepínate medzi viacerými appkami či už z dôvodu kopírovania textu, surfovania po internete a sociálnych sieťach alebo pri fotení a uploadovaní multimédií do internetu.

Prepínanie medzi aplikáciami trvá občas aj niekoľko sekúnd. To, že Snapdragon 430 nemá veľký výkon dokazuje aj 47 358 bodov v AnTuTu alebo 9 528 bodov v 3D Mark ISU. Pri bežnej práci či hraní graficky nenáročných hier ale výrazný rozdiel našťastie nepocítite.

Lepšie je na tom fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx ukrytý pod optikou so svetelnosťou f/2,0. Sekunduje mu dual-tone LED blesk a na ostrenie využíva fázovú detekciu. Keďže Nokia 6 využíva čistý Android, na fotenie je možné používať appku Fotoaparát od Google.

Tá ale nemá pokročilé nastavenia obrazu. Zapnúť si môžete napríklad vodováhu, kompas, zapisovanie vodoznaku, pričom je možné ukladať fotky s aj bez neho, alebo zmeniť funkciu spúšte na jednorazové alebo neustále, teda kontinuálne fotenie.

Z nastavení záberov je k dispozícii len HDR, Panoráma, režim Krása alebo klasická fotografia. Ovládanie hlasitosti môže byť spúšťou, alebo digitálnym zoomom. Výsledné fotografie sú pri slušnom svetle veľmi vydarené, farby sú verné, ostrosť primeraná.

(Fotografie sú bez úprav v plnej veľkosti. Pre ich zobrazenie v plnej veľkosti fotky otvárajte v novom okne/tabe)

V šere a noci stúpa zrnitosť fotografií, automatické vyváženie bielej začína štrajkovať a určite by sa zišla aj stabilizácia. Keďže sa ale bavíme o telefóne pod 250 €, nemôžeme očakávať výbavu high-endu. Fotoaparát v Nokii 6 dokáže natáčať celkom vydarené Full HD videá pri 30 fps.

Keďže novinka nemá stabilizáciu, odporúčam statív alebo gimball, inak sú zábery pomerne značne roztrasené. Nad displejom je 8 Mpx webkamera taktiež pod optikou so svetelnosťou f/2,0 a autofókusom. Ten je už na báze detekcie kontrastu.

Z dátových funkcií Nokii 6 nechýba nič podstatné. Aj keď využíva starší modem pre LTE, 150/50 Mbit/s je plne postačujúcich. Wi-Fi modul vie ale pracovať v oboch sieťach (2,4 + 5 GHz).

Batéria má kapacitu 3 000 mAh. Vďaka slabšiemu procesoru a Full HD rozlíšeniu displeja dokáže Nokia 6 fungovať bez nabíjačky aj dva dni. To ale platí len pri striedmom používaní. Pri náročnom dni sa po nabíjačku natiahnete už pred spaním.

Aby som nezabudol. Nokia 6 má aj snímač odtlačku prsta v Home tlačidle pod displejom. Snímač poteší presnosťou, no opäť reakcie na odomykanie sú akési pridlhé. Či túto pomalosť 6-ky vyrieši nový Android 8.0 je otázne. Mnohých majiteľov možno poteší aj prítomnosť klasického FM rádia s RDS.

Nokia 6 je elegantný smartfón z akoby vyššej cenovej skupiny. Za priaznivú cenu ponúka toho dosť, no je nutné počítať so slabším hardvérom, ktorý má na svedomí pomalší systém.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.