Výhody
- dizajn
- kvalitná konštrukcia
- čistý Android
Nevýhody
- kvalita a odozva fotoaparátov
- umiestnenie čítačky odtlačkov
Podobne, ako tomu bolo aj u predchádzajúcej generácie, aj tu nájdeme kvalitnú konštrukciu. Telo telefónu je vytvorené z jedného kusu brúseného hliníka. Na našom trhu je dostupná iba jedna farebná kombinácia a to čierne telo s medenými hranami. Smartfón vyzerá luxusne.
Zariadenie bude v ruke pôsobiť pevno bez ohľadu na to, ako hrubo s ním budete zaobchádzať. Subjektívne by som dokonca povedal, že je kvalitnejšia ako niektoré hliníkové telefóny z vyšších cenových kategórií.
Okrem oranžových doplnkov stavili dizajnéri už iba na overenú klasiku. Netreba to vziať ako negatívum, no ak očakávate niečo zaujímavé a inovatívne od tohto smartfónu, tak budete sklamaní.
Pre mňa bola jediná dizajnová chyba na kráse vystúpený fotoaparát, kvôli ktorému sa telefón stále kýval položený na stole.
Nie je to nič čo nevyrieši plastový obal, no pri tak kvalitnej konštrukcii je až škoda ho tam dávať. Pod LED diódou fotoaparátu nájdeme snímač odtlačkov.
Práve kvôli dióde je jeho pozícia viac pri strede telefónu a napríklad môj ukazovák už musel byť poriadne ohnutý aby som telefón odomkol.
Opäť je to skôr o sile zvyku než reálna situácia ktorá by odrádzala od kúpy, no väčšina konkurenčných telefónov má polohu snímača vyriešenú lepšie.
Po hranách smartfónu nájdete okrem zapínania a ovládania hlasitosti aj slot pre dve SIM karty, pričom jednu z nich môžete nahradiť pamäťovou micro SD kartou. Dvojica SIM kariet potom pracuje v režime Dual-standby. Nájdeme tu aj dnes už vzácnejší 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel osadený na hornej hrane telefónu.
Na spodnej hrane je naopak umiestnený USB-C konektor, ktorý je výraznejšou zmenou oproti predchádzajúcemu modelu, ktorý mal iba microUSB. Nokia prichádza aj s rýchlonabíjačkou, ktorá dokáže dodať až 18 W a batériu tak nabije za niečo menej ako dve hodiny.
Jej veľkosť je mimochodom 3 000 mAh a postačí na bežný deň fungovania. Pri častom telefonovaní alebo prehliadaní internetu je možné batériu vybiť za 8-10 hodín.
Väčšinu prednej časti zaberá 5,5-palcový Full HD IPS displej s pomerom strán 16:9. Ten vás pravdepodobne svojim podaním farieb a čitateľnosťou na priamom slnku veľmi neohúri, ale na základné veci postačuje.
Videl som už ale rozhodne lepšie panely aj v tejto cenovej kategórii. Opäť sa ukazuje že HMD razí svoju cestu kvalitných telefónov, kde spracovanie má prednosť pred parametrami a v tejto cenovej kategórii sa vždy musíte rozhodnúť pre kompromis.
Našťastie sa do útrob dostal výkonnejší čip, ako u predchádzajúceho modelu. V prípade 6.1-ky je to Qualcomm Snapdragon 630 ktorý do Nokie dostal frekvencie cez 2 gigahertze.
630-ka je pomerne obstojný základ smartfónu, pokiaľ ho doplníte dostatkom pamäte a v tomto prípade sa výrobca uchýlil k štandardným 3 GB, ktorému sekunduje 32 GB vnútorná pamäť.
V budúcnosti sa tak môže pamäťová karta ešte hodiť. Ak by vám naopak nestačila veľkosť operačnej pamäte, tak HMD sľubuje verziu telefónu so 4 GB pamäte a 64 GB úložným priestorom, ktorá sa už predáva v niektorých oblastiach sveta.
Je ale otázne, či zamieri aj k nám. Ak by sme sa museli uspokojiť s recenzovanou konfiguráciou, tak tej sa v AnTuTu darilo na 90 323 bodov a z GeekBenchu si odniesla 872 bodov na jednom jadre a 4 151 bodov vo viac-vláknovom teste.
Nokia 6.1 sa s okolitým svetom spojí pomocou WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth-u 5.0 a NFC. Nič špeciálne ale väčšina užívateľov ani nič iné nepoužíva. Neočarí vás ani dvojica kamier.
Smartfón nemá žiadnu duálnu kameru, budete si musieť vystačiť s 16 Mpx f/2,0 kamerou vzadu a 8 Mpx snímačov vpredu. Dodávaný softvér má k dispozícii aj „profesionálny“ mód, kde si môžete parametre fotenia nastaviť podľa potreby, no nič svetoborné nečakajte.
Fotografie slúžia na dokumentačné účely dobre, ale dieru do sveta s nimi pravdepodobne neurobíte. Najväčšou slabinou je pomalšia odozva, a to najmä pri využívaní HDR a iných techník.
Prekvapením môže byť záznam videa v 4K Ultra HD rozlíšení. Opäť sa ale jedná skôr o možnosť, než o reálne využiteľnú funkciu. Pri tomto rozlíšení nemáte žiadnym spôsobom stabilizovaný obraz a tak sa dá skutočne dobré video spraviť iba na statíve.
HMD neopustilo filozofiu čistého androidu a stalo sa partnerom programu Android One, pri ktorom bude na telefónoch Nokia vždy čistý, aktualizovaný a bezpečný Android.
V rámci dohody bude na 6.1-ku poskytovaná aktualizácia minimálne po dobu dvoch rokov. Zatiaľ som mal preto pri teste dočinenie s aktuálnym Android-om verzie 8.1.
Nainštalované sú v podstate iba aplikácie od Google a aplikácia pre FM rádio. Ak vás teda nezaujímajú predinštalované aplikácie výrobcu, tak v prípade 6.1-ky sa nemusíte ničoho obávať.
Čistý Android je ale dvojsečná zbraň. Používateľ si do neho totiž častokrát doinštaluje viac aplikácií, ako v prípade telefónu s nadstavbou a tieto aplikácie výrobca väčšinou netestuje na vzájomnú kompatibilitu.
V spojení s hardvérovými parametrami tak môže časom prísť nestabilita systému. Mne sa telefón do podobnej situácie za týždeň testovania našťastie nepodarilo dostať.
V podstate sa budem v mnohom opakovať no po minuloročnom teste Nokia 5, aj tento test vo mne zanechal rovnaký pocit. HMD vie robiť Nokia telefóny, a vybralo sa cestou, ktorou sa Nokia mala vybrať desať rokov dozadu a stále mohla byť dnes relevantným hráčom na trhu.
Konštrukčná kvalita a dizajn telefónu sú skvelé, cena je prijateľná a jediné negatíva sú v kompromisoch, ktoré boli spravené po stránke výkonu. Osadený displej, fotoaparát či 3 GB operačnej pamäte sú dnes priemernými parametrami aj v tejto cenovej kategórii. Telefón ale tento hendikep znižuje čistým systémom. V konečnom dôsledku ale bude závisieť práve od vami používaných aplikácií či bude jeho výkon dostatočný.
Nokiu 6.1 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.