Výhody
- výborné spracovanie
- Android One
- špičkový displej
Nevýhody
- fotoaparát s pomalým HDR
- iba microUSB
- menšia batéria
Telo smartfónu je vyhotovené z hliníku série 6000, ktorý je spolu s displejom po hranách zaoblený. Výsledkom je zariadenie, z ktorého je cítiť dôraz na kvalitu, praktickosť a pohodlnosť. Na test sme dostali modrú verziu, ktorú by som osobne uprednostnil pred čiernou, aj keď zvyčajne preferujem elektroniku v čiernej farbe. Modrá verzia je elegantná, no zároveň ulahodí oku stále, keď na ňu dopadne priame svetlo.
Na druhý dotyk, alebo skôr pohľad, si zamilujete 5,5-palcový Full HD+ displej s pomerom strán 18:9. Dovolím si povedať, že na tento displej sa nechytajú ani niektoré vlajkové lode, najmä kvôli krásnym farbám a perfektnému jasu.
Áno, rámček nad a pod displejom je na dnešné pomery skutočne prerastený. Nemyslím si však, že s príchodom bezrámčekových smartfónov by mal vymiznúť tento klasickejší dizajn, práve naopak. Pri sledovaní videí a hraní hier aspoň máte priestor, za ktorý môžete smartfón pevne chytiť.
Na zadnej strane nájdeme snímač odtlačkov prstov, ktorý je ideálne umiestnený tak, že vám naňho dopadne prst automaticky, keď telefón chytíte do ruky. Použitý snímač síce netrhne rýchlostné rekordy, no aj tak v priebehu sekundy prebudí a odomkne smartfón.
Škoda len, že takto Nokia 5.1 neexceluje aj pri fotoaparátoch. Fotografie zo zadného 16-megapixlového a predného 8-megapixlového fotoaparátu skrátka zodpovedajú cenovej kategórii smartfónu. Výsledné fotografie sú často neostré a pomalé reakcie fotoaparátu (najmä pri zapnutom režime HDR) vedia pokaziť aj celkom nenáročné kompozície.
Použitý snímač na zadnej strane dokáže vytvárať pekné zábery, no brzdí ho softvér fotoaparátu so zlou optimalizáciou a často až príliš agresívnym post-processingom. S trochou cviku sa však zo zadného fotoaparátu dajú vykúzliť kvalitné zábery, no HMD Global by určite malo popracovať na aplikácii fotoaparátu, aby tvorba pekných záberov nebola taká náročná.
Predný fotoaparát je na tom s ostrosťou ešte horšie, no v tomto prípade treba oceniť to, že dokáže zachytiť 84,6° záber, vďaka ktorému na selfie fotografiách zachytíte aj priateľov a okolitú krajinu.
Srdcom smartfónu je čipset MediaTek Helio P18 s 8-jadrovým procesorom a grafické jadro Mali-T860MP2. Ide o slabší hardvér, z ktorého žiadne grafické skvosty v hrách nevytiahnete. Používateľské prostredie je však plynulé a výnimočné spomalenia pri návale pokynov nenarúšajú každodenné používanie smartfónu.
Aplikácie sa spúšťajú rýchlo a v nami testovanej verzii nerobila problém ani pamäť RAM s kapacitou 2 GB. To sa však v budúcnosti môže zmeniť, a tak je určite rozumnou voľbou investícia do verzie s 3 GB RAM. V nižšej verzii má používateľ oficiálne k dispozícii interné úložisko s kapacitou 16 GB. Systém však z toho zaberie až 7,6 GB, kvôli tomu je kúpa microSD karty takmer nevyhnutná.
Nokia 5.1 je samozrejme súčasťou programu Android One, čo značí úplne čistý Android s pravidelnými bezpečnostnými aktualizáciami. V čase testovania však ešte nebola k dispozícii aktualizácia ani na Android 8.1, nieto ešte najnovší Android 9 Pie.
Batéria s kapacitou 2 970 mAh zabezpečí zhruba celodennú výdrž, no v tejto súvislosti je najväčším prekvapením a sklamaním prítomnosť microUSB konektoru, ktorý už dnes nahrádza USB-C. Vítaným plusom je však 3,5-mm jack, vďaka ktorému ešte nebudete nútení používať adaptéry a bezdrôtové slúchadlá.
Nokia 5.1 nerobí svojej značke hanbu a poskytuje skvelý pomer medzi kvalitou spracovania a cenou. Výhodou je celkom čistý Android so zárukou pravidelných aktualizácií, no modelu by určite nezaškodila istá optimalizácia fotoaparátu, ktorá by určite pozdvihla úroveň kvality fotografií.
Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si smartfón Nokia 5.1 na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.