Svoj život mobilného človeka začínam starou opotrebovanou Motorolou. Slúži mi dobre, dokonca zvláda aj novinku, SMS, ale nesadli sme si. Krkolomné ovládanie, mini displej, ostré zvuky, nepresná odozva tlačidiel.
Stále viac sa mi pozdávajú mobily NOKIA, každý ich chváli najmä za ich intuitívne ovládanie, prehľadné menu a estetický vzhľad. Mne však najviac učaruje možnosť výmeny predného krytu.
V roku 1999 sa stávam majiteľom 5110-ky a zažívam veľké zmeny oproti Motorole. V praxi oceňujem, navigačnú klávesu Navi Key, jemnú tónovú odozvu tlačidiel, vzostupné vyzváňania a skvelé hry.
Kupujem si kryt v imitácii dreva s luxusným chrómovým lemovaním a výsuvným panelom tlačidiel, následne vymieňam tučnú batériu za štýlovú plochú s integrovaným vibrovaním. Viacero spolužiakov má ten istý model a tak si meníme kryty a zvažujeme, ktorý ešte viac umocní originalitu majiteľa.
Moja NOKIA vyzerá úžasne, páči sa, je spoľahlivá a výborne sa ovláda. Do dnes mám ten pocit, že mi v tomto štádiu nič nechýba. Ale pri skoro dvoj ročnom spolunažívaní si postupne uvedomujem jeho určité nedokonalosti, ktoré ma postupne navádzajú ku zmene.
Napríklad pri nechcenom prudšom pohybe batérie, ktorá tvorí väčšiu časť zadného krytu, sa mobil vypne. Stáva sa tiež, že pri nasadení batérie sa môžu poškodiť jemné styčné kontakty, čo tiež vedie ku vypínaniu mobilu, napríklad pri väčšom stisku pri písaní správ.
Mobily sa ešte stále zmenšujú a čoskoro tak pôsobí 5110-ka trochu neohrabane. Ponuka vymeniteľného predného krytu už je tiež nejaká biednejšia. A v tom sa objavuje miléniová novinka NOKIA 3310. Vďaka kvalitnému a dobre cielenému marketingu zrazu cítim nutkavú potrebu zmeniť mobil.
Novinka skvelo padne do ruky, má ideálnu veľkosť a veľmi čistý a elegantný dizajn. Ihneď ma zaujme možnosť výmeny predného a aj zadného krytu, čo ponúka veľa možností ako spestriť vzhľad a jednoducho sa tak ešte viac odlíšiť.
Zadný kryt navyše bezpečne prekrýva batériu čím sa odstránili všetky predošlé problémy s ňou spojené. Ovládanie ostáva takmer nemenné, ako aj menu či nastavenia. To je však v poriadku, nakoľko toto všetko je v rámci možností na svojom vrchole.
Neskôr oceňujem aj možnosť stiahnutia ďalších zvonení, či šetričov obrazovky, ktoré sú vlastne optickou signalizáciou zvoleného profilu. Novinkou je aj možnosť napísať správu až do 460 znakov, ktorá sa odošle rozdelená, ale na rovnaký typ mobilu príde spojená už do jednej súvislej správy.
Objavuje sa tu aj funkcia chatu, ale zatiaľ sa nedá plne využiť jej potenciál. Samostatnou kapitolou je funkcia skladateľ, pomocou ktorej si viem tón po tóne poskladať vlastné zvonenie. Celé hodiny zábavy tak prinášajú aj výsledok v podobe zvonenia, ktoré nik nemá.
Možnosti ako sa s mobilom zabaviť, alebo ako ho vylepšiť je neúrekom. Obchody s doplnkami dokonca ponúkajú zmenu farby podsvietenia, kryt na dve SIM karty, alebo rozmarný úlet v podobne veľkého plošného spoja posiatého farebnými mikro diódami. Ten sa prichytí o batériu a pod špeciálne tvarovaným priesvitným krytom zbesilo blikaním informuje na prichádzajúci hovor.
NOKIA 3310 sa stáva najpredávanejším mobilom. Za svoj úspech vďačí svojej veľkosti, váhe, vzhľadu, variabilite a v neposlednom rade aj veľmi jednoduchému ovládaniu. Neskôr prichádza inovovaný model 3330, ktorý na prvý pohľad ponúka len málo zmien, ako napríklad animované obrázky, prehliadač WAPu a pamäť na telefónne čísla.
A tak mobil opäť mením až s príchodom modelu 5510, ktorý ako ja hovorím zjedol 3310-ku. Tá je naozaj dnu fyzicky prítomná a ja obklopená MP3 prehrávačom, FM rádiom a qwerty klávenicou, ale to už som trochu odbočil.
NOKIA 3310 sa skutočne podarila. Chválim hlavne čitateľnosť displeja na ostrom slnku a výdrž batérie. Ona je vlastne taký Chuck Norris, tiež na ňu existuje obrovské množstvo vtipných obrázkov, kde napríklad padne na zem a vyvolá deštrukciu všetkého vôkol. Prípadne nahrádza tehlu, alebo je prirovnávaná ku kladivu.
A vlastne oprávnene. Po krutom páde stačí pozbierať kryty, všetko pozacvakávať naspäť a ide sa ďalej. Aj taká je legenda legiend.
Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA múzea.