Pre výrobcov batérií je lukratívnym biznisom nielen elektromobilita, ale aj fixné energetické zásobníky. Dokazujú to zámery Tesly s jej „gigafabrikou“, ktorá má vo veľkom produkovať aj záložné batérie pre domácnosti a firmy v súvislosti so solárnou a veternou energetikou, ale aj najnovší počin automobilky Mercedes Benz.
Nissan LEAF
POZRITE SI: Do záložných batérií ide po Tesle aj Mercedes-Benz
Tesla a Mercedes však nie sú jediní s podobným nápadom. Nissan a najväčší výrobca záložných batériových zdrojov Green Charge Networks sa rozhodli vdýchnuť vyslúžilým batériám nový život. Nie Tesla Model S, ale Nissan LEAF je svetovo najpredávanejším elektromobilom. Od roku 2010 sa predalo 178 tisíc kusov tohto modelu vozidla.
Nissan sa už od roku 2010 venuje v Japonsku, v Európe aj v USA výskumu udržateľného rozvoja a znižovania skleníkových plynov v rámci 4R Energy, spoločného podniku so Sumitomo Corp.
Nová aplikácia vytvorená z použitých Li-ion batérií v spolupráci s Green Charge Networks predstavuje cenovo výhodné riešenie na skladovanie elektriny z obnoviteľných zdrojov. Použiť sa však dá aj ako záložný zdroj pripojený na bežnú rozvodnú sieť, alebo zásobník lacnejšej nočnej energie, ktorou môže napájať elektrospotrebiče v čase špičky.
Batérie Nissanu LEAF model 2015.
Batérie si aj po „odchode do dôchodku“, keď sú vymenené v elektromobiloch, zachovávajú veľkú časť svojej kapacity a dajú sa využiť v stacionárnych záložných zdrojoch. Vývoj nových zásobníkov energie trval viac ako rok a prvé jednotky chce Nissan inštalovať v lete tohto roku.
POZRITE SI: Batérie od Tesly budú používať giganti ako Amazon či Target
Ide o zaujímavý príklad ekologicky priateľského prístupu a rozumného postoja k zužitkovaniu použitého elektrotechnického materiálu. Namiesto recyklácie prichádza resuscitácia použitých batérií.
Foto: Nissan