Na krátky čas sme mali možnosť si vyskúšať úplne nový top-end fotoaparát japonského Nikonu. Nikon Z 9 je unikát v mnohých smeroch, jedným z nich je rýchlosť snímania v plnom rozlíšení aj s preostrovaním a sledovaním objektu. Z 9 je rýchlejší ako Šinkansen, je však úplne tichý.
Nikon Z 9 bol predstavený svetu pred vyše rokom, no parametrov sme sa dočkali až v októbri minulého roku. My sme ho mali možnosť síce už vidieť počas slovenskej premiéry, no reálne aspoň na pár fotiek sme ho dostali do rúk uplynulú sobotu počas pretekov Danube Spring Live I. v neďalekom Šamoríne. Fotiť sme mohli kone a všetko okolo, no vzhľadom na extrémne veterné a chladné počasie bolo v dohľade iba niekoľko desiatok koňov s jazdcami a minimum divákov. Napriek tomu som ostal z novinky nadšený.
Je totiž pomerne kompaktná, hoci masívne telo je stále väčšie ako bežné non-profi zrkadlovky, no výrazne menšie ako profi stroje s klasickým zrkadlovým mechanizmom. Vďaka tomu, že akýkoľvek sklápací mechanizmus novinke chýba, je nielen diabolsky rýchla, ale aj anjelsky tichá. A je rýchlejšia ako iná pýcha Japonska, rýchlovlak Šinkansen.
Nikonu Z 9 fotí 30 obrázkov za sekundu! A to sa bavíme o plnom rozlíšení vrátane RAW záberov a neustálom preostrovaní a so sledovaním objektu. Toto dokáže iba Canon EOS R3, no má podstatne menší buffer – zhruba 500 fotiek v JPEG a len 150 v RAW a Sony a1, no aj tento model má veľmi malý buffer – 190 JPEG a 96 RAW. Nikon Z 9 má pritom buffer na 1 000 záberov. Tento extrém zvláda nielen vďaka výkonnému procesoru a absencii mechanickej uzávierky, ale aj vďaka kartám CFexpress XQD. Oba sloty sú postavené práve pre ne.
Na rozdiel od väčšiny konkurencie (okrem Sony a1) má ale až 45,7 Mpx CMOS snímač, samozrejme, full-frame. Ten využíva väčšiny plochy aj na zaostrovanie. Na to vie použiť 493 bodov hybridného automatického zaostrovania. Plusom je určite aj citlivosť snímača – ISO 64 – ISO 25 600, v rozšírenom režime je to až ISO 32 – ISO 102 400. Samozrejmosťou je zavesenie snímača na 5-osovej stabilizácii, ktorá sa navyše pri nečinnosti aparátu fixuje a nehrozí tak poškodenie.
Je to však ťažká váha. Iba samotné telo váži čosi vyše 1,3 kg. Pre zaujímavosť, profi model Sony a1 má polovičnú hmotnosť. Rovnako ako tento model, aj Nikon Z 9 dokáže nahrávať 8K Ultra HD videá pri 30 fps, pričom už túto jar sa očakáva firmvér dovoľujúci natáčanie pri 60 fps! Unikátnosťou je aj chladenie, pretože Z 9 točí videá do 125 minút!
Vymenovávať kompletnú špecifikáciu nemá ale veľmi zmysel, tú nájdete aj na webe Nikonu. Podstatnejšie sú výsledky. Hoci som mal novinku v rukách iba na niekoľko hodín, a to ešte v drsných poveternostných podmienkach, nebola šanca vyskúšať všetko, čo novinka ponúka.
Na druhej strane sa mi podarilo vyskúšať špičkový autofókus s automatickou detekciou a trackovaním nielen osôb, ale aj zvierat. Systém síce nefungoval na 100 %, neraz sa mi stalo, že počas trackovania koňa si Nikon Z 9 povedal, že zviera je aj vytlačený zajac či masívna drevená socha koňa, no ak by som to mal hodnotiť číselne, tak systém funguje na 99 %.
Napríklad autofókus nezachytil koňa:
A to sa dá ešte doladiť a zároveň i naučiť, pretože je založený na umelej inteligencii a strojovom učení. Čím viac tak budete fotiť podobné scény, tým lepšie sa v nich bude Z 9-tka orientovať.
Pozrite si zatiaľ niekoľko desiatok záberov, ktoré vznikli Nikonom Z 9 a rôznymi objektívmi. Praktické skúsenosti z dlhšieho testovania verím prinesieme už čoskoro, keď Nikon Z 9 dostaneme aj na plnohodnotný test.
A ešte cena. Tá je pre náš trh nastavená na 5 599 €, čo sa môže zdať veľa, no full-frame konkurencia je ešte drahšia. Bavíme sa pritom o Canon EOS R3 a Sony a1. Lacnejší je z full-framov bez zrkadla už len Panasonic Lumix DC-S5.