Výhody
- vysoká rýchlosť snímania a zaostrovania
- vynikajúca kvalita fotografií aj pri vyššom ISO
- bohaté možnosti nastavenia ovládania
Nevýhody
- iba jeden slot na pamäťovú kartu
- displej je iba výklopný
- nie je možné pripojiť grip
Predchodcu novinky, Nikon D7200 osobne už od svojho uvedenia aktívne používam, ako svoj hlavný fotoaparát. Tento rok však Nikon konečne priniesol jeho nástupcu a tak som sa možnosti vyskúšať si nový Nikon D7500 potešil.
Nový model si až na pár zmien zachováva rovnaké telo, ktoré je však o pár milimetrov v každom smere menšie. Našťastie všetky potrebné ovládacie prvky ostali na svojich miestach, teda až na drobné zmeny.
Tie však smerujú k lepšiemu. Napríklad sa konečne premiestnilo tlačidlo pre nastavenie hodnoty ISO. Kým v minulosti ste na zmenu jej hodnoty potrebovali dve ruky, teraz je toto tlačidlo presne tam, kde má byť. Pri spúšti fotoaparátu.
Zmenšenie veľkosti nemalo vplyv ani na pohodlnosť držania zrkadlovky a grip, ktorý si som si zamiloval už u predchodcu. Ten je v prípade Nikonu D7500 navyše ešte lepší, takže pohodliu pri používaní nebráni skutočne nič.
Ak by som to mal vyjadriť v jednej vete, povedal by som len toľko, že Nikon D7500 už po prvom uchopení dáva vedieť, že toto je poriadna zrkadlovka a nie hračka pre začiatočníkov.
Niektoré zmeny ma však až tak nepotešili. Tou asi najzásadnejšou je chýbajúci druhý slot na pamäťovú kartu. Za tú dobu, čo používam predchodcu som si na dvojicu kariet neskutočne zvykol.
Vždy mám na jednej videá a fotografie na druhej. Tým však možnosti využitia dvoch slotov na karty nekončia a majitelia predchádzajúcej verzie určite už ocenili možnosť využiť druhý slot na vytváranie zálohy pre prípad, že by nastal technický problém s kartou v jednom zo slotov. V prípade D7500 však táto možnosť zmizla.
Druhou zmenou, ktorá poteší iba z časti je výklopný displej. Je síce dotykový, ale prečo má menšie rozlíšenie? Navyše je výklopný len v jednom smere. Pri niektorých scénach je to pomoc, ale aj tak by som privítal výklopný a otočný displej. Canon to dokáže už roky a Nikon sa tomu nevedno prečo v tejto triede zrkadloviek bráni.
Našťastie podobne ako iné modely výrobcu, aj Nikon D7500 ponúka veľké množstvo ovládacích prvkov priamo na svojom tele. Navyše drvivej väčšine z nich môžete priradiť vlastné funkcie.
Ak si teda svoju zrkadlovku raz nastavíte podľa svojich predstáv, budete možnosť rýchlej zmeny nastavení milovať. Žiadne dlhosiahle listovanie v menu, všetko budete mať priamo poruke.
Treba však upozorniť na to, že najmä pre začiatočníkov môžu byť možnosti nastavení doslova odstrašujúce. Nebojte sa však otvoriť manuál, nie je to hanba.
Poslednou zmenou, ktorá bude problémom najmä pre náročných fotografov je odstránenie konektoru pre pripojenie batériového gripu s druhou spúšťou. Nikon D7500 toot riešenie nepodporuje.
Nový Nikon D7500 prináša aj vylepšenia v možnosti pripojenia. Síce stratil NFC, ale pribudlo rozhranie Bluetooth 4.1, ktoré dopĺňa už pomerne staršiu verziu pripojenia prostredníctvom Wi-Fi v štandarde 802.11g.
Škoda, že výrobca nesiahol po modernejšom štandarde. Obe bezdrôtové technológie využijete s novou technológiou Nikon SnapBridge, ktorá slúži na rýchly prenos fotografií priamo z fotoaparátu do smartfónu.
Funguje to skutočne veľmi dobre a telefón je po prvotnom spárovaní neustále pripojený k zrkadlovke. O vybíjanie fotoaparátu, alebo smartfónu sa báť nemusíte.
SnapBridge využíva technológiu Bluetooth LE s nízkou spotrebou energie. Fotografie tak vidíte v smartfóne takmer okamžite. Navyše takto môžete využiť smartfón aj ako diaľkovú spúšť napríklad pri fotení s extrémne dlhou uzávierkou.
Podľa vašich nastavení môžete prenášať buď fotografie s maximálnym rozlíšením 2 MPx, alebo v plnom rozlíšení. Aplikácia však prenesie len JPEG fotografie, čo je jej hlavné obmedzenie. Dnes už totiž existuje množstvo aplikácií v smartfónoch, ktoré si poradia aj s formátom RAW.
Keďže však riešenie automaticky páruje údaje fotoaparátu a smartfónu, do fotografie tak okrem presného času doplní aj údaje o lokalite. Takto môžete nahradiť chýbajúci GPS modul a fotografie si tak následne triediť na základe polohy, kde boli vytvorené.
Pri fotografovaní vás určite poteší aj nový procesor EXPEED 5, vďaka ktorému sa môže novinka pochváliť vynikajúcou rýchlosťou snímania 8 fps pri plnom rozlíšení. Ak teda radi fotíte akčné scény, budete tento kúsok naozaj milovať.
Pomôže vám v tom aj aj poriadny buffer, ktorý pojme bez problémov 100 JPEG snímok, alebo 50 RAW fotografií za sebou. Samozrejme rýchlosť by nebola ničím, ak by ste nemali poriadny systém ostrenia.
Nikon D7500 sa spolieha na 51 bodový AF systém, ktorý funguje skutočne spoľahlivo a to nielen v prípade ostrenia, ale aj merania expozície. D7500 totiž má na tento účel samostatný dedikovaný čip s 180 tisíckami bodov.
Okrem rýchlosti sa však D7500 chváli aj astronomickými hodnotami citlivosti, ktoré umožňuje nastaviť. Ok, maximálna hodnota ISO 1 640 000 je čistá kuriozita a fotografia s touto citlivosťou už nemá veľa spoločné s niečím, na čo by ste sa chceli pozerať.
Pravdou však ostáva, že D7500 si so slabým svetlom vie poradiť veľmi dobre a práve tu je citeľný krok vpred oproti D7200. Aj pri hodnote ISO 25 600 sú fotografie použiteľné.
Samozrejme pri týchto hodnotách je už šumu podstatne viac, aj tak však patrí tento model k tomu najlepšiemu, čo dnes na trhu nájdete. Navyše kombinácia rýchlosti, skvelého ostrenia a použiteľnosti vysokých hodnôt ISO robí z D7500 ideálneho partnera pre fotenie akčných scén aj v slabom svetle.
Samostatnou kapitolou je v prípade Nikonu D7500 video. Ešte predtým ako sa dostanem k detailom vám prezradím, že ak hľadáte zrkadlovku, s ktorou by ste chceli aktívne natáčať videá, D7500 nebude tá najlepšia voľba.
Výrobca konečne pridal aj podporu pre UHD video, takže sa budete môcť tešiť na viac ako slušnú kvalitu. Počítať však budete musieť s 1,5x crop faktorom a tiež s tým, že pri maximálnom rozlíšení nebudete mať k dispozícii elektronickú stabilizáciu. Tá je určená len pre Full HD rozlíšenie.
S objektívom s vlastnou stabilizáciou dosiahnete pomerne slušne výsledky, no aj tak nebudú porovnateľné s tým, ak by tento kúsok ponúkal priamu stabilizáciu na čipe. Najväčším obmedzením videa je však automatické zaostrovanie.
Nielenže je pomalé, ale aj sekané a počas ostrenia objektív vydáva zvuky, ktoré v konečnom videu budete počuť. V tomto smere má jednoducho Canon so svojimi USM objektívmi navrch. Pre natáčanie videa tak odporúčam radšej použiť manuálne ostrenie, kde sa však budete musieť spoľahnúť na svoje oči.
Chýba totiž funkcia Focus Peking, ktorá farebné označí časť, na ktorú je aktuálne zaostrené. Potešením je aspoň to, že Nikon D7200 konečne zvládne zmenu clony aj po prepnutí do Live View. Práve nemožnosť zmeny clony po prepnutí do tohto režimu ma na Nikone D7200 dokáže neskutočne otravovať.
Nikon D7500 skutočne patrí na špičku medzi aktuálnymi fotoaparáty s APS-C snímačom. Jeho rýchlosť, výkony pri vyšších hodnotách ISO a už historicky prehľadné ovládanie z neho robia spoločníka pre každého pokročilého amatérskeho fotografa. Navyše sa nebude hanbiť ani ako záložné telo v batohu skutočného profesionála.