Po tom, čo Canon ukázal a priniesol na trh nový high-end model medzi amatérskymi zrkadlovkami, po dvoch rokoch prichádza na rad aj silný konkurent Nikon s nástupcom modelu D7100. Nová zrkadlovka pre náročných amatérskych fotografov prináša viacero noviniek a zmien. Poďte si ich pozrieť.
Hoci sa hermeticky uzavreté telo (odolnosť voči prachu a vlhkosti) prakticky nezmenilo, vnútro prešlo viacerými úpravami. 24 Mpx APS-C CMOS snímač bez low-pass filtra má rovnaké rozlíšenie 24,2 Mpx, no jeho citlivosť výrobca zvýšil až na ISO 100 – ISO 25 600 (ISO 102 400 v rozšírenom režime). Aj napriek lepšiemu hybridnému automatickému zaostrovaniu Multi-CAM 3500 II (zameranie objektu až do hodnoty –3 EV) s 51 ostriacimi bodmi (15 krížových) a procesoru EXPEED 4 vie novinka snímať do rýchlosti 6 fps (6 fps má aj Nikon D7100) v plnom rozlíšení (do 100 záberov JPEG alebo 27 RAW).
So snímaním súvisí aj nové časozberné snímanie obmedzené jedine pamäťouvou kartou a výdržou batérie. Vytvoriť si tak môžete sled množstva fotografií a z nich napríklad aj časozberné video. Na to sa ale skôr hodí samostatný režim s vraj upraveným hladším prechodom expozície.
Novinka zaznamenáva videá (max. 30 min.) s rozlíšením Full HD (1080p) s frekvenciou 25 fps alebo 30 fps, prípadne môžete prepnúť na režim 1,3-násobného orezania a zaznamenávať s rozlíšením 1080p a 50 fps, resp. 60 fps. Špeciálny režim videosekvencií umožňuje ukladať všetky nastavenia videí na jednom mieste. V režime plného manuálu (M) môžete zároveň snímať s automatickým nastavením citlivosti ISO, pre plynulé prechádzanie medzi tmavými a svetlými oblasťami.
Nechýbajú ani nastavenia Flat systému Picture Control 2.0 (7 rôznych nastavení) na jednoduchšie farebné korekcie pri úpravách. Poteší tiež výstup na slúchadlá a vstup na mikrofón, ale aj pokročilé ovládanie zvuku, ktoré vraj umožňuje vybrať rozsah zvuku (široký/hlas) a znížiť hluk spôsobený vetrom. Nikon zároveň predstavil aj nový externý bezdrôtový mikrofón ME-W1. Vysielač aj prijímač mikrofónu zachytávajú zvuk, preto zvuk možno zaznamenávať iba prostredníctvom mikrofónu alebo prostredníctvom mikrofónu a prijímača. Uľahčuje to zaznamenanie iba vlastného hlasu, zameranie iba na objekt alebo zaznamenanie konverzácie dvoch ľudí.
Displej novinky sa nezmenil. Stále je pevne osadený, má 3,2“ a rozlíšenie slušných 640 x 480 px pri RGBW TFT matici. Nikon však v novinke prekvapil pridaním Wi-Fi modulu s NFC čipom na rýchle párovanie kompatibilných zariadení (smartfón, tablet). Cez „nikoňácku“ appku tak môžete fotografie z D7200 nielen zálohovať ale ho aj na diaľku ovládať. Pôvodná batéria EN-EL15 by mala podľa CIPA testov zvládnuť 1 110 statických záberov alebo 80 minút videa. Z pôvodného modelu si novinka požičala dvojicu SDXC UHS-I slotov, takže o nedostatok pamäti sa báť nemusíte. Novinka má rovnaké rozmery (136 x 107 x 76 mm) i hmotnosť 675 gramov. Poteší tiež cena, ktorá by mala byť rovnaká – 1 099 € telo a 1 299 € telo + 18-105mm.
Marina Gurevichová, produktová manažérka pre digitálne zrkadlovky spoločnosti Nikon Europe, povedala: „V prípade fotoaparátu D7200, ktorý je najlepším fotoaparátom v rade, ide o dokonalosť. Sofistikovaný súbor funkcií z neho robí vynikajúci fotoaparát pre skúsených fotografov aj pre ľudí, ktorí prechádzajú zo začiatočníckej digitálnej jednookej zrkadlovky na vyšší model. Prenášanie fotografií z fotoaparátu je jednoduchšie než kedykoľvek v minulosti a pokročilé funkcie videosekvencií robia z fotoaparátu D7200 skutočne zaujímavú voľbu pre ľudí, ktorí chcú snímať video pomocou prenosného systému.“
Foto: Nikon