Reklama

Nikon D5600 - jednoduchý, ale výborný pre začiatočníkov

Števo Porubský
88 %
Nikon D5600 je stále cenovo dostupná zrkadlovka pre nenáročných s pomerne slušnou výbavou a výborným výstupom. Navyše má dotykový a plne výklopný displej.

Výhody

  • výborný obrazový výstup
  • slušná cena
  • praktický displej

Nevýhody

  • pre niekoho malé rozmery
  • malý buffer
  • priemerné ostrenie vo videu

Zrkadlovka pre nenáročných prešla miernou obmenou. Dizajn sa síce oproti modelu D5500 absolútne nezmenil, no to nepovažujem za mínus. Naopak, už predošlý model som pochválil za síce malý, ale na svoje pomery veľký predný grip, do ktorého prsty sadnú ako uliate.

Teda až na výnimku veľkých rúk, ktoré budú mať celkovo s ovládaním D5600 problémy. S tým však nič nenarobíte. D5600-ka je malá schválne, hlavne aby bola prenosnejšia a ľahšia.

Oproti predchodcovi ľahšia aj je, no len o 5 gramov. To v rukách nepocítite. 465-gramové telo ale aj napriek tomu patrí medzi najľahšie na trhu.

Telo je síce z plastu, ktorý výrobca zosilnil uhlíkovými vláknami, no v tejto triede stále chýba odolnosť voči poveternostným vplyvom. Čo-to určite telo vydrží, no počas dažďa by som sa fotiť bez puzdra neodvážil.

To je celkom škoda, lebo práve takto malá zrkadlovka by bola ideálnym spoločníkom pre cestovateľov. Inak ostali všetky prvky a ovládače rovnaké. Začínajúci fotografi nebudú mať problém dočiahnuť jednou rukou na žiadne dôležité tlačidlo, pričom tým, že jog-dial s režimami snímania je vpravo, pokojne je možné zmeniť režim aj ukazovákom počas fotenia.

Detailnejšie nastavenia je možné robiť cez WVGA displej, ktorý je dotykový. Okrem listovania fotkami a videami ako na smartfóne je ho možné používať aj s funkciou Touch focus, teda ostrením na konkrétny bod na displeji.

Až návykové je rýchle nastavenie clony či času v manuálnych režimoch. Nemusíte ich prepínať ovládacím krúžkom, stačí, ak sa dotknete daných hodnôt v rýchlom menu (po stlačení „i“ tlačidla) a následným klikaním na šípky si nastavíte hodnotu, akú potrebujete.

Displej je navyše plne výklopný, čo ocenia selfisti či vlogeri. Tí určite ocenia aj prítomnosť 3,5 mm audio portu pre externý mikrofón. Ten stereo, ktorý je na vrchnej časti aparátu za veľa nestojí, určite nie, ak chcete nahrávať hovorené slovo.

O chod sa stará starý-známy procesor EXPEED 4, ktorý v kombinácii s 24,2 Mpx snímačov veľkosti DX zvláda kontinuálne snímanie rýchlosťou 5 fps a to len do niekoľkých záberov. Vyrovnávacia pamäť je tak veľmi malá.

Žiadnych vylepšení sme sa tak nedočkali. Je to trochu aj škoda, no možno o rok. To isté platí aj o autofókuse, ktorý využíva 39 bodov. Žiaľ, vo videu sa veľmi nezlepšilo, stále preostruje skokovo, bez plynulosti. Nie vždy, ale aj tak je to problém. Pritom hybridné ostrenie je na svoje pomery veľmi rýchle a presné.

Video je možné natáčať v maximálne Full HD rozlíšení pri 60 fps. Aj D5600 ponúka tzv. Flat Picture Control pre docielenie väčšieho dynamického rozsahu pri spracovávaní obrazu v počítači. Ostrosť a kvalita podania farieb nie je problém.

JPEG z RAW

JPEG bez úprav priamo z fotoaparátu (fotky v plnom rozlíšení je možné vidieť po otvorení v novom okne/tabe).

JPEG zábery vyvovalné z RAW v Lightroom

Čo sa týka statických záberov, opäť nemám novinke veľmi čo vyčítať. Zábery sú aj so setovým objektívom detailné, farby primerané a ani vyššie hodnoty ISO (do cca ISO 3 200) zvláda novinka veľmi slušne.

Práve tmavé scény boli a aj sú s týmto snímačom príjemným prekvapením. Šum je síce s rastúcim ISO číslom viditeľné, ale nie až tak veľmi a nie až tak, aby ich postprocesing nevedel zredukovať na minimum.

ISO 3 200

ISO 6 400

ISO 12 800

ISO 25 600

Potešia tiež aj rozsiahle možnosti nastavenia obrazu od saturácie, cez kontrast, až po ostrosť. Samozrejmosťou sú efekty, množstvo scén, PASM režimy, plná automatika či 14-bit RAW. Fanúšikov časozberných záberov poteší i časozberné snímanie statických záberov či time-lapse videí s jednoduchými nastaveniami.

Akosi jedinou novinkou je v prípade modelu D5600 Bluetooth LE modul. Ten dopĺňa Wi-Fi modul a v podstate slúži na nepretržité pripojenie k smartfónu cez appku SnapBridge. Vďaka tomuto riešeniu nemusíte pri každom fotení párovať smartfón či tablet s fotoaparátom, spárujú sa po prvom manuálnom spárovaní aj samé.

Potom je už zálohovanie fotografií do pamäte telefónu automatické. Manuálne je možné stiahnuť aj videosekvencie, no to trvá veľmi dlho a rýchlo vám zaplní pamäť telefónu. Vzhľadom ale na dnešné kapacity microSD kariet to nemusí byť problém, hlavne ak v smartfóne alebo tablete máte aj appku na strihanie videa.

Vďaka SnapBridge, resp. pripojeniu smartfónu nie je problém ani absencia GPS modulu. Do EXIF dát fotografií vie D5600-ka polohu zapisovať z informácií zo smartfónu. Cez mobilnú appku je možné tiež i ovládať základné funkcie fotoaparátu.

Zmenou neprešla ani batéria. Má kapacitu 1 230 mAh, no bez problémov vydrží 300 fotografií a nejaké to video. Záleží však od toho, ako často využívate režim živého náhľadu, koľko videí točíte a ako často a v akom rozlíšení zálohujete fotografie do smartfónu.

 

Nikon D5600 prekvapil, no žiaľ len minimom zmien, ktoré prináša. Napriek tomu stále patrí medzi tie najzaujímavejšie kúsky pre nenáročných fotografov aj vďaka výbornému výstupu, celkom slušnej cene a plne výklopnému displeju s dotykovou vrstvou.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.