Výhody
- kompaktné rozmery
- lepší úchop
- rýchle kontinuálne snímanie
Nevýhody
- menej kvalitný výstup
- Ultra HD len s 15 fps
- slabá výdrž batérie
Dizajn Nikon 1 J5 sa na prvý pohľad až tak výrazne nezmenil, no výrobca zmenil niekoľko dôležitých detailov. Výrazným prvkom je nový, hoci miniatúrny grip na prednej strane. Vďaka tomu sa v ruke drží omnoho lepšie, ako hladké telo predošlého modelu.
V gripe je zároveň ukrytý NFC čip na rýchle párovanie fotoaparátu so smartfónom či tabletom. V spodnom rohu navyše pribudlo funkčné Fn tlačidlo, ktorému je v menu možné nastaviť takmer akúkoľvek funkciu. Prednú stranu dopĺňa AF svetlo.
Pod objektívom sa ukrýva 1″ BSI CMOS snímač, ktorý Nikon označuje ako CX. Ide o pomerne malý snímač, konkurenčné CSC modely majú aspoň Micro 4/3 snímače. 1″ snímač je ale stále väčší, ako u väčšiny kompaktov, takže ak prechádzate z kompaktu na Nikon 1, zväčšenie snímača vás určite poteší.
Tých, ktorí hľadajú náhradu veľkej zrkadlovky ale musím sklamať. Snímač je malý a neponúka také možnosti ani ako pri nižšej strednej triede zrkadloviek. Ku kvalite výstupu sa ale ešte dostanem.
Aj na hornej strane sa diali pozitívne zmeny. Kruhové voliče už nie sú zapustené do tela. Jog-dial s režimami je tak ideálne pod palcom a má i viac režimov. Pribudli PASM režimy a športový režim. Na zapínanie sa už nepoužíva zapustené tlačidlo, ale otočná páčka okolo spúšte. Okolo tlačidla na rýchle spustenie videa zas pribudol kruhový volič pre manuálne režimy.
Samozrejmosťou je aj výklopný blesk, s ktorého smerom svetla sa môžete čiastočne „hrať“. Napr. vyklopením druhou rukou dohora sa vyhnete tomu, aby ste blýskali foteným osobám do tváre a svetlo sa lepšie rozptýli po miestnosti. Nečakajte ale výkon externých profi bleskov. Tie inak ani nemôžete použiť, Nikon 1 J5 nemá koľajničky na príslušenstvo.
Na ľavej strane sa sa objavili dvierka ukrývajúce microUSB aj microHDMI porty. Škoda však toho, že microUSB port nenabíja batériu. Pri dvierkach je aj nenápadné tlačidlo na manuálne vysunutie blesku.
Zadná strana prešla taktiež dôležitou premenou, ža čo Nikon musím pochváliť. LCD displej s VGA rozlíšením je horizontálne výklopný o 180° smerom hore a o necelých 90° smerom dole. Šikovné a na svoje si prídu aj „selfisti“.
Navyše je displej dotykový, čo sa hodí hlavne pri prechádzaní fotiek, ale aj počas fotenia na statíve, kedy môžete na zaostrenie použiť aj touch focus. Zmenil sa aj zadný grip, ktorý lepšie sadne palcu a pribudli aj ovládacie tlačidlá. Novinkou je napríklad tlačidlo na spustenie Wi-Fi pripojenia.
Pravá strana novinky je bez akýchkoľvek prvkov, dokonca tu chýba aj slot na pamäťovú kartu. Ten je však ukrytý pri batérii. Na ukladanie všetkých dát využíva microSDXC kartu do 64 GB. Pozor však na výmenu v exteriéri, aby ste o miniatúrnu kartičku náhodou neprišli.
Batéria má opäť úbohú kapacitu. 850 mAh je veľmi málo na to, aký hardvér novinka ponúka. Pri natáčaní krátkych videí a aktívnom fotení ju vyšťavíte po pol dni. Ak budete len fotiť, vystačí vám zhruba na 300-350 záberov, čo je už lepšie, no ak budete popri tom využívať aj Wi-Fi modul na vzdialené ovládanie fotoaparátu, tak opäť počítajte s výrazným znižovaním výdrže.
V Nikone 1 J5 je osadený CMOS čip, ktorý má väčšie rozlíšenie, ako predchádzajúci model. Viac pixlov je však na rovnako veľkom čipe, čo nemusí byť vždy dobré riešenie. Snímač má citlivosť od ISO 160 do ISO 12 800 v rozšírenom režime. Bežne sa viete dostať na ISO 6 400.
Na čipe je zároveň hybridný autofókus, ktorý využíva 171 bodov. 105 bodov tvorí fázová detekcia, 171 bodov má detekcia kontrastu. Ostrenie ale aj napriek tomu nie je celkom presné. Často sa stávalo, že výsledná fotografia bola neostrá, resp. zaostrená na celkom iný, väčšinou vzdialený bod.
Hybridný autofókus ma však prekvapil vo videu. Zaostrenie bolo vždy rýchle, teda ak išlo o dostatočne kontrastnú scénu, preostrovanie prekvapivo plynulé bez trhania či iných neduhov. Za to skladám malému Nikonu poklonu. Nečakal som to. So setovým objektívom ale veľa videí nenatočíte. Jedine ak nebudete používať jeho celý rozsah. Pri zoomovaní totiž počuť zvuk elektromotora, čo je na škodu.
Výsledky z pomerne malého čipu potvrdzujú, že nie vždy sa s malým Gašparkom dajú robiť divy. Nedajú. Fotografie v automatickom režime sú síce farebne vcelku verné s realitou, no akonáhle sa zhoršia svetelné podmienky, J5-ka má problém. Taktiež hoci J5-ka má Active D-Lightning, už v miernom protisvetle mu aj tak veľmi nepomáha.
Fotografie či video sú za dobrého svetla vydarené, no nečakajte kvalitu zrkadloviek. Detaily nie sú tak ostré, ako by človek mohol očakávať, v šere je zas problém s ostrením. V manuálnych režimoch je to o čosi lepšie, keďže množstvo vlastností si môžete nastaviť.
Akčných fotografov môže potešiť extrémne rýchle kontinuálne snímanie na úrovni 20 fps so zapnutým AF, resp. do 60 fps s vypnutým AF. Ale opäť len pri dostatočnom svetle. Akonáhle je šero, tak výsledok je takmer nepoužiteľný. Vysokú rýchlosť má na svedomí ja procesor Expeed 5A a veľmi rýchla elektronická uzávierka od 1/16 000 s.
Ak ste sa pri predstavení tešili na Ultra HD video, ale neprečítali ste si všetko do detailov, budete určite sklamaní. Nikon 1 J5 totiž dovoľuje natáčať Ultra HD (3 840 x 2 160 px) video len pri 15 fps. Ak chcete normálnu rýchlosť, musíte prepnúť na Full HD rozlíšenie s 60 fps.
Na druhej strane poteší prítomnosť časozberného záznamu, ktoré je možné vcelku podrobne nastaviť. Už len tŕpnuť, aby to zvládla aj batéria. Maximum 999 záberov od nej ale určite nečakajte.
V Nikone 1 J5 nechýba ani Wi-Fi modul, doplnený navyše o NFC čip na rýchle párovanie so smartfónom alebo tabletom. Stačí si tak stiahnuť aplikáciu Wireless Mobile Utility od Nikonu a môžete vzdialene ovládať fotoaparát. Jediné ale čo môžete robiť je stláčať diaľkovo spúšť. Aplikácia neponúka žiadne funkcie navyše, ak nerátam možnosť stiahnutia fotografie do zariadenia.
Chýbali mu tu hlavne nastavenia pre manuálne režimy. Ak chcete niečo fotiť cez appku, musíte si fotoaparát najskôr nastaviť a potom len stláčať spúsť na displeji telefónu či tabletu. Počas fotenia tak nemôžete zmeniť čas, clonu či ISO, ani žiadne iné nastavenia.
Celkovo ma nový Nikon 1 J5 nesklamal. Ponúka veľmi slušný základ, ktorý by mohol byť aj lepší, keby Nikon použil väčší snímač. Väčší snímač by mal ale zas za následok zníženie rýchlosti kontinuálneho snímania, ktoré je v prípade Nikon 1 série neprekonateľné. 1″ snímač je tak kompromisom. Oproti modelu 1 J4 ale novinka dospela. Má lepší grip, dospelejšie telo, rýchle ovládanie, manuálne režimy a mnoho ďalších drobností, ktoré z neho robia dôstojného nástupcu. Ak teda hľadáte cenovo nenáročný CSC foťák, ktorý nahradí váš kompakt, do užšieho výberu dajte pokojne aj tento model.