Reklama

Nikola Motor a Bosch spájajú sily pri vývoji pohonu vodíkových kamiónov

Zdroj | Nikola Motor Company
Juraj Procházka
Zdroj | Nikola Motor Company
Zdroj | Nikola Motor Company

Aj keď viaceré automobilky a experti považujú vodíkový pohon za favorita ekologických alternatív, vývoj trhu osobných áut tomu nenasvedčuje. Prognózy naopak svedčia o širokej ofenzíve elektromobilov, ktoré budú už o päť rokov u viacerých značiek mainstreamom.

Pozrite si

Vodíkový kamión Nikola Motor prejde Európou na jednu nádrž

Inak to ale môže vyzerať v nákladnej a autobusovej doprave, kde vysoká hmotnosť samotných vozidiel, aj nákladu, a dlhšie dopravné trasy kladú zvýšené nároky na energetickú kapacitu pohonu.

Vodík lepší ako batérie?

Americký startup Nikola Motor Company sídliaci v Utahu sa na vývoj nákladných vozidiel s vodíkovým pohonom zameriava už dlhšie. Vlani zaujal svojim konceptom kamióna Nikola One s pohonom na elektrinu vyrábanú v palivových článkoch spaľujúcich vodík.

Kamión má skutočne výnimočný dojazd, keďže na jednu nádrž vodíka prejde až 1200 míľ (asi 1931 km).

Zdroj | Nikola Motor Company

Nikola Motor Company chystá aj menšiu verziu vodíkového ťahača Nikola Two, ktorý by sa mal stať konkurenciou pre ľahší elektrický nákladiak od Tesly (má byť predstavený o mesiac), a elektrickú buggy Nikola Zero.

Najnovšie firma  oznámila, že spolupracuje s globálnym dodávateľom súčiastok a systémov pre automobilový priemysel, so spoločnosťou Bosch, na vývoji pohonných jednotiek.

Pozrite si

Nikola Zero – elektrická bugina za 30 000 eur!

Nikola Motors využije riešenie Bosch eAxle pre urýchlenie uvedenia svojich viacnápravových ťahačov na trh. Systém eAxle je náprava integrujúca v sebe aj elektromotor, výkonovú elektroniku a prevodovku v jednej modulárnej jednotke.

https://www.youtube.com/watch?v=wLidTCqAAtY

Bosch má mnoho skúseností s vývojom systému eAxle, takže jeho partnerstvo by mohlo výrazne pomôcť pri finalizácii dopravných vízií Nikola Motors Company a ich uvedení na trh.

Batérie v ťažkej doprave majú šancu

Akčný rádius takmer 2000 km na jednu nádrž vodíka s obsahom asi 100 kg kryogenického plynu je podľa Nikola Motors Company výraznou konkurenčnu výhodou, oproti batériovým vozidlám.

Chystaná nákladná „beštia“ (označenie od Elona Muska) od Tesly má mať dojazd údajne len 300 míľ (cca 480 km), čiže štvrtinu oproti vodíkovým kamiónom. Lenže žiadne tvrdenie nie je absolútne a prax môže priniesť aj elektrické nákladiaky s enormným dojazdom na jedno nabitie.

Nasvedčuje tomu aktuálny svetový rekord elektrického busu od firmy Proterra. Elektrobus Catalyst E2 Max prešiel na skúšobnom okruhu na jedno nabitie až 1101,2 míľ, čiže 1 772 km. Kombinácia výkonných batérií a technológie rýchleho nabíjania môže zamiešať karty pri diaľkovej doprave ľudí, aj nákladov.

Infraštruktúra je výzvou pri elektrine, aj vodíku

Všetko je o kapacite a cene batérií – tá má do dvoch rokov spadnúť pod 200 USD/kWh, a o rýchlom nabíjaní. To je dôležité nielen kvôli „tankovaciemu“ komfortu a znižovaniu prestojov, ale aj kvôli optimalizácii infraštruktúry.

Zdroj | Nikola Motor Company

Pri pomalom nabíjaní je pri rovnakom počte elektromobilov nutný vyšší počet nabíjacích stojanov a naopak. Rýchlonabíjačiek stačí aj menší počet. Problémy s nedostatočnou nabíjacou infraštruktúrou pre elektromobily už začína mať napríklad Nórsko, krajina s najvyšším podielom elektromobilov.

Počet nových elektromobilov a plug-in hybridov tu rastie pritom zhruba 3x rýchlejšie, ako počet nabíjacích stojanov, takže situácia má tendenciu sa zhoršovať. Trh má za normálnych okolností schopnosť previs dopytu, či ponuky vyriešiť, ale nie v súčasnom Nórsku.

Pozrite si

Daimler a Bosch vytvorili silnú alianciu na vývoj autonómnych áut

V tomto prípade je trh deformovaný dotáciami, ktoré ľudí maximálne motivujú k nákupu elektromobilov. Odpustenie DPH, znížené mýtne poplatky za diaľnice a trajekty, bezplatné parkovanie, nižšie cestné dane, a tiež bezplatné nabíjanie na verejných staniciach – to sú silné páky. Podobné stimuly ponúkajú viaceré krajiny. Možno by vyčisteniu správania pomohlo spoplatnenie verejných nabíjačiek, čo je v bežných krajinách, kde nie je po ruke záplava lacnej elektriny z hydroelektrární, nevyhnutnosťou.

Rovnaké riziko však môže sprevádzať aj zavádzanie vodíkových áut, aj keď ich priaznivci tvrdia, že výstavba čerpacích staníc je bez problémov. Začiatky sú v oboch prípadoch ťažké a prekonanie nedostatkov si vyžiada okrem investícií aj nutnú dávku trpezlivosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.