Reklama

Niet dymu bez ohňa – Facebook si bude na internet aj svietiť

Juraj Procházka

Drony, ale aj nízkoletiace a geostacionárne satelity a možno aj pozemné rádiové a optické siete majú byť súčasťou globálnych operátorských ambícií Facebooku.

Facebook oficiálne naznačil ambície vyvíjať a nasadzovať technológie na (bezdrôtové) pripojenie do internetu, aby sa tak eliminovali obrovské biele miesta na Zemi, ktoré dnes pripojením do internetu (s výnimkou satelitného spojenia) nedisponujú. Zaujímavé však je, že Facebook by zrejme chcel operovať aj v stredne a husto obývaných oblastiach, kde väčšinou existuje pestrá ponuka vzájomne si konkurujúcich operátorov. K tomu mu prajeme veľa šťastia a ubezpečujeme, že to nie je najlepší nápad. Poraziť telekomunikačných dinosaurov, ale aj „mladé levy“ na ich vlastnom ihrisku, nie je dobrou úlohou pre firmu, ktorá predáva ilúzie a reklamu (čo je vlastne to isté). Ani taký Google, a to je iný gigant, v tomto smere príliš vodu nezamútil, hoci ten sa snaží stať triple-play „giga“ operátorom na optike.

Tip: Facebook ako operátor? Dosť pravdepodobné!

Dron

Technológie, ktoré majú zahŕňať satelity – vrátane geostacionárnych (36 000 km) a s nízkou obežnou dráhou (LEO, okolo 400-600 km), solárne stratosférické drony (pseudostacionárne vo výške 20 km), aj pozemné stožiare, chce Facebook nasadzovať cez organizáciu Internet.org. V nej je Facebook spoluzakladateľom, spolu so spoločnosťami MediaTek, Ericsson, Nokia, Qualcomm, Opera a Samsung.

Pozrite si tiež: StratoBus – ďalší stratosférický satelit má formu vzducholode

Mapa global

Globálne pokrytie terestiálnym internetom.

Facebook na týchto projektoch pracuje v rámci iniciatívy Connectivity Lab, pričom je zaujímavé, že okrem rádiovej komunikácie v prístupových sieťach (teda na pripojenie samotných používateľov), zvažuje v chrbticových sieťach aj s nasadením voľne šírenej optiky FSO (Free Space Optics). Hoci sa v tomto prípade používa takmer výhradne infračervený laser, nie je táto technológia vhodná pre hromadné nasadzovanie pre koncových používateľov. Keďže ide o technológiu architektúry bod-bod, nemôže z ekonomického hľadiska súťažiť napríklad s Wi-Fi, alebo WiMAX-om, 3G, LTE, atď.

 

Platformy

Rôzne technologické platformy, ktoré chce Facebook pri pokrývaní použiť.

Či nakoniec bude drony pre Facebook vyrábať spoločnosť Titan Aerospace, o ktorej sa špekuluje už niekoľko týždňov, nie je jasné. Súčasťou tímu je totiž aj britský výrobca lietadiel s dlhým doletom Ascenta a okrem nej aj Jet Propulsion Laboratory a Ames Research Center pri NASA, ako aj National Optical Astronomy Observatory.

Tento projekt vyzerá impozantne, určite však nebude behom na krátke trate. Uvidíme, ako „mozgy Facebooku“ zvládnu zmenu softvérového ihriska na tvrdú sieťarinu.

Zdroj: Gizmag, Internet.org

Foto: Internet.org

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.