Reklama

Testovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

Marek Šimunek
93 %
Iba včera sa začal na našom trhu oficiálne predávať nový iPhone 6S a jeho väčší súrodenec iPhone 6S Plus. Práve druhý spomínaný model sme už niekoľko posledných dní testovali a tak nastal ten správny čas podeliť sa s vami o naše dojmy z novinky.

Výhody

  • pevnejšie hliníkové telo
  • vylepšenia fotoaparátov
  • technológia 3D Touch
  • 2 GB operačnej pamäte

Nevýhody

  • jemný žltý nádych displeja
  • až prirýchle Apple Touch ID
  • základný model stále iba so 16 GB pamäte
  • cena

Smartfóny Apple, ktoré majú v mene písmeno „S“ zatiaľ vždy niesli rovnaký dizajn, ako modely predstavené rok pred nimi. Inak tomu nie je ani v prípade nového iPhonu 6S Plus.

Ak ste teda čakali zmenu v dizajne, budete sklamaní. „Esko“ vyzerá na vlas rovnako, ako minuloročný model. Používa rovnako zaoblený a toľko nenávidený dizajn, ktorý ešte „vylepšujú“ pásiky oddeľujúce antény.

Všetky tlačidlá ostali na svojich miestach, rovnako, ako aj veľkosť a rozlíšenie displeja. V tomto smere sa teda nič nezmenilo. Teda až na drobné písmeno „S“, ktoré nájdete na zadnej strane.

Istá zmena tu však je. Apple v prípade iPhonu 6S Plus, podobne, ako pri jeho menšom bračekovi použilo nový hliník, ktorý je známy pod označením A7000.

Ten je použitý práve preto, aby sa predišlo možnosti ohnutia smartfónu pri bežnom používaní, ktorým vraj trpela predchádzajúca verzia. Sám som niekoľko mesiacov iPhone 6 Plus používal a žiadneho ohnutia som sa nedočkal.

Pozrite si

Kde si môžete kúpiť iPhone 6S a 6S Plus?

Každopádne, použitie nového materiálu sa podpísalo na vyššej hmotnosti novinky a tiež na o desatinu milimetra väčších rozmeroch. iPhone 6S Plus však bez problémov vtesnáte do puzdra, ktoré je určené pre minuloročný model, teda aspoň ja som vyskúšal niekoľko obalov, medzi ktorými nechýbal ani kožený obal priamo od Apple a „esko“ sa do nich zmestilo bez otázok. Navyše, vyššia hmotnosť pridáva lepší pocit z držania nového iPhonu 6S Plus.

Nárast hmotnosti má na svedomí aj druhá novinka, ktorou 6S Plus disponuje, a to je nový displej. Ten totiž podobne, ako hodinky Apple Watch, prináša technológiu Force Touch, ktorú Apple pre iPhony premenoval na 3D Touch.

A čo to vlastne 3D Touch je? Jedná sa o technológiu, ktorá je schopná rozoznať silu tlaku na displej. Ak do displeja doslova potlačíte získate možnosť vykonať rôzne akcie.

Napríklad použitím 3D Touch na ikone fotoaparátu sa vám vyroluje menu pre rýchle vytvorenie selfie fotografie, na správach tak môžete rýchlo odoslať novú správu, pri telefóne zavolať jeden z troch najpoužívanejších kontaktov a podobne.

 

Pri uvedení iPhonu 6S Plus bola táto technológia použiteľná len pri Apple aplikáciach, ale postupne pribúdajú nové a nové aplikácie, ktoré ju podporujú. Využitie tohto gesta bude teda postupne stúpať a už teraz ho môžete napríklad použiť pri aplikáciách ako je Instagram, Fantastical, Evernote, Spark a iných.

 

S technológiou 3D Touch je však spojené aj ďalšie nové gesto, ktoré Apple nazval šialeným názvom Peek and Pop. Pridržaním prstu na e-maile si ho tak môžete prezrieť bez potreby toho, aby ste ho otvorili.

Ak do displeja zatlačíte ešte viac e-mail sa vám otvorí. Toto gesto môžete navyše použiť aj pri prehliadaní internetových stránok, kedy si pomocou neho môžete prezrieť link ešte predtým ako ho otvoríte.

 

Ak navyše takto pootvorený e-mail, správu, polohu, či internetovú stránku posuniete smerom hore, získate doplnkové funkcie ako je otvorenie v novom okne, uloženie do zoznamu na prečítanie a podobne. 3D Touch je vynikajúca funkcia, ktorá bude ešte použiteľnejšia v momente keď ju bude podporovať ešte viac aplikácií.

3D touch nie je technológia, ktorá by iPhone 6S Plus predala, má však potenciál

V súčasnosti však častokrát pri používaní smartfónu na jej využitie zabúdam, keďže nie každá aplikácia 3D Touch podporuje. Na jedno využitie som si však rýchlo zvykol a to je spustenie menu multitaskingu pritlačením ľavého okraju displeja a posunom doprava. Je to prirodzenejšie ako dvojité stlačenie tlačidla domov, aj keď toto gesto chce trochu cviku.

S technológiou 3D Touch sa v prípade nových iPhonov viaže ešte jedna novinka a tou je tzv. Haptic Engine, teda odozva na stlačenie displeja, ktorá sa podobá tej z Apple Watch.

Rovnaký systém je použitý aj namiesto vibračného motorčeka, takže keď budete mať na stole iPhone 6S Plus stíšený, nebude „drnčať“, ako predchádzajúca verzia. Nevýhodou však je, že vibrácie nie sú tak citeľné, najmä ak máte smartfón vo vrecku nohavíc.

Samotný displej je rovnaký, ako v prípade predchádzajúcej verzie, teda ponúka Full HD rozlíšenie na uhlopriečke 5,5″, čo je v skutočnosti celkom postačujúce.

Čo som si však všimol je mierny žltý nádych nového displeja oproti minuloročnému modelu. Pri bežnom používaní si to nevšimnete, ale akonáhle vedľa seba postavíte iPhone bez 3D Touch a iPhone s novou technológiou je to viditeľné.

Okrem displeja však nastali zmeny aj v prípade snímača odtlačkov prstov, ktorý poznáme ako Apple Touch ID. Od doby kedy bol tento snímač predstavený na iPhone 5S sa zlepšil o poriadny kúsok. V prípade iPhone 6S Plus sa dokonca dá povedať, že je prirýchly. Jednoducho smartfón odomkne ešte skôr ako sa displej stihne zapnúť.

Ak ste teda stlačenie tlačidla domov používali na rozsvietenie displeja, budete si musieť nájsť iný spôsob a na rozsvietenie používať tlačidlo pre zapnutie a vypnutie smartfónu, prípadne prst, ktorý nemáte pomocou Touch ID zaregistrovaný.

Nové Touch ID je častokrát až príliš rýchle

Zmeny, ostatne ako pri všetkých „S“ verziách iPhonov nastali v črevách. Nebudem vás zaťažovať výsledkami benchmarkov, je jasné, že iPhone 6S Plus je podstatne výkonnejší ako jeho predchodca. Pri používaní systému to až tak nepostrehnete, ale napríklad pri exporte videa vytvoreného pomocou iMovie je tento rozdiel badateľný.

 

 

Čo však z hardvéru určite oceníte pri bežnom používaní je konečne nárast operačnej pamäte na 2 GB. Ak vám podobne ako mne pri predchádzajúcich verziách iPhonov doslova prekážalo neustále opätovné načítavanie internetových stránok v Safari, budete nové iPhony milovať. Vďaka dvojnásobnej kapacite RAM si 6S Plus zapamätá aj niekoľko otvorených stránok bez potreby ich opätovného načítavania.

 

Istou daňou za 3D Touch, vďaka čomu je displej o niečo hrubší, je aj menšia kapacita batérie. Z pôvodných 2 915 mAh v prípade minuloročného modelu klesla jej kapacita na 2 750 mAh.

Aj keď v úvode som bol z menšej batérie sklamaný, a určite som v tom nebol sám, výdrž nového iPhonu je takmer rovnaká, ako v prípade predchodcu. Pri pomerne aktívnom používaní bez problémov dosiahnete 24 hodín bez nabíjačky.

Ak ale hľadáte dôvod na výmenu svojho staršieho iPhonu 6 Plus za nové „esko“, bude to asi fotoaparát. Tu Apple konečne pristúpilo na vyšší počet megapixlov, a to nielen v prípade hlavného fotoaparátu.

Preto začnem trochu netradične práve prednou FaceTime kamerou, ktorá povýšila až na 5 Mpx. Konečne! 1,2 Mpx predchádzajúceho modelu bolo už žalostne málo a to aj napriek tomu, že iPhone patrí medzi najobľúbenejšie selfie fotoaparáty.

Samotné prostredie fotoaparátu sa síce v ničom nezmenilo, teda ak neberiem do úvahy možnosť rýchleho spustenia predného fotoaparátu pomocou 3D Touch, ale Apple predsa len niečo zmenil a tým nemyslím ani možnosť natáčania Full HD videa. Nové iPhony totiž majú selfie blesk.

Apple však neumiestnil žiadnu diódu nad displej, ale ako prisvetlenie používa displej samotného iPhonu. Aj keď to možno znie divne, funguje to prekvapivo dobre. Displej pritom nastaví jas a farbu blesku podľa okolitého svetla, takže pleť osôb na snímke má prirodzenú farbu. Displej síce neosvetlí scénu za vami, ale na to, aby ste boli na fotografii dostatočne viditeľní plne postačuje.

Samozrejme, tuningu sa dočkal aj ten hlavný fotoaparát, ktorý Apple označuje ako iSight. Jeho rozlíšenie narástlo z pôvodných 8 Mpx na súčasných 12 Mpx. Vďaka tomu sa môžete tešiť na detailnejšie fotografie, aj keď ich kvalita nie je výrazne lepšia, ako v prípade fotografií z predchodcu. Za čo si však Apple zaslúži pochvalu je určite podanie farieb, ktoré sa vo väčšine prípadov blíži k reálu.

Podobne, ako v prípade predchádzajúcich modelov však platí, že v prípade, ak fotografiu vytvárate za slabšieho svetla, bude v nej viditeľný šum. Vo všeobecnosti je však možné povedať, že zvýšenie rozlíšenia novému iPhonu prospelo.

Výkonnejší hardvér v kombinácii s fotoaparátom s vyšším rozlíšením priniesol ďalšiu novinku, ktorou je Ultra HD video. Ak vám teda toto vysoké rozlíšenie chýbalo, budete určite spokojní. Najmä v prípade iPhonu 6S Plus, ktorý je vybavený optickou stabilizáciou sa môžete tešiť na kvalitné a hlavne plynulé video.

Osobne však ostávam pri Full HD videu, ktoré je viac ako dobré. Navyše na Ultra HD radšej zabudnite ak si vyberiete 16 GB verziu nového iPhonu. Jeho pamäť totiž zaplníte veľmi rýchlo. Minúta Ultra HD videa zaberie totiž 375 MB, na čo upozorňuje aj Apple v nastaveniach fotoaparátu.

Poslednou novinkou, ktorú iPhone 6S a 6S Plus priniesli sú Live Photos, alebo živé fotografie. Pokiaľ si tento režim aktivujete (slúži na to samostatné tlačidlo v lište s nastaveniami), fotoaparát okrem vytvorenia samotnej fotografie nasníma videosekvenciu so zvukom 1,5 sekundy pred a po jej vytvorení. Takto vytvorené fotografie si môžete prezrieť pomocou 3D Touch, alebo ich odoslať priateľom so staršími iPhonmi, pričom im sa zobrazia ako krátke videá.

Túto funkciu však osobne považujem skôr za zábavku, ktorú vyskúšate pár krát a následne sa aj tak vrátite k bežným fotografiám. Vytvoriť krátky GIF, ktorý splní účel rovnako dobre, ako Live Photos je vďaka aplikáciám otázkou niekoľkých sekúnd a navyše nebudete zbytočne mrhať miestom vo vašom iPhone. Jedna živá fotografia má totiž približne veľkosť dvoch samostatných fotografií.

Apple iPhone 6S Plus je ďalším krokom evolúcie iPhonov. To, či sa vám oplatí prejsť na novinku z minuloročného iPhonu 6 Plus je na vás. Získate tak výkonnejší hardvér, pevnejšie, ale aj ťažšie telo, vynovený fotoaparát a hlavne 3D Touch. Ak sú toto vlastnosti, ktoré vám na predchodcovi chýbalo, smelo choďte do toho.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Apple iPhone 6S Plus nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.