Materská spoločnosť Meta, ktorá má pod sebou Facebook a Instagram, sa začala vyhrážať, že zakáže používanie Facebooku aj Instagramu v Európskej únii za zákony na ochranu súkromia. Politici odkazujú: „Nech sa páči…“.
USA a Európska únia nepokračujú v rokovaniach o plánoch nahradiť transatlantický pakt o prenose údajov. Tento pakt bol zrušený Súdnym dvorom EÚ v roku 2020. Dôvodom boli obavy, že údaje občanov nie sú v bezpečí, ak budú prenesené do USA.
Nový zákon Európskej únie od všetkých spoločností žiada, aby údaje o používateľoch ukladali a spracovávali iba na európskych serveroch.
Spoločnosť Meta sa obraňuje tým, že využíva európske, ale aj americké servery kvôli tomu, že je to kľúčové pre biznis s reklamami pre spoločnosti na sociálnych sieťach.
Meta tak obnovila predchádzajúce hrozby, že ak nedôjde k dohode, bude nútená stiahnuť Facebook aj Instagram z Európy.
Konkrétne napísala, že pravdepodobne Meta nebude schopná ponúkať v Európe množstvo najvýznamnejších produktov a služieb vrátane Facebooku a Instagramu.
Meta však k týmto bombastickým vyhláseniam druhým dychom dodáva, že nemá žiadnu túžbu a plán stiahnuť sa z Európy. Realitou ale je, že Meta a mnohé ďalšie podniky a organizácie sa pri prevádzkovaní globálnych služieb spoliehajú na prenosy údajov medzi EÚ a USA.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck povedal novinárom, že bol štyri roky bez Facebooku a Twitteru, pretože jeho účet bol napadnutý hackermi, a že odvtedy je oveľa spokojnejší. Pridal sa k nemu aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire s tvrdením, že môže potvrdiť, že život je s Facebookom veľmi dobrý, ale že bez neho by nám bolo lepšie.
Dobrovoľný odchod spoločnosti Meta z Európy je naozaj veľmi nepravdepodobný a z určitého hľadiska aj nezmyselný. Len Facebook má v Európe 309 miliónov aktívnych používateľov denne. Spoločnosť Meta si potrebuje tento trh udržať, nie sa ho dobrovoľne vzdať.