Sociálne siete v uplynulých dňoch obletel nový hoax, podľa ktorého mal Instagram po novej aktualizácii svojej aplikácie pre iOS začať zdieľať presnú polohu používateľov. Hoax vychádzal zo zlého pochopenia nastavení zariadenia, jeho autorka sa už ospravedlnila za šírenie poplašnej správy.
Pôvodný príspevok používateľky @myanichol, ktorá sa podľa profilu živí poskytovaním konzultácií firmám za účelom rastu ich biznisu na sociálnej sieti Instagram, si vyžiadal reakciu od jej samotného riaditeľa Adama Mosseriho.
V príspevku „MYA“ uvádza, že po nedávnej aktualizácii operačného systému iOS (iPhone) môžu ľudia vidieť vašu presnú polohu prostredníctvom aplikácie Instagram. Ak podľa nej v príspevku či príbehu označíte mesto „Salt Lake City“, namiesto všeobecnej polohy pre dané mesto vaši sledovatelia vašu presnú polohu. Túto funkciu podľa nej majú zneužívať aj stalkeri a zlodeji.
Na tento príspevok zareagoval aj riaditeľ Instagramu Adam Mosseri, ktorý prostredníctvom PR účtu sociálnej siete na Twitteri vysvetlil, že „presná poloha“ nie je nová funkcia ich aplikácie, ale nastavenie súkromia iOS. Instagram polohu používateľov s ostatnými používateľmi nezdieľa a lokalizačné dáta využíva iba na lokalizačné značky a mapové funkcie.
Pôvodná autorka príspevku jeho text upravila a priznala v ňom, že sa „v niektorých častiach“ mýlila, no príspevok nezmaže z dôvodu šírenia povedomia o bezpečnosti na internete. V texte však ďalej teoretizuje o tom, že funkciu „presnej polohy“ v iOS by teoreticky aj tak mohli skúsení používatelia zneužiť.
Možnosť povoliť aplikáciám zistiť vašu presnú polohu nájdete v nastaveniach smartfónu v sekcii „Súkromie a bezpečnosť“ – „Lokalizačné služby“. Toto nastavenie sa stalo súčasťou operačného systému iOS ešte v roku 2020 a používateľom dáva možnosť vybrať si, ktoré aplikácie majú mať k dispozícii informáciu o presnej alebo len približnej polohe.
Vo všeobecnosti platí, že presnú polohu budú potrebovať využívať napr. mapové a navigačné aplikácie, pri ktorých je zistenie polohy s presnosťou na max. niekoľko metrov kľúčové. Vypnúť zisťovanie presnej polohy možno pri aplikáciách, ktorým stačí vedieť iba približnú oblasť, resp. mesto a mestskú časť, v ktorej sa nachádzate – napr. aplikácie na zisťovanie predpovede počasia, aplikácie sociálnych sietí či aplikácie potravín a čerpacích staníc.