Čistiť vzduch dnes chce každý. Aj to dokáže každý. Existuje hneď niekoľko možností čistenia a nespočetné množstvo výrobcov, ktorí sa snažia zviezť na vlne aktuálneho trendu. A tým nie je len práve prvá vlna sezóny pre alergikov.
Vedeli ste však, že nie je čistenie vzduchu ako čistenie vzduchu? Je totiž veľký rozdiel medzi čistením vzduchu pomocou čističky vzduchu s HEPA filtrami a ostatnými formami ako je ionizácia alebo dezinfekcia vzduchu. Aby toho nebolo málo, ani mechanické čističky vzduchu nie sú vždy na rovnakej úrovni.
Dezinfekcia
Toto je na prvý pohľad najjednoduchšia forma čistenia vzduchu, pri ktorej sa používa ozón, alebo UV-C svetlo, známe ako germicídne žiarenie. Stretneme sa s nimi hlavne v priemyselných budovách, alebo nemocniciach, pričom ozón sa vie vďaka svojmu skupenstvu dostať všade, aj do textilu či zatvorených miestností (nie hermeticky). Ozón je preto ideálny napríklad na dezinfekciu interiérov vozidiel.
Ani jedna forma ale nie je vhodná pre domáce použitie, obe technológie sú totiž škodlivé (pri dlhodobom pôsobení a s vysokými koncetráciami) na zdravie človeka. Taký ozón je ideálny, keď je zhruba 25 km nad nami, kde plní funkciu UV filtra pre všetok život na Zemi.
V malých koncentráciách ľudom neprekáža, no s ich rastom rastú aj možné problémy, ktoré môže ozón u ľudí vyvolať. Ide napríklad o podráždenie dýchacích ciest a očí, zhoršenie astmy, bolesti hlavy apod. Napríklad pri čistení automobilov ozónom sa v nich nikto počas dezinfekcie nenachádza. Nie náhodou.
Dezinfekcia UV-C svetlom funguje tiež veľmi jednoducho. Špeciálna lampa emituje svetlo s vlnovou dĺžkou okolo 254 nm, ktoré najúčinnejšie ničí vírusy, baktérie, huby, plesne či spóry a roztoče. Germicídne lampy dokážu ničiť veľké množstvo vyššie spomínaných mikroorganizmov, no tiež sa neodporúča byť počas takejto dezinfekcie priestoru v jeho vnútri. Navyše sú lampy náročné na údržbu.
Dezinfekcia ≠ čistenie vzduchu. Dezinfekciou nie je možné odstrániť z ovzdušia všetky alergény a ani pachy.
Ionizácia
Zaujímavou formou čistenia vzduchu je tzv. ionizácia záporne nabitými iónmi. Ani toto ale nie je celkom možné nazvať čistením vzduchu, pretože vzduch cez žiadny filter neprechádza. Zariadenie, ionizátor, emituje do ovzdušia záporné ióny, ktoré sa viažu na mikročiastočky vo vzduchu a následne padajú vďaka gravitácii na zem (a všetko ostatné ako nábytok, koberce, steny…).
Pri ionizácii ale vzniká aj ozón, ktorý nie je ideálny pri dlhodobom pôsobení na človeka. Tou najväčšou nevýhodou je ale to, že „prach“ z ionizácie je nutné z podlahy povysávať a z nábytku poutierať. Plusom ostáva, že ionizácia často prispieva k rovnovážnemu zastúpeniu kladných a záporných iónov, ktoré majú vplyv na ľudský organizmus. Pre ten je škodlivá nízka koncentrácia všetkých iónov, ale aj vysoká koncentrácia kladných iónov.
Ionizáror je tak vítaným doplnkom v domácnosti, hoci v mnohých prípadoch stačí pravidelne vetrať, keďže v čistom vzduchu sú ióny zastúpené takmer rovnovážne. Zaujímavosťou ale je, že kladné ióny vznikajú aj pri používaní klimatizácie. Preto je vhodné vetrať klimatizované miestnosti, alebo im dodávať záporné ióny umelo.
Nevýhodou je, že mnohé ionizátory produkujú aj ozón či oxidy dusíka. Tie vo vysokej koncentrácii ale zas spôsobujú zdravotné problémy. Preto je ionizátor potrebné používať striedmo a určite ho nenechávať zapnutý napríklad celú noc v malej miestnosti (spálňa apod.). Ionizátory renomovaných výrobcov ale neprodukujú také množstvo ozónu, ktoré by bolo výrazne negatívne pre ľudské zdravie. Ozón škodí iba vo vysokých koncentráciách.
Mechanické čistenie
To najjednoduchšie čistenie vzduchu. Celkom logické – vzduch prechádza cez filtre, ktoré zachytia nečistoty a z druhej strany filtra vychádza čistý vzduch. Taká je aspoň teória, no v praxi sú obrovské rozdiely medzi jednotlivými čističkami. Dôvodom je nielen ich výkon, ktorý musí byť prispôsobený pre veľkosť miestností, ale aj musia mať aj kvalitné filtre.
Filtrov poznáme hneď niekoľko druhov. Jeden z najzákladnejších a zároveň najhorších je elektrostatický filter, ktorý za pomocou elektrostatickej energie dokáže na seba viazať nečistoty zo vzduchu. Jeho účinnosť je ale veľmi biedna. Omnoho vyššiu účinnosť nemá ani vodný filter, kedy vzduch prechádza cez vodu a nečistoty sa usádzajú v nej. Azda jedinou výhodou takýchto filtrácií sú ich minimálne náklady na prevádzku a údržbu, stačí ich umyť, resp. vymeniť vodu. Najlepšie sú na tom filtre typu HEPA, no aj tie môžu byť s nižžšou i vyššou účinnosťou.
O účinnosti nás neinformuje iba samotná certifikácia HEPA, ale aj jej číslo. Bežne sa stretávame s filtrami typu HEPA 8 či HEPA 10, ale aj HEPA 12 či HEPA 14. Samozrejme, čím vyššie číslo, tým lepšie. Pre zaujímavosť. Filter s certifikáciou HEPA 12 dokáže za obvyklých vzduchových podmienok zachytiť 99,5 % všetkých častích s veľkosťou 0,3 mikrometra (µm). HEPA 14 (H14) na druhej strane dokáže odfiltrovať 99,995% všetkých častíc s veľkosťou od 0,3 µm, teda 0,00000003 m, no dokáže účinne filtrovať aj častice s veľkosťou od 0,1 µm.
Pre porovnanie, ľudský vlas má hrúbku 50-70 µm a ľudské oko dokáže vidieť maximálne častice od 10 µm. Dym sa v tomto prípade nepočíta, pretože ide o obrovské množstvo častíc v jednom zhluku. Častice s veľkosťou už do veľkosti 0,25 µm dokážu penetrovať do pľúc, ešte menšie častice dokážu zaniesť pľúcne mechúriky, pľúcne alveoly či dostať sa až do krvného obehu.
Uhlíkový filter nečistí vzduch od pevných častí, ale od molekúl vzduchu, ktorý tvorí pachy. Uhlíkový filter slúži teda na elimináciu nepríjemných zápachov napríklad z varenia, umývania, domácich miláčikov a podobne.
Čistenie vzduchu pomocou čističiek s účinným HEPA filtrom (aspoň HEPA 12) je tak to najúčinnejšie, čo v domácnosti môžeme aktuálne mať. Okrem toho je aj najbezpečnejšie. Problémom je však pomerne vysoká cena čističiek, ale aj samotných filtrov, ktoré je nutné meniť, aby čistička nestrácala účinnosť. Ročná prevádzka aj so spotrebou elektriny sa pri jednej čističke môže dostať na viac ako 100 €. A to v domácnosti častokrát nestačí iba jedna čistička.
Na druhej strane žiť v domácnosti, kde dýchame čistý vzduch je určite lepšie ako ho mať znečistený. Znečistený vzduch môže mať za následok časté problémy s dýchacími cestami a teda aj zvýšenú chorobnosť, nehovoriac o narušeniach, o ktorých nevieme hneď ako napríklad vznik chronických ochorení.
Pokiaľ nebývate v pri prašnej ceste či niekde, kde je neustále dym a prach, odporúčame časté vetranie. Ak chcete mať ale doma čistý vzduch za každých okolností, odporúčame používať čističky vzduchu. Aj v redakcii využívame čističky Roger s HEPA 12 filtrami od švajčiarskej značky Stadler Form a sme úplne spokojní. Okrem toho, že máme čistý vzduch ich vieme ovládať aj na diaľku. A každú návštevu upútajú svojim dizajnom masívneho reproduktora.
Mimochodom, čističky Stadler Form Roger sú certifikované v nezávislom britskom laboratóriu Airmid aj na filtrovanie SARS-CoV-2 (99,3 % koronavírusov) a vírusov chrípky A (99,9 %). Predfiler čističiek – látka, ktorá ich pokrýva je zas z materiálu so švajčiarskou technológiou Sanitized.