Reklama

(Ne)zabudnuté hry 2022 – simulátor kozy, stredoveká detektívka i tichý horor

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

V záplave minuloročných hier a predvianočnej nádielky sa objavili aj tri kúsky, ktoré nemali obrovskú kampaň a predsa skrývajú v sebe veľký herný potenciál. Najmä každý obsahuje aj dobrý nápad, spracovanie a niečím vyčnieva nad zvyškom hernej produkcie.

Dnešnú porciu vedie druhý resp. tretí diel akcie, kde hráte za kozu. Ponoriť sa môžete aj do záhady v 16. storočí a naplno si zahrať detektívny príbeh na nemeckom vidieku. A napokon je tu nenápadný japonský horor, kde sa hrdinka ocitne v nečakanom svete.

Zdroj | PlayStation
Obsah pokračuje pod reklamou

Goat Simulator 3

V roku 2014 vyšla bláznivá hra, ktorá potvrdila, že môžeme hrať za hocijakú postavu, akú si autori zmyslia. A dali nám pod palec kozu, s ktorou sme mohli stvárať rozmanité kúsky. Teraz prichádza pokračovanie, ktoré sériu posúva opäť trošku ďalej, no stále si uchováva svieži štýl a nonstop paroduje videohry či rozličné prvky. Napríklad ak hľadáte druhý diel série, nenamáhajte sa zbytočne. Dvojka neexistuje a autori majú rovno tretí.

Goat Simulator 3 je vo svojej povahe akčná hra z pohľadu tretej osoby a začínate na korbe nákladného vozu, z ktorého zoskočíte a môžete sa pustiť do akcie. Aby nebola hra iba kópiou jednotky, ocitnete sa v prostredí, ktoré pripomína mnohé akčné hry s otvoreným svetom. Nechýba paródia na typické veže (keď ich získate, tak sa vám sprístupní kus sveta), resp. je tu aj Goat Castle (kozí hrad), kde získavate upgrady pre kozu v akcii.

Zdroj | PlayStation

Koza je celkom šikovná postava, dokáže sa mlátiť, bežať a pripájať na rôzne objekty v hre tým, že ich olíže. Hra dostala aj príbehový mód (patrične bláznivý, kde vystupujú aj iní kozy, ilumináti, spomínané veže), ktorý slúži ako pozadie pre otvorený svet, kde môžete riešiť rôzne kúsky či venovať sa minihrám. Áno, v skutočnosti je to také GTA s kozou v hlavnej úlohe. Svet obsahuje nielen vidiek a prírodu, ale aj mestské prostredia. Vtipné je, že môžete chodiť nielen po vlastných štyroch, ale zohnať si aj odvoz, rogalo a dokonca šlohnúť rýchle fáro.

V tom smere je fajn, že hra dostala príbehový mód a istú porciu úloh, lebo behanie s kozou sa po istom čase zunuje a ani prvotné parodické prvky nevydržia dlho. Ale misie a nečakané aktivity hrateľnosť oživia a autori môžu do hry nasúkať ďalšie vtipy. Napríklad pošlete ľudí do väzenia alebo sa snažíte zohnať pracovníkov na istú fušku. Zároveň si zarábate peniažky, ktoré investujete do výbavy alebo sa môžete zmeniť na iné zviera ako prasa, žirafa či predmet. Zbierate aj rôzne sošky a autori vložili do hry aj rôzne minihry, napríklad jedna z nich je paródia na Wolfensteina 3D a aj ju hráte v pohľade z prvej osoby.

Zdroj | PlayStation

Napokon sa do hry dostala možnosť zahrať si ju v co-op móde, takže sa tu môžu preháňať aj štyria nadšenci naraz a užiť si aj rôzne multiplayer minihry. Hoci Goat Simulator 3 nie je graficky úplne top titul, vyšiel iba na novšie konzoly PS5 a Xbox Series či PC. Bláznivá zábava zaručená – a čím viac hier poznáte, tým viac si užijete rôzne narážky na iné tituly.

PLUSY: kopec zábavy a paródie, veľký svet, herné mechanizmy a vylepšenia kozy, co-op a multiplayer módy
MÍNUSY: občas bugy

Goat Simulator 3 vyšiel na PS5, Xbox Series a PC.

Zdroj | Steam

Pentiment

Nenápadná hra Pentiment má viaceré skvelé prísľuby. Napríklad miesto a čas, kde sa odohráva: 16. storočie na nemeckom vidieku nie je úplne štandardná lokalita, kde autori zasadia videohru. Alebo povolanie hrdinu: je to maliar, ktorý dostal fušku v neďalekom opátstve. Zároveň však funguje ako povedomý žáner: je to hutná adventúra, kde budete čítať veľa textu – aby to nebolo také jednoduché, rôzne kasty ľudí majú iný font písma, čo výrazne posilňuje štylizáciu dialógov. Inak vyzerajú, keď sa rozprávate so sedliakmi či kováčmi v dedine, inak sa vypisujú, keď kecáte s kňazom hore v opátstve. (Teoreticky môžete font zjednotiť, lebo štylizácia ide na úkor prehľadnosti – ale odporúčam ju nechať.)

Pentiment však nie je ani obyčajná adventúra. Je to súčasne pocta umeniu i umelecký zážitok, ktorý sa odohrá v časovom horizonte viac ako 20 rokov. Štartujeme v roli mladého maliara Andreasa Malera túžiacom po istej stabilite po potulkách svetom, ale civilný život plný večerí s klebetami s rôznymi obyvateľmi sa rýchlo zmení, keď sa začnú v okolí mestečka nečakané vraždy.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Príbeh nie je rozprávaný celistvo, ale v podobe kapitol knihy, ktorá vás vždy vtiahne dnu do lokality a rozpovie svoju časť. Od začiatku sa na vás valí kopa postáv, snažíte sa pamätať ich mená a do toho máte kopu dialógov a rozhodnutí. Postavu Andreasa môžete tvarovať pri otázkach, kde bol v minulých rokoch, čo študoval alebo čomu sa venoval – tieto aspekty mu pomôžu pri neskoršom bádaní. A schopnosti priamo určujú možnosti: ak ste dobrý rečník, môžete niekoho presvedčiť alebo z neho vypáčiť informácie. Alebo dedukovať istý výsledok.

Interface hry je príjemný a veľa vám pomôže počas hrania – napríklad máte tu mapu, denník, popis postáv či miest, čo je najmä v úvodných hodinách pomôcka. Gro hry skúmanie lokalít a hľadanie spojitostí. Ďalšiu časť tvoria dialógy či iné interakcie s postavami. A občas príde otázka, hádanka či záhada na riešenie. Nie sú tu žiadne akčné pasáže či súboje, toto je poctivá old-school adventúra ako remeň, akurát s výrazným štýlom. Ale veľa diania je zameraného na postavy, ich existenciu, vzťahy či motivácie v živote. Kto trie núdzu, možno má bližšie k zločinu – ale bol by ho schopný aj vykonať? Keď začnete prvý raz obviňovať niekoho z vraždy, je to náramne ťažký moment a musíte mať aj patričné dôkazy. Alebo si dávať pozor na falošné svedectvá či stopy.

Zdroj | Steam

Knižnému či maľovanému rozprávaniu je podriadené všetko. Dizajn, fonty, zamestnanie i témy. Celé lokality vyzerajú ako z obrazu, aj jednotlivé scény. V tom smere sa treba pripraviť najmä na 2D zobrazenie, ale zároveň hladké prechody medzi interiérmi, exteriérmi či menu hry. Pentiment je natitulkovaný, takže čítate veľa textu a autori nedodali nahovorené dialógy, aby nechali lepšie vyznieť práve text.

Ak máte chuť na poctivú hru s vlastným tempom a milujete najmä silný scenár, Pentiment je tu pre vás. Niečo také sa neobjavuje každý rok a osobitá štylizácia si vás môže získať.

PLUSY: unikátne miesto i čas, netradičná štylizácia, povolanie hrdinu a jeho pôvod, výborný dej a postavy, rozhodnutia a ich dopad, hudba
MÍNUSY: niektoré momenty majú málo priestoru na rozhodovanie

Pentiment vyšiel na Xbox Series, Xbox One a PC. Je súčasťou predplatného GamePass.

Zdroj | Steam

Yomawari: Lost in the Dark

Yomawari je dnes už etablovaná séria, toto je jej tretí diel, no viaceré časti okolo vás asi prešumeli. Pritom je to citlivý pohľad na rôzne životné problémy a má dobrých hrdinov. Napríklad úvod tejto hry vás zoberie do školy, kde príbeh hrdinky štartuje v tme na WC. Postupne sa jej chopíte, vediete ju cez nepríjemné chodby a stanete sa obeťou rôznej šikany – hádzanie papierov, predmetov či strkania. Hrdinka mlčky toleruje správanie a postupne ju vediete na strechu budovy… no keď sa objaví ďalší strih, už na streche nie je, iba jej topánky…

Krutý, no výborne zrežírovaný úvod slúži na zoznámenie s Yuzu, ktorá sa neskôr prebudí bez spomienok v lese a netuší, čo sa stalo. Zrazu sa objaví mladá žena a dáva jej časový limit, aby do šiestej hodiny ráno čosi splnila a zlomila kliatbu. A tak začína putovať do mesta a hľadať niečo, čo by jej spomienky vrátilo.

Zdroj | Steam

Táto hra vás ešte pred úvodnými titulkami prekvapí malým testom a odporúčaním. Spočíva v tom, že by ste mali hrať ideálne so slúchadlami. Test je zase zameraný na to, či máte dobre nastavenú hlasitosť: či počujete správne hlasné a neskôr tichšie zvuky. Na zvuku bazíruje hra celkovo a sugestívne prináša cezeň silné emócie, bola by preto škoda, aby ste ho nemali dobre zvolený už na spomínané intro v škole či aj neskoršie momenty. Zvuk využívajú štandardne horory – a Yomawari rozhodne do tohto žánru patrí, hoci neraz využije aj ťažšie psychické momenty či teror na úkor hrdinky. Nejde ani o ľakajúce momenty ako pocity úzkosti, bezmocnosti či hrdelný časový limit. No je tu aj priestor pre duchov, strašidelné búchanie či snahu čeliť tme či strachu.

V rámci hrateľnosti ide skôr o jednoduchšiu adventúru – treba sa niekam hýbať, sledovať okolie, mať po ruke pár predmetov či tlačidiel, nie je to nič zložité. Vďaka tomu je aj interface pomerne jednoduchý, či pri behu alebo našľapovaní na špičky. S duchmi sa môžete vysporiadať podľa potreby: pred niektorými si zakryjete len oči a upaľujete preč, inokedy nasadíte svetlo z baterky či iný trik. Hra vás od začiatku učí brať potrebné veci, potom je už len otázka, kde a ako ich použiť. Jedinou väčšou prekážkou je pár bossov, ale aj tých porazíte cez indície v okolí.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Yumu putuje v izometrickom pohľade, takže ju máte pod palcom, no netreba sa báť, že by nebol dostatočne intenzívny oproti pohľadu z prvej či tretej osoby. Jednoduchšia grafika sprevádza silný zážitok nielen zvukom, ale aj hrou so svetlom, tieňmi a nečakanými momentmi v pomerne realistickom prostredí. Rýchlo sa dovtípite, kde asi ste a aj civilné miesta ako chodby školy, ulice mesta či zákutia lesa vyznejú hrozivo.

Yomawari: Lost in the Dark nie je dlhá hra (do 10 hodín ju zvládnete), no okrem poslednej štvrtiny nemá ani veľa hluchých momentov. Ak chcete skúsiť niečo na mrazivé zimné večery, tento drobný kandidát sa hlási o slovo. Špeciálne hranie na Switch v posteli večer či hneď ráno má svoje čaro… Hra má aj demo, kto sa chce báť, môže vyskúšať…

PLUSY: netradičné nápady, silné momenty od prvej minúty, dobrá voľba hrdinky, hrozivé prostredia i témy, jednoduchý interface i ovládanie
MÍNUSY: ku koncu mierne dôjde tempo a intenzita

Yomawari: Lost in the Dark vyšla na PS4, Switch a PC.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.