- #Novinky
- 3 min.
- 17.3.2022
Neverte všetkému, čo vidíte na internete. Aj Zelenskyj sa stal obeťou deepfake
Na sociálnych sieťach v posledných dňoch kolovalo video, v ktorom mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývať Ukrajincov, aby sa vzdali. V skutočnosti ide o podvrh vytvorený aj za pomoci umelej inteligencie.
Rusko-ukrajinský konflikt bol od začiatku hybridnou vojnou, v ktorej je okrem konvenčných zbraní využívaná aj kybernetika a falošné správy mätúce občanov aj za hranicami vojnovo angažovaných krajín. Bolo preto iba otázkou času, kedy sa v záplave digitálneho obsahu súvisiaceho s vojnou objavia aj deepfake videá.
Slovo deepfake je spojením pojmov deep learning (hĺbkové účenie) a fake (podvod), ktoré zvyčajne označuje falošné video, do ktorého bola vložená digitálne vytvorená napodobenina tváre a hlasu obete. Takejto napodobenine reálneho človeka je možné „do úst“ vložiť prakticky akékoľvek slová, prípadne ju dokonca zasadiť do situácie, ktorá sa nikdy reálne neodohrala.
Realistickosť takýchto videí sa odvíja od snahy a schopností jeho tvorcov. Spomínané video, v ktorom ukrajinský prezident hovorí o zlyhaní a svojich občanov a vojská nabáda k zloženiu zbraní a kapitulácii, je jednoznačným podvrhom na prvý pohľad. V stave paniky a chaosu však ľudia nemusia byť dostatočne pozorní a bez premýšľania ho môžu zdieľať ďalej.
Na falošné video upozornili britské spravodajské stanice BBC a Sky News, ktoré upozorňujú na viaceré nezrovnalosti vo videu. Tvár Zelenskyjho vo videu je neprimerane veľká k jeho telu, pričom vizuálne do videa nezapadá ani nasvietením a uhlom. Tvorcovia navyše namiesto počítačovo generovaného hlasu do videa obsadili niekoho, kto hlas ukrajinského prezidenta iba imituje.
Facebook a ďalšie sociálne siete toto falošné video zablokovali, pričom zákaz uverejňovania a šírenia deepfake videí majú už nejaký ten rok zakotvený aj v podmienkach používania ich služieb.
Profesionálne vytvorené deepfake videá môžu byť až desivo realistické, pričom rozoznať ich od tých autentických môžu mať v niektorých prípadoch aj skúsení používatelia. Dokonalým príkladom toho je napr. deepfake video Kim Kardashian, ktoré vzniklo pri príležitosti výstavy Specter, ako aj falošný prejav bývalého prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Téme deepfake sa v priebehu minulého roka venoval aj operátor O2, ktorý možnosti zneužitia technológie na nekalé účely predviedol v reklamnej kampani s Kristínou Tormovou, ktorá si za pomoci špeciálnych efektov, resp. deepfake zahrala rolu Zlatice Puškárovej, moderátorky televíznych novín na Markíze.