- #PC Príslušenstvo
- 6 min.
- 21.1.2023
Neveríte cloudu? K dátam na týchto SSD diskoch sa dostanete iba vy
Zariadenia s veľkou internou pamäťou sú drahé a pamäťové karty sú zjavne pre mnohých výrobcov prežitok. Do popredia sa tak v posledných rokoch dostali cloudové úložiská, ktoré sú navyše v mnohých smeroch aj o niečo jednoduchšie a praktickejšie. Sú však aj bezpečnejšie?
Vo sfére informačných technológií sa hovorí, že nič nie je neprelomiteľné. Je však rozdiel, či vaše dáta chráni iba heslo a uložené sú ktoviekde na vzdialenom serveri, alebo ich máte fyzicky „v rukách“ a prístup k ním chráni váš smartfón, číselný kód alebo odtlačok prsta.
Ak je vám sympatickejší práve druhý menovaný spôsob úschovy dát, máme pre vás tip. Našimi rukami totiž nedávno prešli SSD disky, ktoré prinášajú pomerne unikátne spôsoby ochrany dát a myslíme si, že rozhodne stoja za zváženie. Aké máte teda možnosti, mimo ochrany bežným heslom?
Ešte skôr ako sa dostaneme k opisu jednotlivých modelov, je dobré vedieť, že hoci sa nami vybrané disky medzi sebou vzájomne líšia prístupom, akým sa odomykajú, vo všetkých prípadoch sú dáta na nich chránené pomocou 256-bitového AES (resp. XTS-AES) šifrovania. Kľúč k odomknutiu dát na disku predstavuje 78-miestne číslo, na ktorého uhádnutie by útočník musel vyskúšať 2256 rôznych kombinácií.
Dáta pod ochranou odtlačkov
Ako prvý z SSD diskov so špeciálnou ochranou dát, ktorý sa v našej redakcii objavil, bol Samsung Portable SSD T7 Touch testovaný ešte v roku 2020. Na prvý pohľad sa možno nijakým spôsobom nelíši od bežného externého SSD disku tejto značky, no pozornému oku neújde nápadný štvorec na ňom.
Ako už určite tušíte, tento štvorec v sebe ukrýva snímač odtlačkov prstov, ktorý pôsobí ako kľúč k dátam uloženým na disku. Odtlačok si je do ochrannej vrstvy disku najprv potrebné nahrať cez aplikáciu pre Android, macOS či Windows, ktorej inštalačný súbor je uložený na samostatnom oddieli disku prístupnom aj v zamknutom režime. Po prvotnom nastavení disk odomknete jednoduchým položením zaregistrovaného odtlačku na čítačku.
Hoci disk dorazil na trh už pomerne dávno, odtlačok prsta predstavuje ešte stále jeden z najrozumnejších spôsobov, ako si dať pozor na vaše dáta. Výhodou je, že pre prístup k dátam cez prakticky akýkoľvek systém už po prvom nastavení odtlačku nepotrebujete žiadnu aplikáciu, ani držať v hlave žiadne heslo.
Nami testovaný disk Samsung Portable SSD T7 Touch má výhodu aj v pomerne kompaktných rozmeroch a nie až tak horibilnej cene oproti konkurencii. Vo verzii s kapacitou 500 GB ho už aktuálne zoženiete aj za cenu okolo 100 €, čo v porovnaní s dlhodobým predplácaním si cloudového úložiska nie je v podstate až tak veľa.
Dáta pod ochranou kódu
Ochrana disku pomocou odtlačku prsta je praktická, ak disk používate sami alebo spolu s úzkym okruhom ďalších osôb. Ak však disk trebárz putuje vo firme z ruky do ruky, viac ako odtlačok prsta môže byť na jeho ochranu vhodnejší kód zložený z čísiel a písmen. Na tejto filozofii je postavený SSD disk Kingston IronKey Vault Privacy 80, ktorý sme vám priblížili minulý rok prostredníctvom Tech Story.
Okrem faktu, že ide o niečo mohutnejší SSD disk ako býva zvykom, sa na jeho prednej strane nedá prehliadnuť ani displej, vďaka ktorému je disk samostatnejší ako jeho priama konkurencia. Dotykový displej slúži na zadávanie hesla zloženého z čísiel alebo písmen, ale aj jeho nastavenie, zamknutie či preformátovanie.
Kingston IKVP80 tak môžete plnohodnotne používať a spravovať aj bez inštalácie aplikácií, bez ktorých sa pri ostatných modeloch z nášho výberu nezaobídete. Zaujímavá je napr. možnosť náhodného usporiadania znakov na displeji, vďaka ktorej útočníci nemajú šancu odčítať kód z displeja ani podľa odtlačkov, ktoré na ňom po jeho použití môžu zostať.
Medzi pokročilými nastaveniami sa však nachádza aj multi-heslové nastavenie pre možnosť obnovy dát s Admin prístupom, nastavenie automatického uzamknutia disku po uplynutí ľubovoľne zvoleného času alebo režim čítania dát, kedy je disk chránený pred zápisom. V čom je teda háčik? Okrem jeho rozmerov pre niektorých používateľov aj v cene. Už v 480 GB verzii zaň zaplatíte takmer tristo eur.
Dáta pod ochranou vášho smartfónu
Spoločnosť SanDisk spadajúca pod spoločnosť Western Digital pristúpila k ochrane dát na externom SSD disku určenom pre profesionálov a firmy pomerne nekonvenčne. Na modeli G-DRIVE ArmorLock SSD nenájdete žiadny snímač odtlačkov ani displej, na ktorom by ste zadali kód. Kľúčom k dátam je váš smartfón.
Môže to znieť šialene, no SanDisk v tomto prípade iba nasleduje tú istú myšlienku ako väčšina technologických gigantov – heslá sú prežitok. Pojmy „passwordless“ a „passkeys“ budete v najbližších mesiacoch a rokoch počuť častejšie s tým, ako čoraz viac firiem postupne ponúkne alternatívne spôsoby, ako sa budeme prihlasovať k našim online účtom a prihlasovať k našim dátam offline i online.
SanDisk G-DRIVE ArmorLock SSD túto myšlienku prepája s mobilnou aplikáciou, v ktorej si disk najprv zosnímaním QR kódu alebo prepísaním krátkeho kódu aktivujete a nastavíte. Pre jeho odomknutie už následne stačí iba na smartfóne klepnúť na ikonu zámku a zadať heslo, prípadne sa autentifikovať odtlačkom prsta či skenom tváre.
Toto riešenie samozrejme má isté nevýhody spojené najmä v závislosťou disku na smartfóne, ktorý sa môže vybiť, pokaziť či stratiť. Disk si však viete permanentne odomknúť pre vybrané zariadenia a prípadne ho odomknúť aj pomocou aplikácie pre Windows a macOS, ak si ju vopred nakonfigurujete.
Cenovo sa toto riešenie pohybuje medzi dvomi vyššie spomenutými. Za 1 TB verziu na našom trhu zaplatíte takmer tristoeur, čo teda predstavuje rovnakú sumu za dvojnásobnú kapacitu ako ponúka vyššie uvedený konkurenčný disk od spoločnosti Kingston.