Svetoznáma spoločnosť Philips vznikla 15. mája 1891 v Holandskom Eindhovene. Odvtedy uplynulo skoro trinásť desaťročí inovácií a hľadania vlastnej cesty. Dnes zrejme ťažko nájdeme domácnosť, kde sa nenachádza ani jedno zariadenie od Philipsu, resp. patent, ktorý firma vyvinula. Napríklad kompaktný disk – viete, že tento nový digitálny formát vyvinul práve Philips?
Písal sa rok 1891, ľudia nepoznali Facebook, ba ani internet, neznámym pojmom bolo v tej dobe aj slovo televízor. Práve vtedy kúpil Frederik Philips malú továreň v Eindhovene. Investíciou chcel pokryť rastúci záujem o elektroenergetické produkty. Zaujímavo tiež vyzerali experimenty jeho syna Gerarda, ktorému sa podarilo vyvinúť spoľahlivé uhlíkové vlákna do žiaroviek. Plán bol jednoduchý, vyrábať lacné a spoľahlivé žiarovky.
Zanedlho sa stal z Philipsu jeden z najväčších európskych výrobcov žiaroviek s uhlíkovými vláknami. Spoločnosť sa od začiatku orientovala na export. V roku 1912 sa stala akciovou spoločnosťou s verejne obchodovanými akciami kótovanými na burze cenných papierov v Amsterdame.
Už v roku 1914 založil Philips výskumné laboratórium NatLab (Natuurkundig Laboratorium). Svetovo uznávaný výskumný ústav slúžil na štúdium fyzikálnych a chemických javov a stimulovanie inovácie výrobkov. V roku 1975 NatLab zamestnával zhruba 2 000 ľudí, z toho 600 výskumných pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním.
Pôvodný ústav NatLab bol v roku 2001 rozpustený a pretransformoval sa na High Tech Campus Eindhoven, i ten je otvorený výskumníkom z mnohých rôznych spoločností.
Viete, že už v dekáde 1980 až 1990 mal Philips za sebou výrobu 100 miliónov televízorov?
V roku 1916 získal Philips kráľovské ocenenie k 25. výročiu vzniku spoločnosti. O dva roky neskôr začal Philips predávať lekársku röntgenovú trubicu. Odvtedy začala firma diverzifikovať svoj sortiment a cieľavedome ochraňovať svoje inovácie patentmi v rôznych oblastiach (od röntgenového žiarenia až po rádiový príjem).
Philips začal vyrábať rádiá v roku 1927, do piatich rokov predal milión zariadení a stal sa najväčším svetovým výrobcom rádií a elektróniek na svete. V roku 1933 rozbehol v USA výrobu röntgenových zariadení, v roku 1938 predstavil na veľtrhu v Utrechte svoj prvý televízor a o rok neskôr uviedol na trh revolučný elektrický holiaci strojček Philishave.
V polovici 20. storočia prešla veda a technika obrovským rozvojom. Philips Research položil základ pre vývoj a výrobu tranzistorov a integrovaných obvodov. V roku 1949 predstavil Synchrocyclotron, pomáhal pri výskum liečby malígnych nádorov. Philips významnou mierou prispieval k záznamu, prenosu a reprodukcii televízny signálu. V roku 1963 predstavil systém CC – kompaktnú audio kazetu, ktorá sa stala medzinárodným štandardom pre nahrávanie na magnetickú pásku.
Viete, že Philips začal predávať prvé úsporné žiarovky už v sedemdesiatich rokoch?
Philips v roku 1971 uvádza na trh prvý videorekordér na svete, model N1500. Objemné videokazety dokázali spočiatku zaznamenať maximálne 45 minút videozáznamu, napriek tomu to bol na tú dobu technologický zázrak. Neskôr boli ponúkané aj 60 minútové kazety.
Konkurencia na seba nedala dlho čakať. Sony predstavila Betamax a uviedla na trh VHS združenie viacerých výrobcov. V ďalších rokoch predstavuje Philips model N1700, ten už umožňuje 2-hodinový záznam, po prvý raz sa na jednu videokazetu zmestí dvojhodinový film.
Aj ďalšie roky prináša Philips nové inovácie v oblasti multimédií. Koncern vynalieza optické telekomunikačné systémy, laserový disk LaserVision a nesmierne populárny kompaktný disk (CD), ktorý zmenil spôsob počúvania hudby a pripravil hudobný priemysel na príchod digitálnych formátov, ktoré využívame dodnes.
CD bolo uvedené na trh v roku 1982. Na vývoji sa podieľal Philips spolu s japonskou firmou Sony. Nový digitálny formát ponúkal čistý zvuk bez šumu. Kľúčom k celosvetovému rozšíreniu CD bolo rozhodnutie spoločností udeliť výrobné práva aj iným výrobcom, čím sa nový formát okamžite stal novým globálnym štandardom.
V deväťdesiatich rokoch Philips zjednodušuje svoju štruktúru a znižuje počet oblastí, v ktorých pôsobí. Nadväzuje na úspech technológie CD diskov a, opäť v spolupráci so Sony, predstaví v roku 1997 DVD. Táto prelomová inovácia sa stala najrýchlejšie rastúcim produktom domácej elektroniky v histórii.
V roku 2000 kúpil Philips spoločnosť Optiva Corporation, výrobcu elektrických zubných kefiek Sonicare. Spoločnosť bola premenovaná na Philips Oral Healthcare a stala sa dcérou Philips DAP.
V roku 2002 Philips predstavuje Ambient Experience, firmu špecializujúcu sa na zdravie a dobrý životný štýl. V roku 2006 si Philips pripisuje na zoznam úspechov prvé komerčné spustenie 3D skenera, ktorý poskytuje dovtedy nevídanú kvalitu obrazu pre skenovanie CT.
V roku 2012 Philips predstavuje intervenčný röntgenový systém AlluraClarity. Ponúka skvelú viditeľnosť pri nízkych dávkach röntgenového žiarenia. Medzi najnovšie inovácie môžeme spomenúť vývoj inteligentného čističa vzduchu Philips Azurion.
Hlavnými produktmi Philipsu je spotrebná elektronika a elektrické výrobky. V obrovskom portfóliu nájdeme malé domáce spotrebiče, holiace strojčeky, kozmetické prístroje, zariadenia pre starostlivosť o matku a dieťa, elektrické zubné kefky či kávovary. Smartfóny, zvukové zariadenia, Blu-ray prehrávače, počítačové príslušenstvo a televízory sú predávané na základe licencie.
V neposlednej miere sú to zdravotnícke výrobky ako CT snímače, EKG systémy, mamografické a monitorovacie zariadenia, MRI snímače, rádiografické prístroje, resuscitačné zariadenia, ultrazvukové prístroje a, samozrejme, röntgenové zariadenia.
Philips je veľmi známy svojimi výrobkami pre osvetlenie, ako aj inteligentnými domácimi systémami Philips Hue. Divízia Philips Lighting prešla organizačnou zmenou a premenovala sa na Signify.
Philips v súčasnosti vlastní zhruba 54 000 patentových práv, 39 000 ochranných známok, 70 000 práv na dizajn a 4 400 registrácií domén.
Ako vidíte, bez Philipsu by bol dnešný život úplne iný. Nemyslíme tým samozrejme pozeranie na TV, či počúvanie hudby, ale v prvom rade jeho prínos v oblasti zdravia a šikovných riešení v osvetľovacej technike.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.