Dáta ukryté v obrazových bodoch a videách sú „temnou hmotou internetu“, uviedol pre New York Times šéf vývoja programu NeuralTalk, Fei-Fei Li. V súčasnosti do nej začíname vidieť. NeuralTalk je open source projekt učiacich sa cyklických neurálnych sietí zameraných na slovný popis obrazových informácií.
Práve neurónové siete sú za obrovským pokrokom, aký v posledných rokoch dosiahli počítače v oblasti analýzy obrazu. Samoučiace sa systémy dnes dokážu prekvapivo presne popísať aj pomerne zložité scény a to viac-menej v reálnom čase. Americký umelec a kodér Kyle McDonald ukázal, ako takýto systém funguje v názornom videu. Zároveň môžeme vidieť, že rozpoznávanie obrazov a scén zatiaľ nie je na sto percent dokonalé, napriek tomu je zhoda prekvapivo vysoká. Podobnú technológiu neurónovej siete predstavil nedávno aj Facebook. Má slúžiť na popis obrázkov pre nevidiacich.
Kyle McDonald využil neurónovú sieť NeuralTalk Andreja Karpathyho upravenú pre snímanie web kamerou a nainštaloval ju do svojho MacBooku. Video ukazuje analýzu scén počas jeho prechádzky okolo mostov Damstraat a Oudezijds Voorburgwal v Amsterdame.
Aj keď výsledky nie sú vždy presné, je zaujímavé sledovať, ako neurónová sieť reaguje na meniace sa scény a občas dokáže chyby aj korigovať. Hoci sa takéto systémy často označujú ako umelá inteligencia, zatiaľ majú od inteligencie ďaleko. V podstate ide len o mechanické rozpoznávanie obrazov bez hlbšieho pochopenia toho, čo znamenajú.
Čo však neplatí dnes, môže sa rýchlo zmeniť. Vývoj v oblasti neurónových sietí s rozpoznávaním reálnych obrazov a videa môže nevídaným spôsobom posunúť naše možnosti obrazovej analýzy. Takéto systémy budú okrem iného aj veľkou pomocou v boji proti kriminalite a teroristickým hrozbám, aj keď sa v tomto prípade môžu stať účinným nástrojom „Veľkého brata“. V tomto však neurónové siete nie sú výnimkou.