Reklama

Neuralink narazil u prvého pacienta s čipom v mozgu na problém, ale vyriešil ho

Zdroj | Neuralink
Juraj Procházka
Zdroj | Neuralink
Zdroj | Neuralink

Spoločnosť Neuralink Elona Muska má od amerického Federálneho úradu pre lieky a potraviny (FDA) povolenie na klinickú štúdiu, v ktorej môže implantovať mozgové čipy ľudským dobrovoľníkom.

Prvým príjemcom takéhoto čipu s názvom Link sa stal v januári 2024 Noland Arbaugh, ktorý sa po nehode pri plávaní v roku 2016 stal kvadruplegikom.

S implantátom získal Arbaugh schopnosť takmer plnej kontroly nad počítačom prostredníctvom mysle. Predtým bol odkázaný na ťukanie po obrazovke dotykovým perom medzi zubami. Hovorí, že nová schopnosť ovládať veci mysľou radikálne zlepšila jeho život.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Prvý človek s mozgovým implantátom Neuralink. Budúcnosť je dnes

Implantát Link veľkosti mince má 1024 elektród na 64 zvodoch, spojených s viacerými časťami mozgu, ktoré riadia motorické funkcie. Tieto zvody majú hrúbku približne 4 mikrometre a sú dlhé asi 20 mm, takže sú tenšie ako ľudský vlas. Pri vkladaní implantátu je potrebná absolútna presnosť, preto na tento účel Neuralink vyvinul špeciálneho patentovaného robota R1. Aby sa minimalizovalo poškodenie mozgového tkaniva počas inštalácie čipu, sú hroty ihiel, ktoré používa R1 na implantáciu elektród malé ako červené krvinky.

Zdroj | Neuralink

Zákrok, pri ktorom Arbaughovi implantovali mozgový čip, prebehol bez problémov. Hneď na druhý deň ho prepustili z nemocnice a nemal žiadne komplikácie. Po mesačnom tréningu už vedel ovládať kurzor myši na svojom počítači cez Bluetooth pomocou svojich myšlienok.

Čip používa indukčné nabíjanie a jeho batéria vydrží približne osem hodín na jedno nabitie. Pomocou implantátu Link Arbaugh hráva hry ako šach, Mario Kart a Civilization VI a to v podstate pomocou telekinézy, aj keď technologickej.

Lenže začiatky sú ťažké a veľké veci sa zvyčajne nerodia ľahko. Optimizmus vývojárov po niekoľkých mesiacoch trochu ochladol, keď niektoré vlákna v implantáte Nolanda Arbaugha začali zlyhávať po stiahnutí sa z mozgového tkaniva. Tento problém znížil bitovú prenosovú rýchlosť čipu, čo zhoršilo aj latenciu, s akou bol pacient schopný ovládať svoj počítač mysľou.

Jednou z možností je, že vlákna sa stiahli kvôli stavu nazývanému pneumocefalus. Pri ňom sa po operácii vzduch udrží vo vnútri lebky. To mohlo spôsobiť odpojenie niektorých vlákien čipu.

Zdroj | Neuralink

Nolan Arbaugh hrá videohru Mario Kart pomocou myšlienok.

Neuralink nezverejnil, koľko vlákien sa stiahlo, ale dobrou správou je, že dokázal tento výpadok eliminovať. Vedci z Neuralinku vylepšili implantát Link nad rámec pôvodných špecifikácií prepracovaním jeho algoritmu. Výskumníci zvažovali pred vykonaním zmien citlivosti elektród a dosiahnutím vyššej prenosovej rýchlosti úplné odstránenie implantátu z mozgu pacienta.

U Nolana Arbaugha to vyvolalo úprimné zdesenie kvôli obavám, že príde o všetky schopnosti, ktoré mu implantát sprostredkoval. Dobrou správou je, že Arbaugh sa má dobre a je vďačný, že mu aktualizácie algoritmu vrátili jeho „superschopnosti“. Neuralink tvrdí, že neexistujú žiadne obavy o jeho zdravie a pohodu, aj keď niektoré vlákna Linku zostávajú premiestnené.

Veci sa však vyvíjajú a Link sa stále nachádza v štádiu klinickej štúdie. Teraz firma hľadá druhého ľudského pacienta na klinické skúšky. Uspieť môže pacient s kvadruplégiou alebo s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).

Elon Musk aj Neuralink dúfajú, že budúce iterácie a hardvér nakoniec prekročia úroveň ovládania kurzorov mysľou a ich cieľom je elektronicky obnoviť pohyb u osoby s poškodenou miechou.

Dúfajme, že táto kyborgizácia človeka ostane v rozumných medziach a nestane sa z dobrého sluhu zlým pánom. Muskova myšlienka, že vytvorenie rozhrania mozog-stroj pomocou implantátov nám umožní získať superschopnosti a lepšie súperiť s umelou inteligenciou vyvoláva nielen otázniky, ale aj oprávnené obavy. Nakoniec, kto by vítal možnosť stať sa obeťou hekerského útoku?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.