Výhody
- veľké pokrytie signálom
- stabilná sieť
- jednoduché nastavenie
Nevýhody
- cena
- obmedzené možnosti aplikácie
NETGEAR Orbi je systém, ktorý vám v domácnosti zabezpečí takzvanú bezdrôtovú mesh sieť. Mesh sieť nie je žiadna novinka a určite ste sa s ňou už stretli vo výstavných halách, firemných budovách či nákupných centrách. Ide o sústavu niekoľkých vysielačov, ktoré vytvárajú jednotnú Wi-Fi sieť. Takéto systémy sú väčšinou používateľsky neprívetivé a dizajnovo neohrabané.
NETGEAR Orbi je opakom takýchto podnikových systémov. Skladá sa z jedného routra, ktorý slúži ako hlavný vysielač Wi-Fi siete a z takzvaného satelitu, ktorý ďalej rozširuje pokrytie siete. Dizajn routra aj satelitu je identický a vydarený. Obe ľahko zapadnú do domácnosti a vy si nemusíte robiť starosti, kam ich schováte.
Nastavenie takejto domácej mesh siete je v prípade Orbi banálne jednoduché. Hlavný router stačí zapojiť do modemu a satelit umiestniť zhruba do stredu domácnosti. Po zapojení routeru a satelitu do elektriny sa zhruba minútu budú tieto zariadenia navzájom hľadať.
O tom, čo sa práve v sieti deje, informujú LED diódy na vrchu oboch zariadení. Pri úspešnom pripojení sa zariadenia rozsvietia na modro, pri slabom spojení sa rozsvietia na oranžovo a ak sa pripojenie nepodarilo, zariadenia sa rozsvietia na purpurovo.
Ak sa zariadenia spojili úspešne, sieť už iba nakonfigurujete cez webový prehliadač a máte hotovo. Zariadenia sa v prípade dostupnej aktualizácie ešte raz reštartujú a vy si môžete užívať sieť so silným pokrytím a veľkou kapacitou. Tieto prívlastky nie sú vôbec prehnané, NETGEAR Orbi sme si porovnali s klasickým a populárnym routrom TP-LINK AC750.
NETGEAR Orbi som mal možnosť otestovať v dvojpodlažnom rodinnom dome, v ktorom bol hlavný router Orbi umiestnený na druhom poschodí a rovno pod ním je Orbi satelit. Štandardne je na mieste Orbi routeru vyššie spomínaný router, ktorého pokrytie nestačí na celý priestor domácnosti. NETGEAR Orbi ale tieto priestory zvláda pokryť bravúrne. Na miestach, kde sa signál z klasického routeru stráca, tam má Orbi plný signál a internet ženie takmer plnou rýchlosťou.
Pochváliť musím aj stabilitu siete, ktorá počas celého testu nezaváhala ani raz. Kým pri štandardných routroch je bežné, že ich z času na čas musíte z nejakého dôvodu reštartovať, Netgear Orbi bežal zhruba týždeň bez prestávky a bez jediného reštartovania.
Sieť môžete spravovať cez aplikáciu Orbi v ktorej získate rýchly prehľad o počte pripojených satelitov a zariadení. Ak sa náhodou na vašu sieť pripojí neželané zariadenie, jedným dotykom ho môžete zo siete vyhodiť. Ak naopak chcete pripojenie k sieti poskytnúť napríklad návšteve, cez aplikáciu môžete vytvoriť samostatnú hosťovskú Wi-Fi sieť, ktorej pridelíte vlastný názov a prístupové heslo.
Okrem hosťovskej siete môžete samozrejme v aplikácii upravovať aj nastavenia hlavnej siete. Tieto nastavenia sú ale obmedzené iba na zmenu názvu, hesla či metódy zabezpečenia. Poslednou položkou v menu aplikácie je rýchlostný test, ktorý zabezpečuje spoločnosť Ookla.
Ak si trúfate na pokročilejšie nastavenia, tie nájdete na štandardnej IP adrese cez webový prehliadač. Upravovať tu môžete asi všetko, čo sa na Wi-Fi sieti upravovať dá, teda nastavenia DNS, rodičovský zámok, časovač vypnutia a podobne. Rovnako, ako v aplikácii, aj tu nájdete možnosť do siete pridať ďalší Orbi satelit, ktorým rozšírite pokrytie siete. Pripojenie ďalšieho satelitu je rovnako jednoduché, ako počiatočné nastavenie. Ak by ste si aj nevedeli poradiť, celým procesom vás prevedie sprievodca pripojenia.
Ak v tomto momente už premýšľate, ako by ste si po dome rozmiestnili Orbi satelity, zrejme vás odradí cena. NETGEAR Orbi RBK50-100PES totiž stojí zhruba 450 €. Ak by ste si do siete chceli prikúpiť ešte jeden satelit, priplatili by ste ďalších 250 €. Hoci ide o plne funkčné a ideálne riešenie pre domácnosti, mohlo by byť aspoň o trochu cenovo dostupnejšie. To čo ale má NETGEAR Orbi robiť, robí skvelo a preto si zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.