Výhody
- minimalistický a elegantný dizajn
- jednoduché používanie a nastavenie
- integrácia Apple HomeKit
Nevýhody
- chýba podsvietenie displeja
- podpora len 2,4 GHz sietí
Je veľa ľudí, pre ktorých je pojem inteligentná domácnosť doslova strašiakom. Boja sa totiž zložitého nastavovania, problémov, ktoré môžu vzniknúť s kompatibilitou a podobne. Po mojej niekoľko mesačnej skúsenosti s inteligentným termostatom Netatmo Smart Thermostat musím povedať, že toto je nielen jeden z najkrajších, ale aj najjednoduchšie sa používajúcich termostatov v súčasnosti.
Za zapožičanie termostatu Netatmo chcem poďakovať spoločnosti SmarterHOME, kde si môžete testovaný termostat zakúpiť za cenu 169,00 €. Okrem neho však ponúka spoločnosť SmarterHOME aj množstvo iných riešení pre inteligentnú domácnosť.
Poďme však naspäť k termostatu Netatmo Smart Thermostat. Samotný termostat k vám príde v krabičke s pomerne bohatým obsahom. Okrem jednotky na ovládanie teploty nájdete v balení aj vysielač, ktorý sa pripája priamo na kotol, microUSB kábel pre aktualizáciu softvéru termostatu, adaptér pre priame pripojenie do zásuvky, samozrejme návody a tiež sadu farebných štvorčekov, ktorými môžete termostat oživiť.
Ja ho síce používam namontovaný na jednom mieste na stene, priamo v balení však nájdete aj zadnú stranu, po vložení ktorej môžete z termostatu vytvoriť bezdrôtový termostat do domácnosti.
Takto si ho budete môcť umiestniť kdekoľvek a regulovať tak nastavenú teplotu na základe hodnôt z inej miestnosti. Napríklad, ak máte pocit, že v obývačke je príliš zima, jednoducho si termostat prenesiete tam a bude vám regulovať teplotu podľa aktuálnych podmienok.
Samotná inštalácia nie je nijako prehnane náročná. Pomôžu vám v nej tak návody priamo v balení, ako aj vydarené videá uverejnené výrobcom na stránke YouTube.
Základným krokom je pripojenie riadiacej jednotky k vášmu kotlu, pričom sú podporované tak elektrické, ako aj plynové kotle. Riadiacu jednotku môžete pohodlne umiestniť na stenu prostredníctvom priložených skrutiek, prípadne prilepiť pomocou obojstrannej 3M pásky.
Ja som počas inštalácie použil pásku, keďže sa mi nechcelo vŕtať. Páska však na stene nedržala až tak pevne, ako som si myslel. Po niekoľkých dňoch riadiaca jednotka odpadla.
Istejšie tak budú určite skrutky. Pri inštalácii riadiacej jednotky musíte dbať aj na to, aby bola umiestnená v dostatočnej vzdialenosti od kovových prvkov. Zabránite tak interferencii rádiového signálu, ktorý je využívaný na komunikáciu medzi riadiacou jednotkou a termostatom samotným.
Celým procesom nastavenia termostatu, ako aj prvým programovaním vás bude sprevádzať aplikácia Energy, ktorá slúži nielen na prvotné nastavenie, ale aj následné ovládanie termostatu. Po spárovaní je potrebné už len umiestniť termostat niekde na vami vopred zvolenom mieste. Ja som ním nahradil termostat, ktorý som mal umiestnený na stene.
Pre tento prípad nájdete v balení aj malú podložku, pomocou ktorej môžete zakryť dieru v stene. Termostat následne umiestnite na montážnu dosku. Potešením je aj to, že nie je potrebné riešiť žiadne napájanie, keďže energiu si termostat berie z trojice AAA batérií, ktoré sú súčasťou balenia.
Výdrž batérií neviem ohodnotiť, keďže za necelé tri mesiace používania indikátor nabitia batérií neklesol ani trochu. Stav batérií môžete sledovať priamo v aplikácii. Ak by ich kapacita bola prinízka upozorní vás na to aj samotný termostat prostredníctvom ikony.
Práve vďaka napájaniu prostredníctvom batérií môžete termostat Netatmo Thermostat využiť aj ako mobilný termostat a umiestniť ho kdekoľvek vo vašom byte, alebo dome. Rádiový signál, ktorý termostat využíva na komunikáciu s riadiacou jednotkou má dosah 100 metrov.
Po stránke dizajnu je Netatmo Thermostat doslova poctou minimalizmu. Práve to je to, čo robí dizajn tohto termostatu tak unikátnym. Žiadne tlačidlá navyše, malý displej, elegantná biela farba.
Musím priznať, že ma dizajn termostatu oslovil. A to nielen mňa. Aj moja manželka, ktorá si bežne v domácnosti nevšíma rôzne gadgety, ktoré práve testujem sklonila pred dizajnom tohto termostatu pomyselnú pochvalu.
Jednoduchá krabička v tvare štvorca totiž nemá na sebe ani jedno tlačidlo. Na prednej strane je iba podlhovastý displej, ktorý využíva technológiu e-ink. Je teda extrémne úsporný v spotrebne energie. Bohužiaľ mu chýba podsvietenie, čo môže niekomu prekážať.
Keďže je aj tak primárne termostat ovládaný prostredníctvom aplikácie, osobne chýbajúce podsvietenie nepovažujem až za také veľké mínus. Výhodou však je, že termostat môžete používať s displejom vodorovne, ako aj horizontálne. Zobrazenie sa totiž automaticky prispôsobí natočeniu.
Ako tlačidlá pre rýchlu zmenu teploty pritom fungujú plochy pod a nad displejom. Nie sú to však dotykové plochy, ako by sa mohlo zdať, ale normálne tlačidlá. Takže pre zníženie nastavenej teploty jednoducho stlačíte časť pod displejom a budete počuť aj citeľnú odozvu.
Pre komunikáciu s okolitým svetom používa riadiaca jednotka Netatmo Thermostatu Wi-Fi pripojenie. To však pracuje len v 2,4 GHz sieti, takže ak máte doma 5 GHz sieť, nebude vám pripojenie fungovať. Samotná komunikácia medzi riadiacou jednotkou a termostatom je potom vykonávaná prostredníctvom rádiového signálu s dosahom 100 metrov.
Počas samotnej inštalácie postupne v niekoľkých krokoch vďaka aplikácii Energy nastavíte jednotlivé parametre vášho nového termostatu. Nechýba nastavenie komfortnej teploty, systému vykurovania a prvotné nastavenie programu, ktorý chcete používať pre vykurovanie.
Výhodou je to, že pri inštalácii si vytvoríte konto v službe Netatmo. Následne ak si aplikáciu nainštalujete do iného smartfónu a prihlásite sa prostredníctvom svojich údajov, nie je potrebné nič nastavovať. Okamžite máte k dispozícii svoje programové nastavenie, ako aj všetky informácie.
Inteligenciu termostatu Netatmo spoznáte už hneď po nastavení, keďže sprvoti budete mať k dispozícii iba režim regulácie teploty prostredníctvom Hysterézie. Kotol teda bude spínať po poklese pod stanovenú hodnotu a naopak po dosiahnutí teploty vykurovania vypne.
Je to najjednoduchší režim, ktorý môžete používať. Jeho nevýhodou je však pomerne vysoká oscilácia teploty okolo nastavenej hodnoty. Poteší však možnosť priameho zobrazenia grafu teploty v aplikácii prostredníctvom aplikácie.
Postačí nakloniť smartfón, alebo tablet nabok a vidíte nielen priebeh nameranej teploty, ale aj hodnoty nastavenej teploty, ako aj percentuálne hodnoty, ktoré signalizujú koľko percent z danej hodiny bol kotol zapnutý.
Vďaka tomuto zobrazeniu viete veľmi rýchlo a pomerne prehľadne zistiť, ako máte nastavené vykurovanie a či je potrebná zmena programu, alebo nastavených hodnôt. Až po niekoľkých dňoch až dňoch (v mojom prípade to trvalo cca desať dní) sa termostat niečo naučí o vašom vykurovacom systéme a ponúkne vám možnosť rozšírenej regulácie.
Tá spočíva v pravidelnom zapínaní kotla tak, aby došlo k minimálnym výkovom oproti nastavenej teplote. Systém dokonca bude vedieť, že ak máte nastavenú na noc nižšiu teplotu, kedy by mal začať kúriť, aby ste ráno v nastavenom čase dosiahli požadovanú teplotu.
Samozrejme základom nastavovania, ako aj riadenia samotného termostatu je už spomínaná aplikácia Energy, ktorá je dostupná pre smartfóny s OS Android a iOS. K nastaveniam však môžete pristupovať aj z počítača, prostredníctvom internetovej aplikácie Netatmo Energy.
Počas úvodného nastavenia sa vás sprievodca spýta na niekoľko otázok, ako napríklad aká je vaša komfortná teplota, kedy vstávate a kedy chodíte spať, či ostávate cez deň doma, alebo či cez víkend odchádzate mimo domova.
Na základe odpovedí na tieto otázky aplikácia vytvorí úvodný program vykurovania, ktorý môžete samozrejme meniť. Program bude obsahovať niekoľko zmien teplôt, ale aj štyri režimy nastavenia prevádzky. Základným režimom bude Komfort, následne máte k dispozícii režim Komfort+, ktorý ponúkne o niečo vyššie teploty, ak by vám bola zima. Tretím režimom je Noc pre nastavenie nočných teplôt a následne tu je ešte režim Eko pre šetrenie nákladov.
Teploty si môžete samozrejme ľubovoľne upraviť a dokonca pridať aj vlastné režimy. Tie využijete napríklad pri hlasovom ovládaní, keď môžete rýchlo aktivovať iný režim.
Poslednou dvojicou používaných režimov sú režim Preč, kedy sa kúrenie nastaví na minimálne hodnoty a nakoniec režim protimrazovej ochrany, ktorý bude udržovať teplotu len sedem stupňov.
Bez ohľadu na použitý režim môžete kedykoľvek aktivovať aj vlastnú teplotu. To sa hodí pre prípad ak budete cítiť chlad a radi by ste si na niekoľko hodín teplotu zvýšili. Štandardne toto zvýšenie trvá dve hodiny a potom sa termostat vráti do štandardného programu. V nastaveniach však môžete trvanie tohto manuálneho zvýšenia zmeniť. Teplotu môžete zmeniť tak prostredníctvom aplikácie, ako aj priamo tlačidlom na termostate.
A v čom spočíva tá výhoda termostatu Netatmo oproti iným riešeniam? Samozrejme je to hlavne jednoduchosť jeho nastavenia a používania, ktorú som vám popísal vyššie. To čím vám však môže termostat ušetriť nemalé náklady je jeho inteligencia. Kým bežný termostat, ktorý si naprogramujete začne kúriť až v momente, keď mu program určí, že je požadovaná iná teplota, Netatmo Thermostat na to ide inak.
Ak si nastavím nočnú teplotu na nižšiu hodnotu a povedzme ráno o šiestej chcem mať 23 °C, Netatmo vie, že má začať kúriť presne o štvrtej ráno, aby som v stanovený čas mal v dome svoju požadovanú teplotu.
Tieto časy štartu vykurovania navyše prispôsobuje aj vzhľadom k vonkajšej teplote. V bežnom prípade si vystačí s údajmi o polohe a pomocou aplikácie získa z predpovede počasia prostredníctvom internetu údaje o aktuálnej vonkajšej teplote. Takto dokáže prispôsobiť časy pre reguláciu teploty.
Samozrejme si môžete k svojmu termostatu Netatmo kúpiť aj externé čidlo, ktorým je meteostanica Netatmo. Údaje o teplote tak budú podstatne presnejšie. Aj keď ani v prípade získavania údajov z internetu sa realita od získaných údajov moc nelíšila. Väčšinou sa pohybovala na úrovni maximálnej odchýlky jedného °C.
S termostatom Netatmo Thermostat môžete navyše komunikovať aj prostredníctvom rozhrania Apple HomeKit. Kontrolu aktuálnej teploty, alebo nastavenie iného programu, či dočasnú zmenu teploty. Samozrejme rozhranie Apple HomeKit ani zďaleka neposkytuje také veľké možnosti nastavení a informácií, ako vlastná aplikácia Energy.
Ak však HomeKit podobne ako ja používate, príde vám možnosť zmeny teploty prostredníctvom Siri, či vďaka unifikovanému, aj keď nie tak vyladenému prostrediu aplikácie Home určite vhod.
Ako som sa mohol sám presvedčiť, termostat Netatmo Smart Thermostat je skutočne zaujímavým kúskom. Ponúka totiž unikátny minimalistický dizajn a hlavne inteligentné funkcie, s ktorými budete mať konečne svoje kúrenie pod plnou kontrolou. To, že vzhľadom na optimalizácie vo vykurovaní vám môže tento termostat ušetriť aj nejaké náklady navyše je už len čerešnička na torte.
Netatmo Smart Thermostat si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.