Reklama

Nenechajte útočníkom otvorené dokorán. Ako si zabezpečiť domáci router?

Zdroj | Thought Catalog
TECHBOX
Zdroj | Thought Catalog
Zdroj | Thought Catalog

Domácemu routru väčšinou venujeme pozornosť iba pri jeho zapájaní a občas neskôr, keď sa jeho reštartovaním pokúšame vyriešiť výpadok internetu. Často si však neuvedomujeme, že ide o vstupnú bránu do všetkých zariadení v našich domácnostiach a v mnohých prípadoch zároveň aj o najslabší článok v ich ochrane pred kybernetickými hrozbami zvonku. Ako to?

Časy, kedy bol v bežnej domácnosti nanajvýš jeden počítač priamo pripojený na internet prostredníctvom modemu, ktorý chránil nejaký antivírusový program, sú už dávno preč. Z roka na rok nám život uľahčuje čoraz viac šikovných zariadení, ktoré nás dokážu zabaviť, postarať sa o zjednodušenie každodennej rutiny, či dokonca za nás čiastočne pokryť starostlivosť o domácnosť.

K počítačom sa tak časom pridali tablety a smart hodinky, no výnimkou už v bežnej domácnosti nie sú ani smart kamery, robotické vysávače, inteligentné termostaty či kuchynské spotrebiče neustále pripojené na internet. Celá ich komunikácia s vonkajším svetom a z veľkej časti žiaľ aj ich zabezpečenie pritom stojí a padá na jedinom bode – vašom domácom smerovači, alias routri.

Pri počítačoch a smartfónoch sme si už zvykli na používanie hesiel, odtlačkov prstov či skenu tváre, ich pravidelné aktualizovanie či používanie antivírusovej ochrany a rovnaké návyky je dobré preniesť aj na ďalšie smart zariadenia a zariadenia internetu vecí (IoT), ak takú možnosť ponúkajú. Vstupnou bránou do vašej domácej siete je však váš router, ktorý by mal byť zároveň prvou prekážkou pre prípadné nástrahy zvonku.

Ako zabezpečiť router?

Ak ste si váš router iba priniesli z obchodu, zapojili a začali používať, je celkom možné, že medzi hrozbami a vašim súkromím stojí iba banálne prihlasovacie meno a heslo ako „admin – admin“, či „admin – password“. Ďalším častým problémom domácich routrov býva aj používanie zastaraného firmvéru, ktorý môže obsahovať bezpečnostné zraniteľnosti.

Prvým krokom pre zvýšenie zabezpečenia vašej domácnosti je tak zmena hesla potrebného pre prihlásenie sa do nastavení routru, no na škodu nie je ani občasná zmena hesla potrebného pre pripojenie sa k samotnej Wi-Fi sieti tak, aby ste boli chránení aj voči útokom z bezprostredného okolia. V oboch prípadoch by malo ísť o komplexné heslá unikátne vytvorené pre tento účel.

Zdroj | charlesdeluvio

Druhým krokom je aktualizácia firmvéru routru, ktorá vám umožní zaplátať prípadné bezpečnostné zraniteľnosti. Ideálne je, ak máte priamo v nastavení routru možnosť zapnúť si automatické aktualizácie. To isté platí aj pre všetky smart zariadenia vo vašej domácnosti, od kamier cez senzory až po spotrebiče pripojené k vašemu routru a teda aj k samotnému internetu.

Dokonalý dohľad nad sieťou

So stúpajúcim počtom zariadení v domácnosti, ako aj rastúcou komplexnosťou routrov a ich možných napadnutí, môže začať byť manuálny dohľad nad zabezpečením vašej domácej siete pomerne náročný. Súčasťou vybraných bezpečnostných riešení od spoločnosti ESET je preto nástroj Strážca siete, ktorý celú kontrolu nad domácou sieťou vykoná za vás.

Strážca siete dokáže otestovať váš domáci router a odhaliť prípadné zraniteľnosti, ako napríklad spomínané slabé heslá alebo zastaraný firmvér. Odhaliť však dokáže aj napadnutie vášho routru malvérom, potenciálne nebezpečnú konfiguráciu siete či škodlivé presmerovanie, ktorým sa môže útočník pokúšať o nenápadné odcudzenie vašich prihlasovacích údajov.

Popri kontrole samotného routru sa Strážca siete dokáže pozrieť aj na ostatné smart zariadenia vo vašej domácej sieti a upozorniť vás tak na prípadné zraniteľnosti a možné vylepšenia ich zabezpečenia. Sken celej domácej siete vám navyše umožní odhaliť zariadenia pripojené k vašej sieti bez vášho vedomia aj s možnosťou odhaliť, o aké zariadenie konkrétne ide prostredníctvom jeho názvu, IP alebo MAC adresy.

Na to, ako vyzerá takáto kontrola domácej siete v praxi, sa už môžete pozrieť v našom videu venovanom balíku všestrannej internetovej ochrany ESET Internet Security, ktorého súčasťou je okrem funkcie Strážca siete aj celý rad ďalších užitočných funkcií pre ochranu vášho zariadenia pred modernými nástrahami.

Funkcia Strážca siete je zároveň aj súčasťou prémiovej internetovej ochrany ESET Smart Security Premium, ako aj jednotného bezpečnostného riešenia ESET Family Security Pack, ktoré vám umožní ochrániť až 4 zariadenia vo vašej domácnosti po dobu 18 mesiacov od aktivácie. Viac informácií o týchto balíčkoch už nájdete na webovej stránke spoločnosti ESET.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.