Reklama

Nenechajte sa zmiasť nálepkou "Qi Ready, Samsung Galaxy S25 nemá magnety

Zdroj | Samsung
Stanislav Vinc
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Jednou z noviniek tohtoročnej série smartfónov Samsung Galaxy S25, je oficiálna podpora pre bezdrôtové nabíjanie Qi2. Magnetické nabíjanie aké má aj iPhone, zvyšuje efektivitu aj pohodlie bezdrôtového nabíjania smartfónov.

Problémom však je, že Samsung sa rozhodol tento štandard podporovať len z polovice. Aj keď sa Qi2 spolieha na magnety, do smartfónov novej série ich nezabudoval.

Bezdrôtový štandard Qi2 priamo nadväzuje na bezdrôtové nabíjanie MagSafe, ktoré integruje Apple do svojich smartfónov už od série iPhone 12. Oproti bežnému bezdrôtovému nabíjaniu, využívajú tieto nové štandardy okrúhlu zostavu magnetov, ktorá zabezpečuje presné prekrytie cievok, vďaka čomu zariadenie nie je potrebné pokladať na nabíjačku presne a pri nabíjaní tak nedochádza k energetickým stratám a prehrievaniu batérie. MagSafe a Qi2 navyše podporujú nabíjanie výkonom do 15 W, čo je trojnásobok oproti prvej generácii bezdrôtového nabíjania.

Obsah pokračuje pod reklamou

Smartfóny série Samsung Galaxy S25 štandard Qi2 z hľadiska tohto výkonu nabíjania podporujú, takzvaným Magnetic Power Profile (MPP), čiže kruhovou zostavou magnetov, však nedisponujú. Zároveň, bezdrôtové nabíjanie výkonom do 15 W podporovali už aj smartfóny minuloročnej série Galaxy S24. Jediné, čo teda Samsung pri novej sérii spravil je, že na ňu nalepil značku „Qi2 Ready“.

Smartfóny novej série sú na Qi2 skutočne pripravené, avšak iba v prípade, že na ne nasadíte obal, ktorý im na zadnú stranu doplní magnety. Samsung takéto obaly vo svojej oficiálnej ponuke príslušenstva samozrejme má, no ako upozorňuje portál Android Police, kvalitou za konkurenciou výrazne zaostávajú.

Na strane výrobcov príslušenstva 3. strán zas dochádza k problému, že nie všetci z nich sa obťažujú riadnym označením svojich obalov nálepkou „Qi2 Ready“. Niektoré z nich zdieľajú spoločný dizajn s obalmi pre iPhone a tak na nich figuruje nálepka MagSafe, iné zas svoje magnetické krúžka propagujú iba nápismi ako „kompatibilné s magnetickými nabíjačkami“ a podobne.

MagSafe a Qi2 sú skutočne šikovnými vylepšeniami pre pôvodne trochu nemotorné bezdrôtové nabíjanie. Tento štandard, hoci sa môže spočiatku javiť ako zbytočný, ocenia najmä vodiči, ktorí tak vo svojich vozidlách nemusia telefón neustále vkladať a vyberať z komplikovaných stojanov. Praktické sú však takéto magnetické nabíjačky aj na pracovných stoloch, kde môžete smartfón nabíjať vždy, keď ho nemáte v ruke a tiež na nočných stolíkoch, kde tak v tme nemusíte hľadať spravidla vždy niekde zapadnutú nabíjačku.

Samsung urobil v podpore Qi2 pri novej sérii svojich smartfónov mierny zmätok. Spoliehal sa zjavne na to, že väčšina používateľov si na svoj smartfón aj tak nasadí obal, v čom sa pravdepodobne nemýlil. Platí teda, že majitelia vlajkových lodí od Apple aj Samsungu, môžu aj v rámci jednej domácnosti spoločne nabíjať svoje smartfóny pomocou tých istých nabíjačiek, čo už tým pádom platí ako pre drôtové (USB-C), tak aj bezdrôtové nabíjanie MagSafe a Qi2, ktoré sú vzájomne kompatibilné.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.