- #Bezpečnosť na internete
- 7 min.
- 26.11.2024
Nenechajte sa nachytať, Black Friday vás napokon môže vyjsť poriadne draho
Zľavové šialenstvo s názvom Black Friday sa úspešne udomácnilo aj u nás a fakt, že sme si naň v posledných rokoch tak rýchlo zvykli, naplno využívajú aj kybernetickí podvodníci. Pozor si tak treba dávať nielen na zveličené zľavy, ale aj komplexnejšie nástrahy.
Chvíľka nepozornosti a nedostatočná ochrana vás žiaľ môže stáť desiatky až stovky eur. Ak ale budete na metódy podvodníkov pripravení, chytiť vás na návnadu sa im nepodarí.
Exkluzívne ponuky, ktoré si nenechajte ujsť
Stará známa zásada hovorí, že ak je niečo príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nebude. Aplikovať ju nie je na škodu aj v ére online nákupov a to najmä v aktuálnom období, kedy sa Black Friday výpredaje striedajú s predvianočným nákupným zhonom.
Zľavy v súčasnom období by síce mali dosahovať desiatky percent, no ak ide o zľavu na úrovni 50 – 90 %, ktorá je navyše dostupná jedinom e-shope, zbystrite pozornosť. Ak pri takejto extrémnej zľave navyše beží odpočet, podľa ktorého bude aktuálna cena platiť už len pár minút a k tomu sa pridá aj informácia, že si produkt okrem vás obzerá ešte XY ďalších nakupujúcich, radšej sa rovno otočte na päte.
Tieto metódy vo vás majú vyvolať pocit urgencie a hoci sa nemusí jednať rovno o kybernetický podvod, vo väčšine prípadov ide minimálne o nečestnú obchodnú taktiku. Pod tlakom máme tendenciu premýšľať priamočiaro a konať unáhlene, čo hrá do karát podvodníkom. Nezabudnite preto, že žiadna ponuka nie je natoľko jedinečná, aby ste si nemohli daný e-shop a jeho ponuku preveriť.
Ak ide o neznámy e-shop, prezrite si jeho hodnotenia na nezávislých portáloch, ktoré zbierajú recenzie na základe reálnych nákupov. Pozrite sa, či má e-shop na svojej stránke kontaktné a fakturačné údaje, sídlo a obchodné i reklamačné podmienky. Za pokus tiež stojí zadanie názvu e-shopu do internetového vyhľadávača, čím rýchlo zistíte, aké skúsenosti s ním majú ostatní nakupujúci. Možno práve takto včas zistíte, že by ste si aktuálnu zľavu e-shopu mali radšej nechať ujsť a nakúpiť inde.
Starý známy e-shop? Zbystrite pozornosť
Nech už na nás vyskočí akokoľvek lákavá zľava, pri e-shope, ktorý sme doposiaľ nepoznali, možno aj bez čítania predchádzajúcich riadkov spozorniete. Čo však urobíte, ak zbadáte perfektnú zľavu na vytúžený produkt na e-shope, v ktorom nakupujete pravidelne? Namiesto pozornej kontroly znakov podvodu už zrejme budete premýšľať, do ktorého výdajného miesta si objednávku necháte doručiť.
Kybernetickí podvodníci celkom radi a bežne využívajú v rámci online podvodov tzv. phishing, čo označuje metódu podvodu, v rámci ktorej sa od vás v mene dôveryhodnej spoločnosti pokúsia vylákať financie alebo citlivé údaje. Typickým príkladom phishingu sú podvodné správy, na ktorých výskyt zrejme pravidelne vídavate upozornenie v bankových aplikáciách. Opatrnosti však nie je nikdy dosť ani pri online nakupovaní.
E-shopový phishing môže mať niekoľko rôznych podôb. Tým prvým je, že útočníci skopírujú a napodobnia kompletne celý legitímny e-shop, ktorý poznáte. Celú objednávku, vrátane osobných a platobných údajov, tak zašlete namiesto skutočného e-shopu priamo podvodníkom.
Druhým spôsobom phishingu, je využitie jeho bezpečnostnej zraniteľnosti. Objednávku síce vytvoríte na legitímnom e-shope, no pri samotnej úhrade vás už útočníci presmerujú na falošnú platobnú bránu. Že niečo nie je v poriadku, si možno uvedomíte až po niekoľkých dňoch, keď zistíte, že legitímny e-shop vašu platbu či samotnú objednávku vôbec nezaznamenal.
Bezpečná už nemusí byť ani dobierka
Tretia metóda phishingu využíva fakt, že mnoho ľudí v našich končinách rado platí za online objednávky dobierkou, až keď sú si istí, že im bude objednávka doručená. Čoraz bežnejšou praxou je, že za dobierku môžeme zaplatiť aj online, keď už nás balík čaká na výdajnom mieste alebo je na ceste za nami kuriér. V takejto chvíli vám zvyčajne dopravca zašle e-mail alebo SMS správu s informáciami o zásielke aj s odkazom, kde môžete dobierku uhradiť.
Pri online nakupovaní, ako aj preberaní zásielok a platbách, si je dobré skontrolovať, či na URL adrese, kam vás reklama, odkaz či správa nasmerovali, nie je niečo podozrivé. Zhoduje sa názov adresy v prehliadači s názvom e-shopu, kde nakupujete? Nezmenil vám známy e-shop ponuku platobných metód? Sedí číslo zásielky pre platbu dobierky a jej výška s informáciami, ktoré vám poskytol e-shop? Nachádza sa tá lákavá ponuka, na ktorú ste sa preklikli z e-mailu či reklamy, na danom e-shope aj pri jeho priamej návšteve?
Podobných detailov, ktoré si je dobré všímať, je toľko, že je pomerne náročné si na všetky spomenúť aj za bežných okolností, nie to ešte počas aktuálneho nákupného ošiaľu a blížiaceho sa predvianočného zhonu. Dobré je mať preto okrem vlastnej opatrnosti a intuície medzi sebou a kybernetickými podvodníkmi ešte jednu vrstvu ochrany.
Moderné bezpečnostné riešenia, akým je aj ESET HOME Security, majú už v sebe zabudovanú anti-phishingovú ochranu, ktorá vás včas upozorní na detekciu podozrivej webovej stránky. Ideálne je, ak sa na takúto ochranu viete spoľahnúť nielen na počítači, ale aj smartfóne, prostredníctvom ktorých už dnes vykonávame väčšinu online nákupov.
Riešenie ESET HOME Security ponúka anti-phishingovú ochranu už od základnej úrovne Essential a to nielen na počítačoch s operačnými systémami Windows a macOS, ale aj tabletoch a smartfónoch s operačným systémom Android. Na ochranu pred phishingom pritom v rámci tohto riešenia nemusíte meniť žiadne návyky, ani sa učiť používať nejaké nové nástroje. Po prvotnom nastavení tejto ochrany už následne prebieha všetko automaticky a plne na pozadí.
Funkcia Anti-phishing zabudovaná do bezpečnostného riešenia od ESETu na pozadí kontroluje navštívené stránky a v prípade detekcie podozrivej stránky vás okamžite upozorní. Hľadať tak známky phishingu v takom prípade ani nemusíte, z návštevy stránky je v takej chvíli čas rovno vycúvať.
V najnovšej verzii navyše dokáže ochrana ESET Mobile Security pre Android takéto odkazy skontrolovať automaticky aj v prípade, ak sa na ne prekliknete z e-mailovej správy, četu, aplikácie sociálnej siete alebo hry. Nemusíte kvôli tomu ani meniť váš predvolený prehliadač. Ak je odkaz v poriadku, otvorí sa v prehliadači, ktorý preferujete.
Ochrana proti phishingu je pritom len jednou z mnohých nástrojov ochrany, ktoré ESET HOME Security ponúka. Pri online nakupovaní určite využijete aj dodatočnú funkciu Ochrana pri platbách či správcu hesiel, vďaka ktorému si budete môcť nastaviť pre vaše zákaznícke účty v e-shopoch unikátne heslá či 2-faktorovú autentifikáciu a udržať tak vaše osobné údaje v bezpečí. Viac o všetkých funkciách ESET HOME Security už nájdete priamo na webe www.eset.com.