Jav prelínania hraníc jednotlivých generácií mobilných technológií môžeme pozorovať už dlhšie. Menej výrazný bol tento rozptyl pri prechode zo sietí GSM/GPRS/EDGE na UMTS, čiže z 2G (presnejšie povedané z 2,5G) na 3G, ale pred príchodom LTE sa technológie 3G/HSPA poriadne pochlapili.
Hranice sa strácajú. Aspoň v úvode
Pokročilé siete HSPA (3,5G) tak ponúkajú porovnateľné rýchlosti (42 Mbit/s) ako prvá fáza sietí LTE. Hovoríme o rýchlosti sťahovania dát. Pri uplinku je už toto porovnanie viac naklonené novej generácii, ale pokrok umožnil 3G technológii koexistovať popri LTE.
Najnovší technologický prielom je výsledkom spoločnej snahy spoločností Ericsson, Telstra, Qualcomm Technologies a NETGEAR. Má za cieľ ponúknuť najlepšiu gigabajtovú sieť LTE a pripraviť priestor pre prechod na technológiu 5G.
4G na „steroidoch“?
Vývoj však pokračuje ďalej. Na aktuálne prebiehajúcom Svetovom mobilnom kongrese v Barcelone predviedol počas živej ukážky Ericsson spoločne s partnermi Telstra, Qualcomm Technologies a NETGEAR prenosové rýchlosti 2 Gbit/s . Demonštrácia ukázala, že aj v sieťach LTE je možné dosiahnuť rýchlosť, ktorá je už „zo sféry“ 5G.
Pravda, použila sa pritom „trochu“ masívnejšia časť spektra, keď prenos v rámci testu prebiehal na piatich kanáloch so šírkou 20 MHz a navyše využíval technológiu 4×4 MIMO a kódovanie 256 QAM. Pripojenie teda prebiehalo na 20-tich streamoch súčasne.
Pre porovnanie, prvý 5G čip predstavený na MWC 2018, Huawei Balong 5G01, by mal poskytovať rýchlosť sťahovania porovnateľných 2,3 Gbit/s.
Testovanie sa uskutočnilo pomocou nového komerčného čipu Qualcomm Snapdragon X24 LTE, ktorý je prvým modemom LTE kategórie 20 podporujúcim rýchlosť sťahovania až 2 Gbit /s. Zároveň je prvým čipom postaveným technológiou FinFET so 7 nanometrovým výrobným procesom.
Výkonný viceprezident a generálny manažér divízií sietí 4G/5G a priemyselného internetu vecí v spoločnosti Qualcomm Wireless Serge Willenegger k tomu povedal:
„Dosiahnutím tohto významného míľniku pomáhame operátorom naplno mobilizovať ich spektrá a maximalizovať kapacitu gigabitových sietí LTE. Výrobcom mobilných zariadení umožňujeme predstaviť nové služby, ktoré by podľa očakávaní mali v blízkej budúcnosti ponúkať siete 5G.“
Dosiahnutie špičkovej rýchlosti umožnilo aj zariadenie Baseband 6630 od spoločnosti Ericsson, systém Radio 4415 a najnovší sieťový softvér Gigabit LTE.
Počas živého testovania bola dosiahnutá rýchlosť 2 Gbit/s prostredníctvom agregácie intervalu spektra s celkovou šírkou 100 MHz (5×20 MHz) v pásmach 1, 3 a 7 s použitím mobilného routeru NETGEAR Nighthawk, vybaveného uvedeným modemom Qualcomm Snapdragon X24 LTE.
5G to bude mať jednoduchšie
Nové limity LTE-A prinesú používateľom a operátorom mobilných sietí možnosť dosiahnuť skúsenosť so službami na báze extrémne rýchlych dátových prenosov, aké o 2 roky ponúknu aj siete 5G.
Vysoké rýchlosti však ani v tomto prípade nebudú „zadarmo“. Základným predpokladom na ich dosiahnutie je agregácia pomerne širokého frekvenčného spektra, ktoré nemusí mať každý operátor k dispozícii. Navyše pokrytie územia na rôznych frekvenciách je značne nehomogénne, takže lokalít, ktoré budú vyhovovať pre takúto agregáciu bude podstatne menej oproti pokrytiu bežnou sieťou LTE.
Siete 5G, ktoré budú kombinovať rôzne oblasti spektra v licencovaných, aj nelicencovaných pásmach, vrátane milimetrových vĺn, to budú mať podstatne jednoduchšie.
O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.