S rastúcou popularitou kryptomien rastú aj hrozby s nimi spojené, ako napríklad ich nelegálna ťažba. Podľa najnovšieho prieskumu sa počet používateľov, ktorí boli napadnutí softvérom na ťažbu kryptomien, zvýšil medziročne z 1,9 milióna na 2,7 milióna.
Rozvíjajúce sa trhy a používatelia sú pre hackerov ľahkým cieľom. Softvér, ktorý ťaží kryptomeny je pre nich jednoduchým spôsobom zárobku, ktorý si používateľ ani nevšimne. Tieto zistenia vyplývajú z výročnej správy spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá sa venuje mapovaniu ransomvéru a iných škodlivých programov spojených s ťažbou kryptomien v období rokov 2016 až 2018.
Aj keď ťaženie kryptomien, tzv. minning, je z časového hľadiska náročné a menej výhodné ako tomu bolo pred pár rokmi, kombináciou viacerých počítačov, na ktorých nelegálna ťažba prebieha, môže priniesť pravidelný zisk.
Podľa správy, počet počítačových kryptominerov stále rastie. Celkový počet používateľov, ktorí narazili na túto formu ťažby, vzrástol z 1 899 236 v rokoch 2016 – 2017 na 2 735 611 v sledovanom období 2017 – 2018. Rovnako rastie používanie mobilných minerov.
„Dôvody týchto zmien vo svete kybernetických hrozieb sú jasné. Pre kyberzločincov je ransomvér nápadný a riskantný spôsob zarábania peňazí, keďže priťahuje pozornosť médií a štátu. Model ťažby kryptomien sa oproti tomu ľahšie aktivuje a je stabilnejší – zaútočíte na svoje obete, diskrétne budujete kryptomenu s využitím výkonu procesora alebo grafickej jednotky zariadenia a potom ju legálnou transakciou prevediete na reálne peniaze“, poznamenáva Anton Ivanov, bezpečnostný expert z Kaspersky Lab.
Firma Kaspersky Lab vydala v rámci správy aj niekoľko užitočných opatrení, ktoré znižujú riziko ransomvéru a zabezpečujú ochranu pred minermi.
- Narábajte opatrne s prílohami alebo správami od neznámych ľudí. V prípade pochybností ich neotvárať.
- Pravidelne zálohujte dáta.
- Pravidelne aktualizujte softvér na všetkých zariadeniach, ktoré používate. Ak chcete zabrániť minerom zaútočiť na zraniteľné miesta, používajte nástroje, ktoré automaticky tieto miesta detekujú a stiahnite a nainštalujte ich opravy.
- Pre lepšie zabezpečenie sa odporúča používať bezpečnostné riešenie pre koncové body, ktoré je vybavené detekciou správania a je schopné odvrátiť škodlivé akcie.
- Neprehliadnite menej zrejmé ciele, ako sú POS terminály a dokonca aj predajné automaty. Ako sa ukázalo, dokonca aj taký typ zariadenia ako EternalBlue môže byť zneužitý na ťažbu kryptomien.
- Vzdelávajte svojich zamestnancov a IT tímy, uchovávajte citlivé údaje oddelene, obmedzte prístup ku kľúčovým dokumentom a všetko zálohujte.
- Na záver nezabúdajte, že používanie ransomvéru je trestný čin. Informujte o tom miestne orgány činné v trestnom konaní.