Koncom letných prázdnin sme spustili náš nový seriál Nehlúpnime, ktorý má jasne ukázať, že internet nie je len o polarizácii spoločnosti, ale že je tu aj na to, aby nás niečo naučil.
V tomto seriáli sa chceme venovať internetovým stránkam, médiám, YouTube kanálom, podcastom, instagramovým účtom, ale aj infuencerom, ktoré a ktorí majú čo povedať nielen v technologickom svete.
Tento článok je súčasťou seriálu Nehlúplime!, v ktorom sa snažíme približovať to dobré a múdre na internete.
Moji kolegovia vám už prezentovali niečo, čo je pre mnoho ľudí skutočne náučné, bol to napríklad Vedátor, ktorý je aj Top influencer za rok 2024 a mnoho ďalších. Dnes sme vybrali ale niečo zo zahraničnej tvorby, a to YouTube kanál SciShow.
Ide o populárny YouTube kanál, ktorý sa zaoberá vedeckými témami a prináša ich divákom v zrozumiteľnej, zábavnej a pútavej forme. Kanál bol spustený v roku 2012 a je jedným z najúspešnejších projektov bratov Hanka Greena a Johna Greena, ktorí stoja aj za ďalšími známymi vzdelávacími kanálmi, ako je CrashCourse.
SciShow skúma neočakávané. Ponoríme sa do vedeckých predmetov, ktoré vzdorujú našim očakávaniam a robia nás ešte zvedavejšími!
Vo svojich videách sa kanál venuje témam ako biológia, fyzika, chémia, astronómia, psychológia, medicína a ekológia. Videá sú pomerne krátke, v rozmedzí 5 až 10 minút, počas ktorých moderátor danú tému prezentuje. Častokrát sa využívajú aj animácie. Videá sú síce v angličtine, ale pomerne dobre funguje generovanie automatických tituliek aj do slovenčiny.
SciShow má okrem bežných epizód aj niekoľko špeciálnych formátov, a to SciShow News, Quick Questions, SciShow Kids a SciShow Space. Nové videá pritom vychádzajú takmer každý deň.
Na Facebooku má 445-tisíc sledovateľov, na Instagrame je to 150-tisíc fanúšikov, na TikToku 1 milión podporovateľov, na X je to 116,6-tisíc sledovateľov a na YouTube je to 8,11 milióna odberateľov s tým, že tam bolo zatiaľ publikovaných viac ako 3 800 videí. Týchto tvorcov môžete podporiť aj na platforme Patreon.