Už od minulého roka vám pravidelne prinášame celkom nový seriál Nehlúpnime, v ktorom každý týždeň predstavujeme čosi alebo kohosi, čo a koho sa oplatí sledovať. Nech nehlúpneme z toho mixu väčšinou hlúpostí, ktorých je plná sociálna sieť s modrým logom.
Venovali sme sa už viacerým zaujímavým projektom, za zmienku stojí Kurzgesagt, Vedátor, biologička Lucia Ciglar s projektom Kreslím vedu, youtuberke Sandre Svitekovej, ktorá tvorí YouTube kanál Dejepis inak a mnoho iných.
Tento článok je súčasťou seriálu Nehlúplime!, v ktorom sa snažíme približovať to dobré a múdre na internete.
Dnes sa pozrieme na špeciálnu súčasť svetoznámej Khan Academy určenej pre deti takmer všetkých vekových kategórií – Khan Academy Kids. Síce sa odporúča, aby sa deti s tabletmi či smartfónmi stretávali v útlom veku čo najmenej, no ak ich dokážu naučiť podstatne viac ako nedigitálne zariadenia, tak prečo nie. Navyše „hranie sa“ s tabletom nemá byť na niekoľko hodín. Vzdelávanie s Khan Academy Kids je len na niekoľko desiatok minút.
Prečo ale vôbec spomínam tablet či smartfón? Khan Academy Kids je totiž mobilná aplikácia, v ktorej sa môžu deti od dvoch rokov (ba aj mladšie) učiť nové veci veľmi jednoduchou a interaktívnou formou.
Medzi ne patrí nielen písanie a počítanie, teda matematika a jazyk, ale tí najmenší si môžu zlepšiť aj koordináciu, logiku či všímavosť. Všetko je pritom robené hravou formou s viacerými kreslenými postavičkami, ktoré deti sprevádzajú všetkými úlohami.
Nevýhodou, no zároveň aj výhodou je, že Khan Academy Kids je v anglickom jazyku. Deti síce nemusia rozumieť úlohám (tie sú zväčša zadávané hovoreným slovom), no vy im ich viete preložiť a tak sa deti vedia zároveň nenápadne a pomaličky učiť angličtinu. A vy s nimi.
Ďalšou výhodou je, že v appke môžete mať viaceré účty, takže s jednou appkou môžu pracovať aj viacerí, teda viac vašich ratolestí. Plusom môžu byť aj rozprávky, ktoré môžu deti buď počúvať, alebo aj postupne čítať a učiť sa tým čítať.
Khan Academy Kids je dostupná pre operačné systémy Android, iOS, ale aj Amazon Fire. Za appkou stojí spomínaná svetoznáma Khan Academy, ale aj špecialisti z univerzity v Stanforde. Aplikácia je úplne zadarmo, takže si ju môžete vyskúšať pokojne aj na smartfóne a ak vaše deti chytí, môžete im kúpiť cenovo dostupný detský tablet. Nezabudnite ale, aby tablet pre ne nebol náhradou bežného hrania.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.