Už od minulého roka vám pravidelne prinášame unikátny seriál Nehlúpnime, v ktorom každý týždeň predstavujeme čosi alebo kohosi, čo a koho sa oplatí sledovať. Nech nehlúpneme z toho mixu väčšinou hlúpostí, ktorých je plná nielen sociálna sieť s modrým logom.
Venovali sme sa už viacerým zaujímavým projektom, za zmienku stojí Kurzgesagt, Vedátor, biologička Lucia Ciglar s projektom Kreslím vedu, youtuberke Sandre Svitekovej, ktorá tvorí YouTube kanál Dejepis inak a mnoho iných.
Tento článok je súčasťou seriálu Nehlúplime!, v ktorom sa snažíme približovať to dobré a múdre na internete.
Dnes sa pozrieme na unikátny vyhľadávač, za ktorým stojí gigant Google. Nazýva sa Google Scholar, alebo po našom Google Študovňa. Ide o špeciálny vyhľadávač, ktorý indexuje vedecké a akademické materiály z celého sveta, vrátane Slovenska.
Takže aj keď neviete po anglicky či neovládate iný cudzí jazyk, stále v Google Scholar viete nájsť pomerne dosť informácií z vedeckých publikácií v našom materinskom jazyku. Aj vďaka tomu si viete naštudovať materiály, o ktorých sa možno bežne nehovorí, no stoja za nimi vedci s prepracovanými výskumami alebo detailnými poznatkami z danej oblasti.
Toto nie je vysoká škola života, ale reálne vedecké materiály a články, ktoré posudzovali odborníci. Google Scholar združuje aj výskumné práce od študentov magisterského a doktorandského štúdia, ale aj akademické knihy a zborníky. V Google Scholar nájdete aj najrôznejšie príspevky z vedeckých konferencií, technické správy či informácie o patentoch.
Google Scholar, resp. Google Študovňa sú extrémne jednoduché na používanie. Rozhranie je podobné tomu aké poznáme z klasického vyhľadávača Google. Do vyhľadávacieho poľa stačí zadať kľúčové slovo a Google Scholar vám vypíše všetky relevantné informácie k danej téme.
Okrem toho si viete v dátach vyhľadávať aj podľa roku, takže ak hľadáte niečo z konkrétneho roku, viete si výsledky zobraziť aj inak. Vo výsledkoch si viete zahrnúť aj patenty či samostatné citáty. Zárove viete vyselektovať iba skontrolované a overené články, vďaka čomu sa dostanete k informáciám, ktoré sú naozaj overené, nie iba publikované (napríklad iba práce od študentov).
Vyhľadané informácie si viete pomocou označenia hviezdičkou pod každým výsledkom aj uložiť. Študentov zas môže zaujať tlačidlo Citovať, ktoré zobrazí detailné informácie o autoroch. Ďalším tlačidlom sa viete dostať k súvisiacim článkom, takže ak narazíte na presne to, čo hľadáte, viete si dodatočne k danej téme nájsť množstvo ďalších materiálov. Zaujímavosťou je možnosť otvorenia vybraných autorov kliknutím na ich meno. To vám otvorí profil autora, v ktorom nájdete počty citácií jeho výskumov a dát, jeho spoluatorov a množstvo ďalších užitočných informácií.
Hoci je tak Google Scholar ideálna pre študentov stredných a hlavne vysokých škôl, učiť sa človek môže celý život a takto si overiť informácie, s ktorými sa stretáva v bežnom živote, aj na sociálnych sieťach. To pre prípad, že vás niekto vyzve, že k vášmu tvrdeniu veľmi nutne potrebuje nejakú štúdiu. Nájsť potom relevantnú a vedecky podloženú štúdiu je otázkou pár sekúnd. Nezabúdajte, nehlúpnime!