Koncom prázdnin sme spustili náš nový seriál Nehlúpnime, ktorý má jasne ukázať, že internet nie je len o polarizácii spoločnosti, ale že je tu aj na to, aby nás niečo naučil.
V tomto seriáli sa chceme venovať internetovým stránkam, médiám, YouTube kanálom, podcastom, instagramovým účtom, ale aj infuencerom, ktoré a ktorí majú čo povedať nielen v technologickom svete.
Tento článok je súčasťou seriálu Nehlúplime!, v ktorom sa snažíme približovať to dobré a múdre na internete.
Moji kolegovia vám už prezentovali niečo, čo je pre mnoho ľudí skutočne náučné, bol to napríklad Vedátor, ktorý je aj Top influencer za rok 2024 a mnoho ďalších. Dnes sme vybrali ale niečo zo zahraničnej tvorby, a to YouTube kanál Veritasium.
Za týmto kanálom stojí austrálsky fyzik a vedec Derek Muller, ktorý ho založil ešte v roku 2011. Vo svojich videách sa zameriava na rôzne fyzikálne javy, ktoré zväčša predvádza priamo na experimentoch. Témy zahŕňajú fyziku, chémiu, biológiu, technológie a rôzne ďalšie oblasti vedy a vzdelávania.
Názov tohto kanálu pochádza z kombinácie latinských slov veritas (pravda) a -ium (koncovka často používaná pri pomenovávaní chemických prvkov), čím symbolizuje element pravdy.
Prvok pravdy – videá o vede, vzdelávaní a všetkom, čo ma zaujíma.
Videá sú profesionálne spracované s dôrazom na vizualizácie, čo robí celý kontent zábavným a pútavým. Okrem toho vo videách niekedy spolupracuje s vedcami, aby divákom priniesol najnovšie poznatky.
Medzi najzaujímavejšie videá patria napríklad The World’s Roundest Object, kde Derek Muller vysvetľuje, ako presné meranie gule súvisí s definíciou kilogramu alebo Why Does Time Exist?, kde skúma čas ako fyzikálny koncept.