Reklama

Nehlúpnime! Fakty si je možné overiť doslova za pár sekúnd, vďaka AI

Stanislav Vinc

Vedecké štúdie máme vďaka verejným online publikačným portálom na dosah prstov. Povedzme si však úprimne, len málokto už má čas a chuť ich aj skutočne čítať. Odpovede tak často hľadáme skratkovito cez nadpisy, perexy a bulvárne články, ktoré zdrojové štúdie často príliš zjednodušujú alebo priam prekrúcajú.

V dobe najväčšieho rozmachu dezinformácií a hoaxov tak na pomoc prichádza šikovný nástroj postavený na umelej inteligencii, vďaka ktorému si môžete informácie overiť za pár sekúnd a ľudskou rečou.

Consensus je nový online vyhľadávač, ktorý na rozdiel od celého internetu, vyhľadáva informácie iba vo vedeckých štúdiách, ktoré prešli procesom nezávislého hodnotenia. Samozrejme, obmedziť vyhľadávanie iba na knihy a štúdie, dokáže už roky aj Google Študovňa. Práve tu však do hry nastupuje AI.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na rozdiel od Google, môžete do vyhľadávacieho poľa nástroja Consensus napísať vašu otázku ľudskou rečou. Napríklad vás tak môže zaujímať, či ranné slnečné svetlo zlepšuje náladu, či magnézium zlepšuje spánok alebo či zvyšovanie minimálneho platu spôsobuje nárast nezamestnanosti.

Vašu otázku napísanú do vyhľadávacieho podľa, Consensus porovná so svojou databázou vedeckých prác a štúdií. Nemusíte sa však báť, tie samozrejme nemusíte čítať. Vo výsledkoch vyhľadávania vám nástroj zobrazí už priamo odpoveď na vašu otázku v podobe súhrnu štúdie aj s hodnotením, či jej výsledok vašu otázku potvrdzuje, neguje alebo je jej výsledok neurčitý.

Consensus je postavený na jazykovom modeli GPT od spoločnosti OpenAI, ktorý je podobne ako ostatné veľké jazykové modely, náchylný vymýšľať si fakty. V tomto prípade je však model využívaný iba na spracovanie vašej otázky, analýzu textu a vytvorenie sumáru, ktorý priamo vychádza z textov niekoľkých analyzovaných vedeckých štúdií. Problémy typické pre AI sme tak pri používaní služby nezaznamenali.

Keď sme službu testovali ešte pred rokom, otázky do nej bolo potrebné písať v anglickom jazyku. Dnes už Consensus ovláda 33 jazykov vrátane niekoľkých susedných a keďže GPT všeobecne nemá žiaden problém so slovenčinou, malo by byť len otázkou času, kedy sa k ním pridá aj slovenčina.

V súčasnosti je možné službu využívať bezplatne na 10 Pro analýz s pomocou GPT-4, získanie 10 zhrnutí a 10 dátových „výcucov“, v rámci ktorých vám AI zo štúdie vyextrahuje tvrdé dáta o metodike, veľkosti vzorky či meraných výsledkoch. Ak by ste potrebovali službu používať neobmedzene, napríklad pri štúdiu alebo tvorbe vlastnej práce, za verziu Premium zaplatíte 11,99 dolára mesačne alebo 108 dolárov ročne.

Pozrite si

Bez detektorov deepfake sa už zrejme nezaobídeme. Stanú sa súčasťou video apiek?

Consensus sa už údajne osvedčil aj vo vedeckých kruhoch a na univerziách, kde je využívaný napríklad na Berkley, Stanforde, MIT, Harvarde, ako aj v organizáciách ako je NASA, IEEE či NAS. Ak chcete, aby medzi nich patrila aj vaša škola či organizácia, môžete Consensus kontaktovať so záujmom o získanie špeciálnej akademickej licencie

Pokiaľ napríklad aktuálne pracujete na svojej školskej záverečnej práci, na tú krátku dobu sa vám určite oplatí aj verzia Premium, ktorá vám výrazne uľahčí proces zbierania a overovania informácií najmä pri práci na teoretickej časti. V takomto prípade určite skúste využiť 40 % zľavu pre študentov, ktorú možno získať aj zaslaním ľubovoľného dôkazu o študentskom statuse zákazníckej podpore služby.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.