Reklama

Nechce sa vám písať? Diktujte

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Počas shutodownu mnohí z vás zistili, že píšu omnoho viac, ako kedykoľvek predtým. Jedna možnosť je naučiť sa písať všetkými desiatimi, druhá diktovať a nechať prevod reči na text smart zariadeniu. Ako na to?

Možností je, ako to už v dnešnej dobe býva, viac. Záleží na tom, aký operačný systém používate. Zamerali sme sa len na natívnu podporu zadávania textu hlasom.

Windows

Najpoužívanejší operačný systém na svete umožňuje diktovanie na každom počítači s Windows 10, netreba vám preto nič sťahovať ani inštalovať. Ak chcete začať diktovať, vyberte textové pole kde sa má text zaznamenávať a stlačte klávesy s logom Windows + H. Keď chcete zastaviť funkciu diktovania, povedzte stop dictation.

Ak používate tablet, alebo zariadenie s dotykovou obrazovkou, ťuknite na ikonu mikrofónu, ktorú nájdete na klávesnici a môžete začať diktovať. Proces diktovania ukončíte opätovným ťuknutím na mikrofón, alebo príkazom stop dictation.

Funkcia zadávania textu hlasom nepodporuje slovenský jazyk.

Pozrite si

Ako sa počas shutdownu naučiť písať všetkými desiatimi?

macOS

Aj operačný systém pre počítače Apple podporuje diktovanie textu. Diktovanie sa dá spustiť kdekoľvek, kde sa môže zadávať text. Aktivuje sa dvojitým stlačením klávesy Function, resp. Command.

Ak vám diktovanie nefunguje, pozrite si, či máte túto funkciu aktivovanú. Prejdite do Nastavenia > Jazyk a región > Nastavenia klávesnice > Diktovanie.

Funkcia zadávania textu hlasom podporuje slovenský jazyk.

Android

Funkciu zadávania textu hlasom umožňuje aj Android. Mala by fungovať všade, kde sa dá zadávať text, líšiť sa to môže od modelov smart zariadení a ich softvérovej nadstavby.

Opäť je to jednoduché: otvorte textové pole v aplikácii, kde chcete zadávať text hlasom a kliknite na ikonu s mikrofónom.

Funkcia zadávania textu hlasom podporuje slovenský jazyk.

iOS a iPadOS

Podobne ako v Androide, aj v mobilných zariadeniach od Apple nájdete podporu zadávania textu hlasom. Na jej aktiváciu stačí stlačiť ikonku s mikrofónom.

Funguje to, na počudovanie veľmi dobre, aj v iPadOS. Na obrázku dole vidíte ukážku zadávania textu v aplikácii Pgaes.

Funkcia zadávania textu hlasom podporuje slovenský jazyk.

Pozrite si

Ako jednoducho telefonovať a robiť videohovory cez internet?

Ako vidíte, zadávanie textu hlasom nie je nič zložité, zaujímavejšie to môže byť v praxi, ktorá vám určite prinesie viacero úsmevných „preklepov“. Takýmto spôsobom môžete nielen četovať, ale aj napísať román o tom, ako ste zvládali korona-karanténu. Otázkou však je, či pri četovaní nie je rozumnejšie namiesto diktovania textu a odosielaním radšej priamo nezavolať dotyčnej osobe.

V našej špeciálnej rubrike SHUTDOWN vám každý deň prinášame rôzne tipy, rady a odporúčania na trávenie času počas (ne)dobrovoľnej domácej karantény.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.