Reklama

Ako zamaskovať drahý fotoaparát pred cestou do neznáma?

Števo Porubský

Dnes už pomerne často cestujeme do krajín, do ktorých sme pred rokmi ani nevkročili. Nielen kvôli ich vzdialenosti a teda i vysokým nákladom na dopravu, ale aj kvôli ich politickej či sociálnej situácii. Práve tie sú dôvodom i preto, aby sme pri pobyte v nich dbali na zvýšenú bezpečnosť. Dnes vám poradíme, ako si zamaskovať drahú fototechniku, aby zbytočne nelákala drobných zlodejov.

K zamaskovaniu techniky ma inšpirovala naša nedávna cesta do Mexika, od ktorej som síce neočakával najhoršie, ale človek nikdy nevie. Nemôžem povedať, že cesta bola nejako nebezpečná, to ani náhodou. Len som akosi nechcel „provokovať“ možných zlodejíčkov, navyše sme mali ísť aj cez miesta mimo turistických miest. Na vyše 2 týždne som totiž so sebou niesol najnovší Nikon Z 7 s objektívom 24-70mm a celkovou cenou okolo 4 000 €.

Ako teda zamaskovať fotoaparát, aby nebolo všetkým už z diaľky jasné, že ten kúsok nestojí pár stovák?

Stačia vám iba dve veci – čierna izolačná páska pre elektrikárov a nožničky…

Základ je zakryť logo výrobcu. To býva zväčša to najviditeľnejšie, hlavne pri fotení, kedy si foťák prikladáte k oku, alebo držíte pred sebou. Biele logo Nikon je takto výborne skryté.

Pozor však na to, aby ste páskou nezakryli otvory pre mikrofóny. V prípade Nikonu Z 7 sú z oboch strán.

Pokračujeme prelepením číslovania na objektíve. Aj tieto výrazné biele čísla vedia informovať o tom, čo máte nasadené na malom aparáte.

Pre lepšiu výdrž pásky na objektíve, ktorý budem chytať a otáčať ním deň čo deň, som páskou obtočil viacnásobne. Nehrozí tak, že sa po dvoch-troch dňoch tropických teplôt stiahne dole.

Netreba zabudnúť ani na ďalšie výrazne popisy na objektíve. Nikkor S je značka top skiel, znalí by mohol vedieť, že tento kúsok má cenu cez tisícku. Aj tu je nutné dávať pozor na to, aby ste nezalepili posuvník pre prepínanie automatického a manuálneho ostrenia. O čosi viac sa s objektívom vyhráte ak má navyše aj stabilizáciu a ďalšie ovládače.

Samozrejme, zakryť je nutné aj názov fotoaparátu. Aj tu som použil dve vrstvy, aby prelepenie vydržalo celú cestu.

Trošku už vyšší extrém je prelepenie ďalších častí. V tomto prípade som zalepil celý predný grip, vrátane dvierok pamäťovej karty. Tú som vyťahovať nemal v pláne, keďže ide o XQD kartu, dáta z aparátu som mal v pláne prenášať do počítača výhradne cez USB-C port.

Priznám sa, že toto som dal dole ešte pred samotnou cestou. Prekryť malý červený pásik na bočnej strane, no ten bude aj tak väčšinou prekrytý rukou.

Prelepiť sa oplatí aj logo značky na kryte objektívu. V tomto prípade je síce čierne, ale často býva aj výrazné biele.

Páskou som prelepil aj koľajničky na príslušenstvo, žiadne som aj tak so sebou neniesol, no v tomto prípade je dôležitejšie čosi iné – ak nechcete pútať pozornosť, nikdy, ale nikdy so sebou nenoste pútko od výrobcu. Veľký nápis Nikon Z a logo Nikon jasne hovoria o tom, čo za technika sa vám hompáľa na pleci či krku. Radšej stavte na pútko tretej strany.

Pútko ale každopádne odporúčam, bez neho hrozí, že vám môže fotoaparát z ruky vypadnúť a môže sa zničiť. Potom vám ostane na fotenie výletu či dovolenky tak maximálne už len smartfón a všetci vieme, že kvalita z mikroskopických snímačov v smartfónoch nestojí za veľa…

V prípade, že so sebou budete niesť viacero objektívov či iné príslušenstvo, určite ich ponesiete v nejakom fotobatohu či fototaške. Aj tie by mali byť čo najmenej nápadné, aby nelákali zlodejov.  

Všetko je pripravené, hor sa na cesty…

Cestu do Mexika sme už stihli absolvovať a musím povedať, že báť som sa nemusel vôbec. Aj keď sme sa ocitli uprostred Yucatanu v malej dedinke či mestečku, nikdy sme nemali pocit, že by sme sa mali báť o seba či svoj majetok. Pocit bezpečia sme ale mali aj na preľudnených pamiatkach či pokojných plážach Playa Maya.

Zamaskovanie čiernou páskou vydržalo ale bez problémov viac ako dvojtýždňovú cestu. Po návrate som pásky dal z testovacieho aparátu dole a na moje prekvapenie na ňom neostalo žiadne lepidlo z pásky. Obávam sa ale, že ak by ostala páska na technike dlhšie (mesiac, dva-tri), lepidlo z pásky by už mohlo zanechať na nej stopy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.