MacBook Pro je ako krásna žena, všetko je s ním super, keď ho máte so sebou, vzbudí zaslúženú pozornosť a odvedie výbornú prácu – akurát je strašne nepraktický. Daňou za jeho ladný dizajn a štíhlosť je menej portov, ako potrebujeme.
MacBook Pro má v sebe dokopy štyri USB-C porty, z čoho sa jeden využíva aj na napájanie. MacBook Air a 12-palcový MacBook má len dva takéto porty. HDMI výstup, port pre SD kartu či pripojenie internetu cez Ethernet je pre nové MacBooky hudbou minulosti.
Napriek tomu si vieme poradiť a rozšíriť konektivitu akéhokoľvek MacBooku vybaveným USB-C portom. Riešenie ponúka množstvo výrobcov, značkových aj neznačkových. Medzi značkových môžeme zaradiť Satechi, Hyper, LMP, Moshi a ďalšie. V redakcii používame rôzne modely, ale jeden je predsa len ešte o čosi lepší a všestrannejší. Ide o Hyperdrive od spoločnosti Hyper.
USB-C Hub + 7,5W Wireless Charger
Hyperdrive je univerzálne zariadenie, ktoré sa pohodlne pripojí k MacBooku (no nielen k nemu). Z jedného konektoru tak používateľ získa bezdrôtovú nabíjačku, 3 x USB-A 3.0 (s rýchlosťou prenosu 5 Gb/s a s podporou napájania periférií), 1 x HDMI (do rozlíšenia 4K/30 Hz), 1 x USB-C (s podporou napájania), 1 x slot pre SD kartu, 1 x slot pre miroSD kartu a 1 x Gigabit Ethernet.
V praxi je používanie tohto rozbočovača bezproblémové. V balení sa nachádza okrem samotného Hyperdrive ešte 50 cm flexibilný kábel USB-C. Jeden koniec ide do rozbočovača a druhý do notebooku, resp. iného zariadenia. Žiadna inštalácia, ani nastavovanie nie je potrebné, zvládne to teda absolútne každý.
Hyperdrive nezaberá veľa miesta, je o niečo hrubší ako MacBook Pro a jeho plocha sa približne rovná veľkosti iPhonu Xs. Jeho hliníkové telo je zárukou, že odvedie zbytočné teplo zo zariadenia a nerozpadne sa po niekoľkých mesiacoch.
Smartfón sa po položení na Hyperdrive začne okamžite bezdrôtovo nabíjať, čo zároveň signalizuje veľká LED dióda v prednej časti. Po skúsenostiach s rôznymi nabíjačkami môžem skonštatovať, že práve táto je (zatiaľ) jediná, s ktorou som úplne spokojný. Ostatné nestáli za nič a preto som od tohto moderného spôsobu nabíjania upustil.
Často sa mi stávalo, že aj keď nabíjačky signalizovali, že smartfón dobíjajú, ten mal po niekoľkých hodinách tú istú kapacitu. Akurát, že telefón bol poriadne horúci. Pri Hypedrive je potešujúce, že smartfón sa neprehrieva a naozaj nabíja. Divné, tešiť sa z toho, že niečo funguje tak ako má.
Z Hypedrive sa dá vysunúť kĺbový stojan, ktorý sa môže nastaviť do niekoľkých polôh a tak ešte viac zlepšiť používateľský zážitok.
Po pripojení zariadenia cez kábel do Hyperdrive sa začne nielen nabíjať, ale aj spojí s počítačom. Ak teda pripájate iPhone, alebo iPad, môžete ho synchronizovať s MacBookom. Pripomínam, že Hyperdrive si rozumie nielen s Apple a jeho zariadeniami. Bezdrôtovo si nabijete každý telefón, ktorý podporuje túto funkciu.
MacBook nie je lacný počítač a lacný nie je ani rozbočovač, práve naopak, patrí medzi tie najdrahšie na trhu. Na internete sa dá (v čase písania tohto článku) kúpiť od 136 eur. Ide však naozaj o všestranné zariadenie s luxusným povrchom z eloxovaného hliníka, ktorý okrem bezdrôtovej nabíjačky vytvorí z jedného USB-C až 8 praktických portov.