V dnešnej dobe si prakticky všetko zo života ukladáme na najrôznejšie pamäťové médiá, prevažne HDD, alebo SSD či flash disky. Časom však dochádza k ich zaplneniu, nebodaj poškodeniu a je čas na nový disk. Čo však s tým pôvodným? Ako ho vymazať, aby sa k starým dátam už nikdy nikto nedostal?
Ciest je niekoľko a záleží od viacerých faktorov, ako budete daný disk mazať. Ak máte pamäťové médium plne funkčné a zostáva na používanie v rodine či práci, stačí bežné naformátovanie.
To však nezaručuje vymazanie disku. Dáta na disku stále sú, len ich nie je vidieť po pripojení média k počítaču. Existuje totiž množstvo tzv. recovery programov, ktoré tieto dáta vedia získať späť.
Ak teda váš disk (alebo aj celý počítač) putuje do iných rúk či už z dôvodu predaja, alebo jednoducho darovania, dáta na disku musíte vymazať samostatným programom na to určeným. Jedným z najznámejších je DBAN (Darik’s Boot And Nuke), ktorý síce vyzerá ako z roku päť, dokáže ale s diskom narobiť poriadne divy.
To sa ale bavíme o počítačoch s OS Windows. Pre macOS od Apple skúste napríklad Disk Wiper 15, príp niektorý z ďalších populárnych programov. Aj pre Linux existuje viacero programov na kompletné vymazanie diskov.
Tieto a desiatky ďalších takýchto programov fungujú na báze prepisovania dát na disku. Počas niekedy aj mnohohodinového procesu (v závislosti od veľkosti disku) sa na disk ukladajú náhodné dáta, ktoré vlastne prepisujú tie pôvodné. Vďaka tomu sa k pôvodným dátam na disku nedostanú ani majstri recoverov.
Čo ale v prípade, že disk už akosi nefunguje? Neraz totiž môže disk jednoducho vypovedať službu a prestane sa v prostredí počítača načítavať, hoci stále počujete ako sa točia platne vo vnútri, resp. bliká svetielko pripojenia.
Tu už počítačové programy nepomôžu. Keď sa toto stalo s jedným z našich redakčných diskov, cieľ bol jasný – ukázať vám, ako je možné disk kompletne zničiť v podmienkach, ktoré nie je problém vytvoriť aj doma.
Potrebovať budete len jediné – vŕtačku. Riešenia typu kladivo, oheň, kyselina apod. neodporúčame. Môže dôjsť k zraneniam či poškodeniam majetku a nakoniec disk aj tak úplne nezničíte. Nemusí to byť ani cieľom, cieľom je zničiť citlivé dáta na ňom uložené.
K vŕtačke je potrebný kvalitný vrták na železo, s ktorým nebude problém prevŕtať kovové šasi disku. Diskové platne sa nachádzajú vždy na rovnakom mieste, v časti s kruhmi, ktoré vidieť aj na kryte disku.
Pre istotu si zoberte drevenú podložku pod disk a môžete začať vŕtať. V pevných diskoch sú 4 platne a sú vcelku pevné. To, že cez ne prejdete vrtákom budete určite cítiť. Spodná časť disku je hliníková a rozbehnutý vrták cez ňu veľmi rýchlo prejde, tak si na to dávajte pozor.
A koľko dier spraviť? Koľko len chcete, disk je prakticky nečitateľný už po prvej, hoci určite ešte existuje riešenie na prečítanie aspoň časti. Navŕtajte 3-4 diery na rôznych miestach a máte istotu, že disk už neprečíta ani najväčší frajer.
Disk po prevŕtaní otvárať nemusíte, iba vám chceme ukázať ako to v ňom vyzerá po pár minútach vŕtania. Takto zničený disk už neprečíta nikto, to nám môžete veriť.
Podobný postup môžete zvoliť aj pri ničení dát na flash diskoch, resp. SSD. Princíp je rovnaký. Stačí vŕtať a vŕtať a vŕtať. Výsledkom v prípade flash disku s kremíkovým čipom je však viac neporiadku. Čip má tendenciu sa lámať a prášiť. Odporúčame preto taktiež nechať disk v obale a vŕtať cez ten.
Takéto riešenie zvoľte len v prípade, ak disk už nie je možné používať. Mnohí výrobcovia dávajú na disky doživotnú, alebo aspoň mnohoročnú záruku. Ak pri nej nepochodíte a disk s citlivými údajmi chcete vyhodiť, radšej ho zničte. Nikdy neviete aký šikovník sa k nemu môže dostať a dáta zneužiť.