Reklama

Naučte sa rozpoznávať reálne fotografie od výtvorov AI, budete to potrebovať

Zdroj | DALL-E 2/ryma1738
Stanislav Vinc
Zdroj | DALL-E 2/ryma1738
Zdroj | DALL-E 2/ryma1738

Umelá inteligencia je aktuálne najrýchlejšie rastúci a rozvíjajúci sa segment vo svete technológií, čomu nasvedčuje už len tempo, akým pribúdajú články do tejto kategórie na našom portáli. Jednou z kontroverzných oblastí vo svete AI je práve generovanie obrázkov.

Modely určené na generovanie obrázkov podľa textového zadania urobili v posledných mesiacoch tak výrazný pokrok, že ich výtvory od reálnych fotografií majú problém rozlíšiť aj skúsení používatelia. Stále však existuje niekoľko spôsobov, ako ich môžete odhaliť aj vy.

Pozrite si

Čo je to umelá inteligencia? 1 000 slov o nej od nej

Obsah pokračuje pod reklamou

Táto zručnosť sa už dnes stáva pri prehliadaní internetu nevyhnutnou podobne, ako by mal každý používateľ na internete vedieť rozlíšiť falošnú správu od reálnej. Hoaxy vládnu v posledných rokoch internetu a najnovšie po textovej podobe získajú už aj podobu obrazovú.

O tomto fakte sme sa presvedčili aj my koncom marca, kedy internet obletela údajná fotografia pápeža oblečeného v bielej bunde. Na prvý pohľad sme sa nad tým aj my v redakcii pousmiali a neuvedomili si, že v skutočnosti ide o výtvor umelej inteligencie Midjourney.

Práve táto fotografia je dokonalým príkladom, prečo sa naučiť rozoznávať výtvory AI od reálnych fotografií a zároveň aj ako. Aj tento hyper-realistický výtvor totiž obsahuje chyby, ktoré si na prvý pohľad možno nevšimnete, no na druhý už jednoznačne odhaľujú, že ide o výplod počítačovej fantázie.

Detaily, detaily, detaily…

Umelá inteligencia dokáže vytvárať divy a skok v kvalite, aký urobila len za posledné mesiace, je neuveriteľný. Jej výtvory sú však stále prinajlepšom iba napodobeniny reality a na týchto výtvoroch stále nájdete detaily, ktoré skrátka nebudú dávať zmysel a celý podvod odhalia.

Ako príklad si vezmime práve spomínanú fotografiu pápeža, na ktorej figuruje hneď niekoľko zvláštnych detailov, ktoré vám možno na prvý pohľad ujdu, no na druhý už udrú do očí. Skúste si fotografiu priblížiť a všimnite si vzor na jeho kríži, tvar okuliarov a ich tieňa či vec, ktorú drží v ruke.

Všetky tieto veci sú ako zo sna – tak trochu dávajú zmysel, no iba do chvíle, kým sa nad nimi nezamyslíte. Kríž je vyplnený nezmyselnou grafikou, v ruke je akýsi neidentifikovateľný predmet pripomínajúci pohár a okuliare ako aj ich tieň majú veľmi zvláštny tvar.

Na prvý pohľad prekvapivo realistické sú aj fotografie Elona Muska a Conora McGregora z akýchsi spoločenských udalostí. Uznávame, že rozoznať ich od reálnych fotografií je pomerne náročné, no existuje pri nich niekoľko bodov, o ktoré sa môžeme zachytiť.

V prípade fotografie Elona Muska sú to napr. proporcie hlavy k telu, nelogický odraz na lesklej čiernej stene napravo či chybné vykreslenie jeho ľavej ruky, hoci tu uznávame, že táto chyba by mohla byť vysvetlená aj chybou fotoaparátu. Pri fotografii Conora McGregora sa môžeme oprieť iba o neprirodzene hladkú pleť v pomere s blízkosťou jeho tváre k objektívu, no na skutočné odkrytie tohto „fejku“ sa budeme musieť presunúť na ďalší tip.

Rozdiely medzi rôznymi zábermi a chýbajúci kontext

Falošný obrázok vytvorený umelou inteligenciou môže znázorňovať nejakú neuveriteľnú situáciu, ktorá vás na prvý pohľad môže prekvapiť – pápež v zimnej bunde, americký prezident násilne zadržaný políciou či nejaká celebrita odfotografovaná v nelichotivej situácii… Ak by šlo o reálne situácie, je pomerne veľká šanca, že by z nich vzišlo viacero záberov, pravdepodobne aj z rôznych uhlov, prípadne by pri nej bolo viacero svedkov.

Prvá vec, ktorá vám teda môže v tomto kontexte pomôcť odhaliť falošnú fotku, je vysoká kvalita záberu skĺbená s absenciou akýchkoľvek ďalších fotografií z iných uhlov pohľadu či informácií z renomovaných zdrojov. Ak sa nejaká podozrivá fotografia objaví na neznámom profile na sociálnych sieťach či diskusnom fóre, treba spozornieť a skúsiť si na internete nájsť ďalšie fotografie z danej situácie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak vám ďalšie uhly ponúkne už prvotný zdroj, zahrajte si obľúbenú detskú hru a skúste medzi nimi nájsť rozdiely. Za príklad si opäť vezmeme AI obrázok pápeža v zimnej bunde, kde pozornému oku neujde rozdielne prešívanie okolo pása, rozdielne oblečenie pod bundou či rozdielny účes pápeža.

Falošné fotografie Muska a Gregora zachytávajú tieto osobnosti v situáciách, z ktorých by ste na internete nepochybne našli ďalšie zábery a k nim aj informácie, o akú udalosť napr. šlo. Ak by aj tieto či iné celebrity zachytil papparazi v inom, chúlostivejšom kontexte v ich súkromí, je stopercentne isté, že by takúto príležitosť využil na vytvorenie ďalších záberov, kde by ste opäť mohli hľadať rozdiely.

Reverzné vyhľadávanie

Kto podozrivú fotografiu vytvoril? Nevznikol daný obrázok úpravou reálnej fotografie? Odkiaľ ju vzal váš známy, ktorý vám ju poslal? Odpovede na tieto otázky môžete získať užitočným nástrojom, ktorý určite využijete aj v iných situáciách.

Reč je o reverznom vyhľadávaní obrázkov, ktoré je zabudované napr. aj do internetového vyhľadávača Google. Ten vám dokáže prostredníctvom služby Obrázky vyhľadať zhody daného obrázka s jeho kópiami či podobnými zábermi na internete. Niekedy sa vám podarí nájsť daný obrázok vo vyššom rozlíšení, niekedy nájdete jeho pôvodnú verziu pred úpravou, inokedy takto narazíte na pôvodný zdroj.

Záškodníci si pri snahe o oklamanie publika môžu vziať reálnu fotografiu a pomocou umelej inteligencie prekresliť len nejakú jej časť. Pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov môžete nájsť pôvodnú verziu obrázka alebo pôvodný zdroj, ktorý vám napovie, či ide o autentický záber alebo podvrh a teda snahu o manipuláciu vašej mienky.

Čakajú nás turbulentné časy

Oblasť umelej inteligencie je aktuálne najrýchlejšie sa rozvíjajúcim technologickým segmentom. Z takmer nezmyselných textov v angličtine sme sa rýchlo dostali do stavu, kedy bezplatné AI nástroje dokážu generovať vierohodné texty v slovenčine. Od sureálnych obrázkov sme sa zas prepracovali k záberom, ktoré máte na prvý pohľad problém rozpoznať od skutočných.

V najbližších mesiacoch sa na verejnosť nepochybne dostanú nové nástroje a nové verzie existujúcich modelov (ako je napr. ChatGPT), ktoré opäť posunú latku v danej sfére a tak budeme aj my nútení prepísať niektoré vyššie spomenuté odporúčania.

Je nepochybne iba otázkou niekoľkých rokov, kedy sa na streamovacie služby dostanú prvé relácie, seriály a filmy plne vytvorené umelou inteligenciou. Kníhkupectvá možno nahradia aplikácie, ktoré vás budú na počkanie zásobovať knihami napísanými podľa vášho gusta a do hernej sféry dorazia tituly, v ktorých budete schopní interagovať s fiktívnymi postavami rovnako prirodzene ako s reálnymi ľuďmi.

Či už sa teda pohybujete vo svete technológií alebo ich využívate iba príležitostne, svet umelej inteligencie bude potrebné v najbližšej dobe sledovať naozaj podrobne. Iba takýmto spôsobom budeme schopní udržať krok s vývojom a rozpoznať, čo je realita a čo výtvor najnovších AI nástrojov. V každom prípade je už dnes isté, že nás čaká naozaj zaujímavá éra technologického pokroku, ktorý nepochybne opäť zmení celý svet podobne, ako sa to pred viac ako dekádou podarilo smartfónom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.