Reklama

NASA vybrala dodávateľov pre lunárny modul. Boeing neuspel

Zdroj | GIZMODO
Juraj Procházka
Zdroj | GIZMODO
Zdroj | GIZMODO

Americká vesmírna agentúra NASA intenzívne pracuje na projekte Artemis, ktorý má v roku 2024 opäť dopraviť ľudí na Mesiac. Po niekoľkomesačnom výberovom konaní na pristávací lunárny modul NASA 30. apríla oznámila, že vybrala spoločnosti, ktoré budú pracovať na jeho ďalšom vývoji.

Pozrite si

NASA chce prvú ženu na Mesiaci v roku 2024. Nebude to lacné

Agentúra vybrala spoločnosti Blue Origin, SpaceX a Dynetics, aby si navzájom konkurovali pri vývoji systémov lunárneho landera pre program Artemis. Blue Origin získala najvyššiu dotáciu  579 miliónov dolárov vďaka svojmu pokroku vo vývoji, Dynetics spolupracujúca so Sierrou Nevada dostala 253 miliónov dolárov a SpaceX získala 135 miliónov dolárov na pomoc s projektom založeným na jej kozmickej lodi Starship.

Z pôvodne piatich návrhov boli z ďalšieho posudzovania vyradené riešenia Boeingu a Vivace. Dôvody vyradenia NASA nešpecifikovala, ale je možné, že Boeingu príliš nepomohli problémy a sklz vo vývoji pilotovanej lode Starliner a nosnej rakety SLS.

Začiatkom mája začína desaťmesačné obdobie plnenia zmlúv, ktoré končí vo februári 2021. Výsledkom bude preskúmanie návrhov z hľadiska realizovateľnosti a spoločnosti majú povinnosť vykonať úvodné demonštračné misie. NASA potom vyberie najmenej dve spoločnosti, ktoré budú ďalej vyvíjať vyspelejšie systémy na ceste k hardvéru pre finálny lunárny modul.

Prístup SpaceX je odlišný od ostatných dvoch konkurentov, pretože namiesto landera, chce na Mesiaci pristáť rovno s kozmickou loďou Starship. Za týmto účelom by bola Starship dopravená na obežnú dráhu Zeme pomocou rakety Super Heavy a tam by bola pred letom k Mesiacu dotankovaná.

Následne by letela v bezpilotnom režime k Mesiacu, kde by sa na jeho obežnej dráhe spojila s kozmickou loďou Orion a kozmonauti by do nej prestúpili.

Pozrite si

NASA spája sily so SpaceX, aj Blue Origin. Mieri na Mesiac

NASA už skôr uzatvorila so SpaceX kontrakt na dopravu nákladov na Mesiac prostredníctvom lode Starship. Ak všetko dobre dopadne, možno bude na nášho vesmírneho suseda dopravovať aj ľudí.

Vzhľadom na krátkosť termínu a komplikácie spôsobené súčasnou epidemiologickou situáciou a súvisiacimi výpadkami v ekonomike budú zúčastnené spoločnosti pracovať pod veľkým tlakom.

NASA a Biely dom však stále chcú do roku 2024 pristátie Mesiaca s ľudskou posádkou a po dlhšom čase majú k dispozícii aj dostatočné finančné zdroje na realizáciu projektu. Napriek tomu NASA predpokladá, že zúčastnené súkromné spoločnosti prispejú na vývoj prostriedkov pre pristátie na Mesiaci aj vlastnými financiami.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.